تاثیر طلاق بر فرزندان پسر چه آثاری در پی دارد؟

تاثیر طلاق بر فرزندان پسر
   

تاثیر طلاق بر فرزندان پسر چیست؟ پدیده طلاق یک پدیده ای است که، متاسفانه، آمارآن  نه تنها در کشور ما، بلکه در سراسر جهان نیز افزایش یافته است. مشکلاتی مانند فقر، عدم درک، دخالت خانواده ها، اعتیاد، ازدواج مجدد و غیره، عامل هایی است که این ارقام را افزایش می دهد و در این راستا راهنمایی های درستی وجود ندارد، اگرچه امروزه طلاق بیشتر شبیه به ایجاد یک پدیده است. طلاق والدین اثر روانشناختی بر روی روان و رفتار فرزندان دارد که در طول زمان در آینده کودک باعث مشکلات جدی و جبران ناپذیر می شود، اما راه های موثر برای مقابله با آن بهتر است و کاهش آسیب کودک پس از جدایی والدین نیز وجود دارد.

کلمات کلیدی:(طلاق |تاثیر طلاق بر فرزندان|تاثیر طلاق بر فرزندان پسر |آسیب کودک پس طلاق )
مدت زمان مطالعه: ۶ دقیقه

 

تاثیر طلاق بر فرزندان

تاثیر طلاق بر فرزندان پسر

تاثیر طلاق بر فرزندان می تواند به شرح زیر طبقه بندی شود:

زمینه های اجباری وسواسی برای دختران و پسران ایجاد می شود:

افراط گرایی وسواس فکری و رفتار تکراری

افسردگی در کودکان و نوجوانان:

در این نوع بیماری اجتماعی، فرد از احساس لذت و یا درک کمتری از زندگی روزمره برخوردار است، بی اشتهایی دارد و خستگی همواره در بدن او دیده می شود.

ایجاد زمینه اضطراب:

در نوجوانان احساس ترس، اضطراب و خجالت ایجاد می شود. علائم آن در آینده در رفتار نوجوانان مشهود است. با توجه به ضعف اساس خانواده، نوجوان با فکر کردن در مورد برنامه برای جنبش های جمعی وحشت می کند.

ایجاد روحیه تجاوز و شورش در نوجوانان:

نتیجه محرومیت از محبت و دلسوزی پدر و مادر است. در این نوع بیماری، یک نوجوان نمی تواند چهره به چهره، مستقیم و متقابل با پدر و مادرش مذاکره کند، و از سوی دیگر، به سوالات خود پاسخ نمی دهد، روح شورش و تجاوز در او  به وجود می آید. رفتارهای تهاجمی در اعمال و سخنرانی های نوجوانان که خانواده هایشان از یکدیگر جدا شده اند کاملا واضح است.

بی ثباتی:

این بیماری با شدت و ضعف در نوجوانانی که شاهد جدایی والدین خود هستند، مشخص می شود. فرد به هر عامل تحریک پذیر پاسخ می دهد، یعنی حتی در برابر محرک های ضعیف.

حسادت

حسادت و سوء ظن در نوجوانانی که در خانواده پدر و مادرشان از هم جدا هستند، این حساسیت ها وجود دارد. این گروه از نوجوانان به نوجوانان و همسالان بیش از حد حساس هستند.

 


بیشتر بدانید

راه های جلوگیری از طلاق عاطفی

دلایل طلاق عاطفی

چگونه با یک مرد بی توجه رفتار کنیم؟


تاثیر طلاق بر فرزندان پسر

تاثیر طلاق بر فرزندان پسر چیست؟ طلاق می تواند تغییر قابل توجهی در رشد ذهنی پسران جوان ایجاد کند. تحقیقات نشان می دهد که وقتی والدین طلاق می گیرند، سلامت روان و عزت نفس پسران جوان کاهش می یابد، به خصوص هنگامی که جدایی والدین با تعارض است. پسران در سن قبل مدرسه، در اولین سال پس از طلاق، بیشتر وابسته، مظلوم، تهاجمی و بدبین هستند. اما بیشتر پسران پیش دبستانی پس از سال اول این مشکلات را در بر می گیرند.

پسران اغلب با سرکوب احساسات خود، معمولا با خشم، مشکلات آموزشی، فرار و تجاوز به مسئله طلاق والدین می پردازند. تأثیر طلاق بر دختران به شیوه ای متفاوت است. اما تاثیر طلاق نمی تواند بیشتر یا کمتر در دختران یا پسران در نظر گرفته شود.

