فرزندان طلاق در معرض چه بیماری هایی هستند؟

فرزندان طلاق
   

فرزندان طلاق را چه بیماری هایی تهدید می کند؟ پدیده طلاق یک پدیده ای است که، متاسفانه، آمارآن  نه تنها در کشور ما، بلکه در سراسر جهان نیز افزایش یافته است. مشکلاتی مانند فقر، عدم درک، دخالت خانواده ها، اعتیاد، ازدواج مجدد و غیره، عامل هایی است که این ارقام را افزایش می دهد و در این راستا راهنمایی های درستی وجود ندارد، اگرچه امروزه طلاق بیشتر شبیه به ایجاد یک پدیده است. طلاق والدین اثر روانشناختی بر روی روان و رفتار فرزندان دارد که در طول زمان در آینده کودک باعث مشکلات جدی و جبران ناپذیر می شود، اما راه های موثر برای مقابله با آن بهتر است و کاهش آسیب کودک پس از جدایی والدین  نیز وجود دارد.

زمان مطالعه: ۶ دقیقه

 

تاثیر طلاق بر فرزندان

فرزندان طلاق

فرزندان طلاق می توانند از لحاظ قرار گیری در معرض بیماری ها به شرح زیر طبقه بندی شود:

زمینه های اجباری وسواسی برای دختران و پسران ایجاد می شود:

افراط گرایی وسواس فکری و رفتار تکراری

افسردگی در کودکان و نوجوانان:

در این نوع بیماری اجتماعی، فرد از احساس لذت و یا درک کمتری از زندگی روزمره برخوردار است، بی اشتهایی دارد و خستگی همواره در بدن او دیده می شود.

کودکان طلاق مسائلی بر زندگی آنها و سلامت روان آنها تأثیر می گذارد، مانند اضطراب آنها از والدین و از دست دادن والدین، کاهش اشتهای، فقدان اثرات احساسی ناشی از عدم دیدن یا ندیدن یکی از والدین یا هر دو آنها و ...

ایجاد زمینه اضطراب:

در نوجوانان احساس ترس، اضطراب و خجالت ایجاد می شود. علائم آن در آینده در رفتار نوجوانان مشهود است. با توجه به ضعف اساس خانواده، نوجوان با فکر کردن در مورد برنامه برای جنبش های جمعی وحشت می کند.

ایجاد روحیه تجاوز و شورش در نوجوانان:

نتیجه محرومیت از محبت و دلسوزی پدر و مادر است. در این نوع بیماری، یک نوجوان نمی تواند چهره به چهره، مستقیم و متقابل با پدر و مادرش مذاکره کند، و از سوی دیگر، به سوالات خود پاسخ نمی دهد، روح شورش و تجاوز در او  به وجود می آید. رفتارهای تهاجمی در اعمال و سخنرانی های نوجوانان که خانواده هایشان از یکدیگر جدا شده اند کاملا واضح است.

همچنین شما هم اکنون می توانید برای ارتباط با روانشناسان خانواده مرکز مجیب از طریق تلفن ثابت بدون گرفتن کد یا صفر و از سراسر ایران با شماره ی zendeghima.ir از ساعت ۸ صبح الی ۱۲ شب تماس حاصل فرمایید.

بی ثباتی:

این بیماری با شدت و ضعف در نوجوانانی که شاهد جدایی والدین خود هستند، مشخص می شود. فرد به هر عامل تحریک پذیر پاسخ می دهد، یعنی حتی در برابر محرک های ضعیف.

حسادت و سوء ظن در نوجوانانی که در خانواده پدر و مادرشان از هم جدا هستند، این حساسیت ها وجود دارد. این گروه از نوجوانان به نوجوانان و همسالان بیش از حد حساس هستند.

مقالات پیشنهادی مجیب

 

آثار طلاق بر فرزندان طلاق

طلاق می تواند تغییر قابل توجهی در رشد ذهنی پسران جوان ایجاد کند. تحقیقات نشان می دهد که وقتی والدین طلاق می گیرند، سلامت روان و عزت نفس پسران جوان کاهش می یابد، به خصوص هنگامی که جدایی والدین با تعارض است. پسران در سن قبل مدرسه، در اولین سال پس از طلاق، بیشتر وابسته، مظلوم، تهاجمی و بدبین هستند. اما بیشتر پسران پیش دبستانی پس از سال اول این مشکلات را در بر می گیرند.

