اضطراب چیست؟

اضطراب
   

اضطراب چیست؟

در یک اختلال مربوط به اضطراب، ترس یا نگرانی شما از بین نمی رود و در طول زمان می تواند بدتر شود. این می تواند زندگی شما را تا اندازه ی بسیار زیادی تحت تاثیر قرار دهد که در نهایت می تواند منجر به از دست رفتن فعالیت های روزانه مانند مدرسه، کار یا روابط اجتماعی شود. ترس، استرس و اضطراب، احساسات و تجربیات نرمال هستند، اما اگر بیش از حد شوند می توانند بسیار مشکل ساز باشند.

کلمات کلیدی( عوامل محیطی و اضطراب|عوامل  اضطراب |دلایل محیطی و اضطراب|اختلال اضطراب|مشاوره شخصیتی )
زمان مطالعه تخمینی : ۷ دقیقه

بررسی اختلالات اضطراب

اختلالات اضطرابی بیان کننده اختلالاتی هستند که ویژگی عمومی آن ها ترس بیش از حد (واکنش احساسی به تهدید درک شده یا واقعی) و یا اضطراب (پیش بینی تهدید آینده) و در نتیجه، اختلالات رفتاری و عملکردی را نشان می دهند. حملات هراس یک ویژگی است که می تواند در زمینه بسیاری از اختلالات اضطرابی رخ دهد و نوعی از پاسخ ترس را نشان دهد. شما می توانید برای اطلاعات بیشتر در این زمینه از مرکز مشاوره روانشناسی تلفنی مجیب استفاده کنید که همه روزه حتی روزهای تعطیل نیز در دسترس شما هستند.

اضطراب

اختلال اضطراب جدایی

اضطراب بیش از حد در مورد جدایی از خانه یا دلبستگی بزرگ به افرادی که دوستشان داریم می تواند بسیار فراتر از آنچه انتظار می رود برای سطح رشد فردی در آینده مشکل ساز باشد. این می تواند در کودکان، نوجوانان یا بزرگسالان رخ دهد، اما بیشتر در کودکان یافت می شود.

علائم اضطراب جدایی

این موارد از جمله علائم اضطراب جدایی هستند.

 • ناراحتی بیش از حد مجدد زمانی که جدایی از خانه یا افراد نزدیک که به آن ها دل بسته اند اتفاق می افتد.
 • نگرانی بیش از حد در مورد از دست دادن افرادی که به آن ها دلبستگی دارند.
 • نگرانی مداوم و بیش از حد نگران بودن به چیز های آسیب زا که منجر به جدایی از یک شکل دلبستگی می شود. (مثلا ربوده شدن)
 • بی تفاوتی مداوم یا امتناع رفتن به مدرسه یا دیگر مکانها به دلیل ترس از جدایی
 • ترس و یا بی تفاوتی ماندگار و یا بیش از حد به تنهایی یا بدون وجود افراد مهم در خانه

بی تفاوتی مداوم یا امتناع از رفتن به رختخواب بدون اینکه افرادی که به آن ها دلبستگی دارند نزدیکشان باشند از علائم اضطراب جدایی هستند.

بررسی کابوس های تکراری

شکایات تکراری از علائم جسمی (به عنوان مثال سردرد، درد معده، استفراغ) هنگامی که جدا از افراد نزدیک خانواده هستند. ترس مداوم و بیش از حد از یک جسم یا وضعیت خاص، مانند پرواز، ارتفاع، حیوانات، توالت یا دیدن خون. ترس و اضطراب از وجود یا پیش بینی جسمی در وضعیت خوابیدن که منجر به پاسخ ترس و یا حمله ترسناک می شود. معمولا بزرگسالان با ترس های خاص متوجه می شوند که ترس آنها بیش از حد یا غیر منطقی است. سایت زندگی ما با برترین متخصصان کشور می توانند شما را در این زمینه یاری نمایند.

اضطراب و نگرانی موجب ناراحتی شدید یا دخالت در زندگی روزانه فرد، کار حرفه ای، تحصیلی یا اجتماعی خواهد شد. مدت زمان علائم ۶ ماه یا بیشتر است.

اختلال اضطراب عمومی

با نگرانی بیش از حد و غیر قابل کنترل از حوادث و فعالیت ها و پیامدهای منفی بالقوه مشخص می شود. اضطراب بیش از حد و نگرانی در مورد انواع حوادث یا فعالیت ها، حتی زمانی که هیچ چیز اشتباه نیست و یا زمانی که نگرانی نسبت به خطر واقعی ناسازگار باشد اتفاق می افتد.


