تست روانشناسی میلون (MCMI) و مبانی نظری آن

تست روانشناسی میلون (MCMI)
   

تست روانشناسی میلون (MCMI) چیست؟پرسشنامه چند متغیری بالینی (MCMI)  یک پرسشنامه خودآموزی استاندارد شده است که طیف وسیعی از اطلاعات شخصیت، سازگاری احساسی و نگرش مراجعان را به پرسشنامه که مخاطبان آنها بیش از ۱۸ سال دارند و توانایی خواندن حداقل تا کلاس هشتم هست را اندازه گیری می کند. دومین پرسشنامه مهم پس از فهرست چند رشته ای مینه سوتا  (MMPI) است. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه تست روانشناسی میلون (MCMI) می توانید به صورت روزانه از ساعت ۸ صبح الی ۱۲ شب با سایت زندگی ما تماس حاصل نمائید.

تاریخچه تست روانشناسی میلون (MCMI)

تست بالینی چند هسته ای Millon برای اولین بار در اواخر دهه ۶۰ بر پایه مدل آسیب شناسی روانشناسی میلون توسط Theodore Millon ساخته شد. سپس آن در اواسط دهه ۸۰ تجدید نظر شد. این نسخه از این آزمون به زبان فارسی در تهران توسط خواجه موگهی ترجمه شد و در سال ۱۳۷۲ استاندارد شد. نسخه سوم امتحان در سال ۱۹۹۴ تجدید نظر شد و در نشست انجمن روانشناسی آمریکا ارائه شد، این فرم توسط شریفی در ایران ترجمه شد و در ۲۰۰۲ در اصفهان هنجاریابی شد.

Million_3 (MCMI_III) یک آزمایشگاه بالینی چند محوری با استفاده از مقیاس I / O با ۱۷۵ مورد، که ۱۴ شیوه بالینی شخصیت و ۱۰ سندرم بالینی را اندازه گیری می کند و برای بزرگسالان ۱۸ ساله و بالاتر استفاده می شود. تست بر اساس مدل آسیب شناسی روانشناسی میلون (۱۹۶۹/۱۹۸۳) بود و از زمان انتشار آن دو بار تجدید نظر شده است. MCMI یکی از رایج ترین تست های روانشناختی است که به چندین زبان ترجمه شده است و در بسیاری از مطالعات بین فرهنگی، از جمله در ایران، دو بار استاندارد شده است. خواجه موگهی (۱۳۷۲) در تهران، نسخه دوم این آزمون و شریفی (۲۰۰۲) نسخه سوم خود را در اصفهان استاندارد کرده است.

تست روانشناسی میلون (MCMI Test) یکی از آزمونهای منحصر به فرد است که بر اختلالات شخصیتی و علائمی که اغلب همراه با این اختلالات است را تأیید می کند.

مقایسه تست روانشناسی میلون (MCMI)  با تست (MMPI)

تست روانشناسی میلون (MCMI)

تفاوت بین این دو پرسشنامه در موارد زیر خلاصه شده است:

 • هر دو ابزار طیف وسیعی از الگوهای پایدار شخصیت و سندرم بالینی را پوشش می دهند.
 • تست روانشناسی میلون، مکمل MMPI است زیرا برای تشخیص اختلالات محوری II طراحی شده است، در حالیکه MMPI بر اختلالات حرکتی محوری منافع دارد.
 • آزمایش میلون به طور قابل توجهی کوتاهتر از MPMI است (۱۷۵ ماده در برابر ۵۶۷)، و فقط ۲۰ تا ۳۰ دقیقه طول می کشد که برای یک امتیاز مهم است.
 • اساس تحقیقات، مطالعات اعتبار سنجی و گزینه های تفسیری برای MMPI از آزمونمیلونگسترده تر است، که می تواند محدودیتی برای آزمایش MCMI باشد.