پسران اغلب با سرکوب احساسات خود، معمولا با خشم، مشکلات آموزشی، فرار و تجاوز به مسئله طلاق والدین می پردازند. تأثیر طلاق بر دختران به شیوه ای متفاوت است. اما تاثیر طلاق نمی تواند بیشتر یا کمتر در دختران یا پسران در نظر گرفته شود.

برای کاهش خطر طلاق والدین چه باید کنند؟

برای آماده سازی کودک و مقابله با مسئله، والدین بهتر است که کودک را با مسائل زیر آشنا سازید:

  • درباره اینکه چرا طلاق اتفاق افتاد، به طوری که کودک این مسئله را بدونخدشه دار شدن اعتبار والدین نسبت به خود درک می کند.
  • پس از طلاق پدر و مادر، کودک باید انتظار داشته باشد که چه کاری انجام دهد و چگونه با آنها برخورد کند و آنها را حل کند.
  • کودک اطمینان باید یابد که او با والدینش ارتباط خوبی خواهد داشت و می تواند مهربانی، توجه و محبت داشته باشد.
  • با توضیح این سوالات مفید، آنها می توانند آسیب پذیری کودک را در طلاق والدین کاهش دهند و آمادگی و قدرت لازم برای مقابله با حادثه را ایجاد کنند.

طلاق و آثار روانی

فرزندان طلاق

طلاق های ناسازگارانه سیستم ایمنی کودک را از بین می برند. تحقیقات اخیر دانشمندان آمریکایی نشان می دهد که کودکان که والدین آنها در دوران جدایی صحبت می کنند، در آینده احتمال ابتلا به بیماری را کمتر می کنند، اما کسانی که والدینشان پس از طلاق از فرزندان خود صحبت نمی کنند به سه یا چند بیماری وابسته می شوند.

آنها بر این باورند که سیستم ایمنی دوران کودکی با استرس زندگی در خانواده های ناراضی و شکست خورده آسیب دیده است. به همین علت، خطر بیماری مانند آسم، سرطان و نارسایی قلبی در کودکان طلاق بالاتر است. البته تنها طلاق در توسعه بیماری در کودکان موثر نیست، اما والدین که از هم جدا شده اند، کمک می کنند تا فرزندانشان بیشتر بیمار شوند. با این حال، سیستم دفاع برای کودکان که پدر و مادر آنها طلاق دوستانه گرفته اند، مانند کودکان معمولی است.

 

مشاوره تلفنی مجیب برای فرزندان طلاق

کودکان طلاق مسائلی بر زندگی آنها و سلامت روان آنها تأثیر می گذارد، مانند اضطراب آنها از والدین و از دست دادن والدین، کاهش اشتهای، فقدان اثرات احساسی ناشی از عدم دیدن یا ندیدن یکی از والدین یا هر دو آنها و …

لازم است که زن و شوهر طلاق گرفته برای کمک به فرزندان و حتی سلامت روان خود از طریق دریافت اطلاعات مناسب و یادگیری مهارت های لازم و حتی حضور در مراحل مشاوره طلاق، کمک کنند.

هنگامی که یک زن و یک مرد تصمیم به جدایی دارند، بهتر است که فرزندشان با موضوع طلاق آشنا شود تا بتواند همه مراحل را درک و پذیرش کند. اگر این آشنایی رخ ندهد، کودک ممکن است ترس و نگرانی ناشی از جدایی را داشته باشد. مانند ترس از تنهایی و اشتیاق، اضطراب احساسی او را افزایش می دهند و سلامت روان کودک را به خطر می اندازند و در آینده سبب مشکلات رفتاری و مشکلات عاطفی در کودک می شود.

بهترین راه این است که چند روز قبل از جدایی والدین به والدین داده شود تا آنها زمان کافی برای درک مشکل پیدا کنند تا بتوانند از کودک جدا شوند تا اینکه آماده شوند یا فرزند خود را ترک کنند. برای تماس با کارشناسان متخصص سایت زندگی ما برای فرزندان طلاق از طریق تلفن ثابت و بدون گرفتن کد یا صفر با شماره zendeghima.ir از سراسر ایران تماس بگیرید.

برای مطالب جذاب دنیای روانشناسی همیشه مارا دنبال کنید

0
برچسب ها :

دیدگاه شما

بدون دیدگاه