تنظیم هیجانات چیست و چرا اهمیت دارد؟

Adjust emotions 3 تنظیم هیجانات چیست و چرا اهمیت دارد؟
   

تنظیم هیجانات چیست و چرا اهمیت دارد؟ هیجان ها مانند قطب نما عمل می کنند و پاداش و تهدیدات محیط را نشان می دهند. با این حال، این قطب نما ایمن به خطا نیست و در واقع می تواند به راحتی مسیر اشتباه را به ما نشان دهد. وقتی این اتفاق می افتد، ما مانع نزدیک شدن به موقعیت یا مسائل اشتباه می شویم، و این می تواند مشکلات زیادی برای اهداف بلند مدت ایجاد کند. به عنوان مثال، اگر ما دچار اشتباه شویم  و به رئیس مان بخواهیم که بگوییم که ما اشتباه کرده ایم، ممکن است انگیزه ای برای اجتناب از او داشته باشیم.

در این مورد، او ممکن است از دیگران در مورد اشتباه ما بشنود و فرصت برای ارتقای شغلی که ماه ها منتظر آن بوده ایم، می تواند به خطر بیفتد. در این مورد، اضطراب ما می تواند برای ما مشکل ایجاد کند. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه تنظیم هیجانات می توانید به صورت روزانه از ساعت ۸ صبح الی ۱۲ شب با سایت زندگی ما تماس حاصل نمائید.

شور و هیجان چیست؟

تنظیم هیجانات

هیجان ها پاسخ های نسبتا عمومی و ساده ای هستند که بدن ما به محرک های خارجی یا داخلی اشاره می کند. این پاسخ ها معمولا لحظه ای هستند و با تغییرات فیزیولوژیکی و حالت عاطفی دلپذیر و ناخوشایند مانند غم، شادی، خشم، ترس، تعجب، خشم و غیره همراه می شوند.

با خواندن این تعریف، شما ممکن است تعجب کنید که تفاوت احساسات با هیجان همان رفتار و واکنش های ما چیست؟ تعریف هیجان کمی پیچیده است. اما نگران نباشید، بیایید با توضیحاتی که ما در تلاش برای حل همه این ابهامات است ادامه دهیم. برای بدست آوردن اطلاعات بیشتر در زمینه تنظیم هیجانات با مرکز مشاوره روانشناسی تلفنی مجیب تماس حاصل نمایئد.

هیجان یکی از عناصر اصلی ارتباطات بین فردی است، به این دلیل که بیشتر ما احساسات را تشخیص می دهیم، ما می توانیم مردممان را بهتر درک کنیم، با دیگران همدردی کنیم و ارتباطمان را بهبود بخشیم.

ابعاد هیجان چیست؟

در توضیح هیجان، بسیاری از ایده ها مطرح شده است، اما بسیاری از دیدگاه های جدید عبارتند از هیجان در تعامل سه بعدی تغییرات فیزیولوژیکی، احساسات و رفتارها و پدیده های بیولوژیکی، روحی و رفتاری. تصور کنید زمانی که شما برای دیدن حیوانات ترسیدید؛ بخش عاطفی که تجربه می کنید احساسی است که شما دارید و برای شما قابل درک است، مانند احساس ترس از برخورد با حیوانات. احساساتی که تجربه می کنید با تغییرات فیزیولوژیکی و پاسخ هایی که بدن شما به شما می دهد، مانند ضربان قلب، خشکی دهان، تغییرات رنگ پوست و بیان صورت، و این هیجان شما است.

تنظیم هیجانات

از این رو، مهم است که ما یاد بگیریم که چگونه و چه زمانی باید به هیجان خود اعتماد کنیم. به طور خاص، گاهی اوقات ما نیاز به تنظیم احساسات خود داریم به طوری که رفتار ما آنها را غرق نخواهد کرد. این به هیچ وجه معنی ندارد که هیجان ما “بد” است. بلکه کاملا مخالف این است که هیجان ما دارای پتانسیل بالایی برای کمک به حرکت به محیط زیست ما است و ما فقط باید آنها را در سطح مطلوب و متناسب قرار دهیم.

تصور کنید رفتن به کافه و دیدن شخص مورد علاقه خود را. در مورد فرصت صحبت کردن با او، بسیار هیجان زده شده اید که بیش از حد خورده اید و به راحتی در طول شب نخوابیدید  و به سختی از خواب بیدار شدید. شاید شما تصمیم به رفتن به کار ندارید و این به از دست دادن یک قرار ملاقات مهم منجر می شود. در نتیجه، هیجان شما در این مورد منجر به نتایج منفی شده است. در این داستان، تنظیم کردن هیجان چهره سازگارتری بود. به عنوان مثال، شما می توانید خود را از اثرات منفی نوشیدن بیش از حد در شب کار یادآوری کنید.