مبانی نظری تست روانشناسی میلون (MCMI)

از زمان انتشار آسیب شناسی روانشناسی جدید (میلون)، مدل آسیب شناسی روانشناسی میلون گسترش یافته است. میلون و دیویس (۱۹۹۶) در شکل اخیر خود، میلون (۱۹۹۷) ادعا می کنند که ساختار یک علم بالینی دارای چهار عنصر اصلی است:

 1. نظریه ای که پدیده هایی را مورد مطالعه قرار می دهد.
 2. طبقه بندی کننده این پدیده ها را در شرایط معنی دار طبقه بندی می کند.
 3. ابزاری است که این پدیده ها را ارزیابی می کند.
 4. یک برنامه مداخله ای است که مشکل را درمان می کند.

بنابراین، کارآزمایی بالینی چند محور Milon، یک ابزار است که تقسیم بندی آسیب شناسی شخصیت Millon را ارزیابی می کند و به دنبال تئوری بیولوژیکی تکاملی رشد و پاتولوژی شخصیت Milon است. در اصل MCMI برای سازگاری با طبقه بندی های رسمی روانپزشکی طراحی نشده است، اما تجدید نظر بعدی آزمون آن را به مقوله های DSM نزدیک تر کرده است. برای درک بهتر مبانی نظری MCMI در زیر، ابتدا مفاهیم اساسی نظریه میلون را در نظر می گیریم و سپس الگوهای بالینی شخصیت را در نظریه میلون طبقه بندی کرده ایم.برای بدست آوردن اطلاعات بیشتر در زمینه تست روانشناسی میلون (MCMI) با مرکز مشاوره روانشناسی تلفنی مجیب تماس حاصل نمایئد.

مفاهیم اساسی در تست روانشناسی میلون (MCMI)

مفهوم شخصیت از منظر  Milon

میلون (۱۹۹۶) شخصیت را به عنوان یک الگوی پیچیده و بسیار پیچیده ای از ویژگی های روان شناختی تعریف می کند که نمی توانند به راحتی ریشه کن شوند و تقریبا به طور خودکار در تمام جنبه های عملکرد شخص آشکار می شوند. این ویژگی ها درونی و جامع هستند و یک ماتریس پیچیده از زیست شناسی و یادگیری را ایجاد می کنند که سبک ادراکی، عاطفی، تفکر و مقابله ای فرد را ایجاد می کند.

شخصیت مخلوطی از احساسات، ادراک، افکار و رفتارهایی است که مرتبط نیستند، اما سازمانی به طور کامل با نگرش ها، عادت ها و احساسات در هم آمیخته اند. هرچند ما زندگی خود را با احساسات و واکنش های بی اهمیت و متفاوت آغاز می کنیم، اما با گذشت زمان، دامنه ی آنها را محدود می کنیم و خزانه ی رفتاری خودمان را ایجاد می کنیم. این خزانه داری رفتار است که ما را از دیگران متمایز می کند و راه ما برای برخورد با دیگران در خودمان را تعریف می کند.

مفهوم سیستم در نظریه  Milon

با این تعریف، فرد دیگر یک ماده نیست و اختلال شخصیت بیماری نیست که از خارج می آید و یک فرد را از بین می برد. به عبارت دیگر، اختلال شخصیت یک بیماری فیزیکی نیست که می تواند به یک عامل خارجی یا داخلی اختصاص داده شود. Milon از اصطلاح “الگوهای شخصیت” به جای اختلال استفاده می کند. از این دیدگاه، مانند بیماری های جسمی، سیستم ایمنی بدن که از نظر روان شناختی بیمار می شود یا خیر، در امور روانشناختی، سبک شخصیتی شامل مهارت های مقابله ای و انعطاف پذیری انطباقی است که تعیین می کند که آیا او در کنترل است ؟ اگر به این موضوع نگاه کنیم، ساختار و خصوصیات فرد (طبیعی یا غیر طبیعی) پایه و اساس سلامت روانی یا بیماری فرد است.