مقالات خواندنی برای شما که می توانند برایتان جالب باشند:

تاثیر عوامل محیطی و اجتماعی بر ایجاد اضطراب

علل بروز اضطراب چیست؟

عوامل ژنتیکی و ارثی و تاثیر آن بر اضطراب یک فرد


نگرانی و اضطراب دشوار

نگرانی و اضطراب از علائم فیزیکی و شناختی زیر است:

 • بیثباتی
 • خستگی
 • ضعف تمرکز یا احساس که ذهن خالی است
 • تحریک پذیری
 • افزایش درد و درد عضلات
 • خواب آلودگی (مشکل خواب رفتن یا خوابیدن)
 • گاهی اوقات با سایر علائم جسمی مانند حالت تهوع یا اسهال همراه است

اضطراب و نگرانی موجب ناراحتی شدید یا دخالت در زندگی روزانه فرد، کار حرفه ای، تحصیلی یا اجتماعی خواهد شد. مدت زمان علائم ۶ ماه یا بیشتر است.

اضطراب ناشی از مواد مخدر

اضطراب یا ترس ناشی از اثرات دارو یا مواد روانگردان را در این بخش بررسی خواهیم کرد. از جمله علائم آن هم عبارتند از:

 • واکنش اضطرابی یا ترس از مصرف دارو
 • علائم جسمی مانند فیزیکی مانند قلب تند
 • فرد در معرض مسمومیت یا بعد از مصرف دارو

مدت زمان آن در طول مصرف مواد مخدر تا چهار هفته پس از پایان استفاده؛ برخی از علائم اضطراب و هراس را تا ۶ ماه پس از مصرف آن هم تجربه می کنند. شروع علائم باید به روشنی با استفاده از مواد گره خورده باشد.

اضطراب

علل و عوامل خطر اضطراب

ترس و اضطراب احساسات سازگار و مفیدی است که می تواند به ما کمک کند تا خطر و تهدید را متوجه شویم، ما را به خطر بیاندازد و به ما در جهت سازگاری با محیط کمک کند؛ اما اختلالات اضطرابی این حالت ها را نشان می دهند زمانی که ترس یا اضطراب شدید می شوند، به طوری که باعث ایجاد اختلال شدید در فرد شود یا توانایی آنها را در نقاط مهم زندگی مانند کار، مدرسه یا روابط اجتماعی کاهش می دهد. شما می توانید از ساعت ۸ صبح الی ۱۲ شب همه روزه حتی در ایام تعطیل برای دریافت مشاوره با سایت زندگی ما تماس حاصل فرمائید.

اضطراب و سلامت جسمی

اختلالات اضطرابی شانس ابتلا به بیماری های دیگر پزشکی مانند اختلالات قلب و عروق، از جمله چاقی، بیماری قلبی و دیابت را افزایش می دهد. به طور خاص، افزایش وزن بدن و چربی شکم، فشار خون بالا و سطوح کلسترول، تری گلیسیرید و گلوکز بیشتر به اضطراب مرتبط است. در حالی که هنوز معلوم نیست چه چیزی باعث مرگ و میر بالا بین حالت اضطرابی و نتایج بد سلامت فیزیکی می شود، تحقیقات نشان می دهد که تغییرات در زیست شناسی زمینه ای مشخصه ای از اضطراب است. همچنین ممکن است در طول زمان این نتایج سلامت جسمی را بدتر کند.

پیشگیری و مقابله با اضطراب

همه انسانها اضطراب را تجربه می کنند. در بسیاری از موارد، می تواند برخی از ویژگی های مفید و انطباقی مانند استرس را برای مطالعه در معرض امتحان دشوار یا سوء استفاده از فرد برای فرار از خطر داشته باشند. گرچه تجربه اضطرابی با نگرانی های زندگی طبیعی است، گاهی اوقات می توان آن را کنترل کرد و می توان احساس غرور کرد. اگرچه همه با اختلال اضطرابی قابل تشخیص مبارزه نخواهند کرد، راهبردهای یادگیری برای کمک به کنترل اضطراب طبیعی که در زندگی روزمره رخ می دهد، می توانند به زندگی شما کمک کنند.

شما هموطنان گرامی می توانید برای دریافت مشاوره روانشناسی و خانواده و همچنین دریافت اطلاعات راجع به اضطراب و غیره با برترین متخصصان کشور با مرکز مشاوره روانشناسی تلفنی مجیب تماس حاصل فرمائید و از خدمات آنها بهره مند شوید. از طریق تلفن ثابت و بدون گرفتن کد یا صفر با شماره تماس:zendeghima.ir

مشاوران ما به صورت آنلاین از ساعت ۰۸ صبح الی ۱۲ شب در تمامی ایام هفته و حتی روزهای تعطیل پاسخگوی شما عزیزان هستند.

برای مطالب جذاب دنیای روانشناسی همیشه مارا دنبال کنید

0
برچسب ها :

دیدگاه شما

بدون دیدگاه