در غیر این صورت، ممکن است در مورد برخی مسائل کاملا هیجان زده نشوید. به عنوان مثال، ممکن است برای یک مأموریت خاص مشتاق نیستید. وقتی هیجان شما کم است، ممکن است انگیزه کافی برای انجام کاری نداشته باشید. در این زمان، شما ممکن است به عدم فعالیت آسیب پذیر باشید. در چنین مواردی، تنظیم کردن هیجان مفید است. به عنوان مثال، می توانید پس از پایان مأموریت از کفایت و توانایی خودتان یاد بگیرید.

اضطراب و تنظیم هیجانات

تنظیم هیجانات

در اینجا چند نمونه از اضطراب وجود دارد. اگر شما احساس اضطراب زیادی نسبت به عاشقانه های خود داشته باشید، ممکن است بخواهیم آن را لغو کنیم. در این مورد، ما ممکن است نیاز به تنظیم اضطراب با یادآوری خود از علاقه فرد داشته باشیم. برعکس، در شرایط دیگر، ممکن است احساس اضطراب کافی نداشته و خطری نداشته باشد. به عنوان مثال، اگر ما از آسیب در حادثه نترسیم، کم کم احتمال دارد که کمربند خود را نبندیم. در چنین مواردی، با یادآوری ما در مورد خطرات رانندگی بدون کمربند ایمنی، می توانیم اضطراب را تنظیم کنیم و از آسیب دیدن جلوگیری کنیم.

سعی کنید از هیجان در خانه لذت ببرید. فکر می کنید که چقدر فعالانه سعی در تغییر احساسات خود در طول روز دارید؟ آیا حواس خود را از خاطرات دردناک منحرف می کنید؟ آیا شما از افرادی که شما را اذیت می کنند، اجتناب می کنید؟ آیا می خواهید توضیحی برای ناامیدی خود پیدا کنید؟

همانطور که می بینید، راه های مختلفی برای تنظیم هیجانات وجود دارد. شاید شما بتوانید الگوهای تنظیم احساسات خود را شناسایی کنید. آیا شما به یک استراتژی خاص جذب شده اید؟ آیا می خواهید از استراتژی های دیگر استفاده کنید؟ من از شما دعوت می کنم که استراتژی های تکراری (کارآمد یا بی اثر) خود را برای هیجان خود کشف کنید. ضمنا شما می توانید در این خصوص با سایت زندگی ما نیز مشورت نمائید و از خدمات متخصصان و مشاوران با تجربه بهره مند شوید.

مقالات پیشنهادی مجیب

مشاوره مجیب برای تنظیم هیجانات

تا زمانی که ما نمی دانیم چه هیجانی و چه کارکردی داریم، ما نمیتوانیم هیجانمان را بشناسیم و نمیتوانیم خودآگاهی احساسی را تا زمانی که احساساتمان را نمی دانیم دریافت کنیم. بیشتر ما می توانیم احساسات و عواطفمان را تشخیص دهیم، ما بیشتر از هر کسی، از نیازها، منافع، حساسیت ها، خواسته ها و آرمان هایمان آگاه خواهیم شد. احساسات انگیزه ای برای تغییر و ترک موقعیت های ناخوشایند ایجاد می کند و لحظات دلپذیر را ایجاد می کنند، بر روند تصمیم گیری ما تأثیر می گذارند و رفتار و تحریک زندگی را به شور، نیرومندی و پویایی می رسانند.

علاوه بر این، هیجان یکی از عناصر اصلی ارتباطات بین فردی است، به این دلیل که بیشتر ما احساسات را تشخیص می دهیم، ما می توانیم مردممان را بهتر درک کنیم، با دیگران همدردی کنیم و ارتباطمان را بهبود بخشیم. بسیاری از مشکلات بین فردی مانند درگیری ها و ناراحتی ها ناشی از مدیریت نامناسب هیجان هستند و به طور طبیعی ما نیاز به دانش و آگاهی از هیجان برای تقویت مهارت مدیریت هیجان داریم.

برای تماس با کارشناسان متخصص سایت زندگی ما برای تنظیم هیجانات از طریق تلفن ثابت و بدون گرفتن کد یا صفر با شماره  zendeghima.irاز سراسر ایران تماس بگیرید.

برای مطالب جذاب دنیای روانشناسی همیشه مارا دنبال کنید

0
برچسب ها :

دیدگاه شما

بدون دیدگاه