با توجه به توضیح بالا، یکی از مفاهیم اصلی تئوری میلون روشن می شود و این مفهوم سیستم است. توضیح می دهد که با توجه به آنچه گفته شد، شخصیت و محیط می تواند یک سیستم باشد. یک سیستم که ویژگی اصلی آن سلسله مراتب و استقلال است. به همین دلیل گفته می شود که شخصیت سلسله مراتبی است که شامل چندین سطح سازمان است: سطوح بیولوژیکی، روحی، خانوادگی، اجتماعی و فرهنگی، هر سطحی بر روی یک لایه یا سطح قبلی ساخته می شود.ضمنا شما می توانید در این خصوص با سایت زندگی ما نیز مشورت نمائید و از خدمات متخصصان و مشاوران با تجربه بهره مند شوید.

مفهوم تکامل از دیدگاه میلون

میلون مفهوم تکامل از داروین را اقتباس کرده است. در نظریه سیستم های تکامل میلون، مفهوم تکامل با محیط زیست همراه است. این به معنای تکامل تغییراتی است که در موجود ایجاد شده اند تا بتوانند با نیازهای محیط جدید و آینده سازگار شوند. تکامل ممکن است مترقی یا پرانرژی باشد، اما در هر صورت هدف نهایی انطباق اکولوژیکی است. اخیرا، علم جدید تاسیس شده است، به نام زیست شناسی اجتماعی. این رشته علوم، تکامل عملکرد اجتماعی انسان و زیست شناسی تکاملی را بررسی می کند. میلون تحت تأثیر این علم است و انسان را در مسیر تکامل می بیند، به دنبال گیاه و حیوان است و تأثیر تکامل بر شکل گیری شخصیت یکی از مفاهیم اصلی نظریه وی است.

میلون اشاره می کند که تمام موجودات زنده از خطر فرار می کنند، غذا پیدا می کنند و تولید می کنند. اعضای هر گونه حیوانات شباهت های خود را در زیستگاه و بقای خود دارند، اما در عین حال، میزان اعطای هر یک از اعضای گروه به محیط زیست متفاوت است. در ساده ترین شکل، شخصیت فرد، به شیوه ی هر یک از موجودات مطابق با محیط زیست، بیشتر یا کمتر منحصر به فرد است، که تا حدی متفاوت از سایر موجودات است. به این ترتیب، فرد عادی از روش های متعارف خود برای سازگاری موثر با محیط واقعی یا مورد انتظار استفاده می کند و اختلال شخصیت به حالت ناسازگار اشاره دارد.

مقالات پیشنهادی مجیب

مفهوم طبقه بندی از دید Milon

در تاریخ روانشناسی، طبقه بندی هنجاری و غیر طبیعی همیشه بر پایه نظارت منظم، مشاهده رفتاری و تکراری در میان گروهی از افراد انجام شده است. آنچه که از طریق این مشاهدات به دست می آید بر اساس یک فرضیه شناختی پایدار است و به این ترتیب معنای مشترک مشاهدات معنی داده می شود. این یک نظریه پیچیده و تقسیم بر اساس بیماری از این دسته است. مثال معاصر انطباق بالینی بر اساس ویژگی های مشاهده شده DSM است.

مشاوره مجیب برای تست روانشناسی میلون (MCMI)

تست روانشناسی میلون (MCMI)

تست روانشناسی میلون (MCMI Test) یکی از آزمونهای منحصر به فرد است که بر اختلالات شخصیتی و علائمی که اغلب همراه با این اختلالات است را تأیید می کند. نسخه کنونی تست میلون (MCMI-III) شامل ۱۷۵ سوال در ۲۸ مقیاس جداگانه و براساس کلاسها است:

 • شاخص های متغیر
 • الگوی شخصیت بالینی
  آسیب ۳ ماهه شدید
 • سندرم بالینی
 • سندرم بالینی شدید که مطابق با نظریه شخصیت Milne و DSM-IV است.

برای تماس با کارشناسان متخصص سایت زندگی ما برای تست روانشناسی میلون (MCMI)  طریق تلفن ثابت و بدون گرفتن کد یا صفر با شماره  zendeghima.irاز سراسر ایران تماس بگیرید.

برای مطالب جذاب دنیای روانشناسی همیشه مارا دنبال کنید

0
برچسب ها :

دیدگاه شما

بدون دیدگاه