برای کاهش خطر طلاق والدین چه باید کنند؟

برای آماده سازی کودک و مقابله با مسئله، والدین بهتر است که کودک را با مسائل زیر آشنا سازید:

  • درباره اینکه چرا طلاق اتفاق افتاد، به طوری که کودک این مسئله را بدونخدشه دار شدن اعتبار والدین نسبت به خود درک می کند.
  • پس از طلاق پدر و مادر، کودک باید انتظار داشته باشد که چه کاری انجام دهد و چگونه با آنها برخورد کند و آنها را حل کند.
  • کودک اطمینان باید یابد که او با والدینش ارتباط خوبی خواهد داشت و می تواند مهربانی، توجه و محبت داشته باشد.

با توضیح این سوالات مفید، آنها می توانند آسیب پذیری کودک را در طلاق والدین کاهش دهند و آمادگی و قدرت لازم برای مقابله با حادثه را ایجاد کنند.

طلاق اجباری

طلاق در بسیاری موارد ضروری است، و زوج ها به طور اجتناب ناپذیری این را قبول می کنند. اما در اغلب موارد، جدایی در نتیجه انتظارات عاطفی، اقتصادی و اجتماعی زوج ها از یکدیگر، سوء ظن غیر ضروری و بدبینی، عدم صبر و گذشت در زندگی، حسادت بیش از حد شوهر و زن، تجاوز جنسی و مظنون شدن، و غرور و خودخواهی ایجاد می شود.

بدیهی است، اختلافات خانوادگی و اختلاف نظر والدین در حضور کودکان، اثرات روانشناختی شدید بر روی کودکان و نوجوانان دارند و تأثیر مزمن بر رفتار پرخاشگرانه کودکان و نوجوانان را به همراه خواهد داشت. به طور کلی، کودکان و نوجوانان در طلاق بیشتر از مرگ والدینشان آسیب می بینند. در نتیجه مرگ والدین، روابط عاطفی، احساسی و روانشناختی، تبعیض یا آرامش و افسردگی و ناراحتی کوتاه مدت دارند. در حالی که اثرات طولانی مدت طلاق در پسران و دختران بیشتر است، در آنها مشکلات تشکیل خانواده نامناسب ایجاد می کند.

آنچه که از تحقیقات طلاق می آید این است که دختران از خانواده های تک نفره، کسانی که فقط یک والد یا والده دارند، به عواقب ناگوار مانند انحراف یا ازدواج زودهنگام، فرار از خانه روی می آورند.

بدیهی است، اختلافات خانوادگی و اختلاف نظر والدین در حضور کودکان، اثرات روانشناختی شدید بر روی کودکان و نوجوانان دارند و تأثیر مزمن بر رفتار پرخاشگرانه کودکان و نوجوانان را به همراه خواهد داشت.

مشاوره تلفنی مجیب برای تاثیر طلاق بر فرزندان پسر

تاثیر طلاق بر فرزندان پسر

کودکان طلاق مسائلی بر زندگی آنها و سلامت روان آنها تأثیر می گذارد، مانند اضطراب آنها از والدین و از دست دادن والدین، کاهش اشتهای، فقدان اثرات احساسی ناشی از عدم دیدن یا ندیدن یکی از والدین یا هر دو آنها و …

لازم است که زن و شوهر طلاق گرفته برای کمک به فرزندان و حتی سلامت روان خود از طریق دریافت اطلاعات مناسب و یادگیری مهارت های لازم و حتی حضور در مراحل مشاوره طلاق، کمک کنند.

هنگامی که یک زن و یک مرد تصمیم به جدایی دارند، بهتر است که فرزندشان با موضوع طلاق آشنا شود تا بتواند همه مراحل را درک و پذیرش کند. اگر این آشنایی رخ ندهد، کودک ممکن است ترس و نگرانی ناشی از جدایی را داشته باشد. مانند ترس از تنهایی و اشتیاق، اضطراب احساسی او را افزایش می دهند و سلامت روان کودک را به خطر می اندازند و در آینده سبب مشکلات رفتاری و مشکلات عاطفی در کودک می شود.

بهترین راه این است که چند روز قبل از جدایی والدین به والدین زمان کافی داده شود تا آنها زمان برای درک مشکل پیدا کنند و بتوانند از کودک جدا شوند تا آماده شوند یا فرزند خود را ترک کنند. برای تماس با کارشناسان متخصص سایت زندگی ما برای تاثیر طلاق بر فرزندان پسر از طریق تلفن ثابت و بدون گرفتن کد یا صفر با شماره  zendeghima.irاز سراسر ایران تماس بگیرید.

برای مطالب جذاب دنیای روانشناسی همیشه مارا دنبال کنید

0
برچسب ها :

دیدگاه شما

بدون دیدگاه