رفع همه ابهام ها در مورد سفید کردن دندان ها با بلیچینگ

10 ماه پیش
رفع همه ابهام ها در مورد سفید کردن دندان ها با بلیچینگ
   

داشتن لبخندی زیبا و دندان هایی سالم و تمیز موجب افزایش جذابیت افراد و اعتماد به نفس آن ها می شود. تمیزی و سفیدی دندان ها تاثیر زیادی روی داشتن لبخندی زیبا و چهره ای جذاب دارد. دندان ها از بخش های مینا و عاج دندان تشکیل شده اند. مینای دندان لایه محافظی است که روی قسمت تاج دندان قرار می ‌گیرد و سفیدی و شفافیت دندان ‌ها را تامین می‌ کند. به مرور زمان در اثر مصرف مواد غذایی گوناگون و استعمال دخانیات یا مصرف برخی از داروها، ضخامت مینای دندان ها کاهش پیدا می ‌کند و همین امر موجب می ‌شود که رنگ دندان ‌ها از سفید به زرد مایل شود و یا لکه های تیره رنگی روی دندان ها ایجاد شود. این مسئله زیبایی ظاهری افراد را تحت تاثیر قرار می دهد و به همین دلیل بیشتر افراد به دنبال یافتن روش هایی برای برطرف کردن این مشکل هستند. بلیچینگ دندان یکی از روش های سفید کردن دندان ها است. در این روش ساختار دندان ها تغییر نمی کند، بلکه با استفاده از یک ماده شیمیایی مخصوص، دندان ها سفید می شوند. انجام بلیچینگ در خانه (بلیچینگ هوم) و یا در بلیچینگ در مطب (آفیس بلیچینگ) امکان پذیر است، اما با توجه به این که فرآیند سفید کردن دندان در مطب زیر نظر متخصص دندانپزشک زیبایی و ترمیمی انجام میشود، بنابراین نتایج بلیچینگ در مطب نیز سریع تر به دست می آید و انجام این فرایند نیز ایمن تر خواهد بود.

معرفی بلیچینگ دندان

همانطور که پیش از این نیز به آن اشاره شد، بیشتر افراد در راستای داشتن دندان هایی سفید و زیبا به دنبال یافتن روش هایی برای سفید کردن دندان های خود هستند. برای داشتن دندان های سفید، روش هایی مانند ونیر کامپوزیت، لمینت یا روکش سرامیکی دندان و بلیچینگ به کار برده می شوند. ایمن ترین روش برای سفید کردن دندان ها بلیچینگ است، زیرا در این روش ساختار دندان ها دچار هیچ تغییری نخواهد شد. بلیچینگ دندان که با استفاده از مواد شیمیایی مخصوص انجام می شود، از جمله بهترین روش های درمان تغییر رنگ دندان ‌ها است که نسبت به سایر روش ها مزیت های بیشماری دارد. با استفاده از این روش می ‌توان لکه های ایجاد شده در اثر استعمال دخانیات، مصرف نوشیدنی های رنگی یا برخی از داروها و یا در اثر عامل وراثت را به سادگی برطرف کرد.در بلیچینگ دندان با استفاده از مواد شیمیایی سفید کننده مخصوص، لکه های رنگی ایجاد شده در سطح دندان ها از بین می روند و بنابراین دندان ها روشن و سفید خواهند شد. لازم به ذکر است میزان تغییر رنگ و سفید شدن دندان ها در روش بلیچینگ تا حد زیادی وابسته به جنس دندان و میزان تیرگی لکه های ایجاد شده روی آن است. هرچه انجام بلیچینگ تحت نظر دندانپزشک متبحرتری انجام گیردد، نتایج حاصل از آن موفقیت‌آمیز تر بوده، از دوام بلیچینگ دندان بیشتر خواهد بود. به بیان دیگر بلیچینگ دندان یکی از راه کار های عملی در سفید کردن می باشد که امروزه بسیار مورد استفاده قرار می گیرند. افراد بسیاری برای داشتن دندان های زیبا و تغییر رنگ در دندان ها با انجام بلیچینگ برروی دندان های خود رنگ مطلوبی را برای دندان های خود ایجاد می کنند. رنگ دندان‌ها به مرور زمان و با افزایش سن تغییر می کند . این رنگ بد دندان در اثر نفوذ رنگ دانه ها به ساختار لوله ای شکل مینا و تغییر مواد معدنی عاج صورت می‌گیرد و موجب ایجاد رنگ زرد در دندان می شود. بسیاری از افراد نیز به دلایل مادرزادی دارای رنگ مناسبی در دندان نمی باشند . از آن جائی که سفیدی دندان‌ها به طور ناخود آگاه نشانه‌ای از جوانی و زیبایی بر شمرده می‌شود و در زیبایی فرد تاثییرات بسیاری دارد ، همواره سفید کردن دندانها که در علم پزشکی به آن بلیچینگ نیز گفته میشود ، از محبوبیت برخوردار بوده است. این نکته قابل ذکر است که بلیچینگ دندان برروی دندان های روکش شده و همچنین روکش ایمپلنت دندان قابل انجام نمی باشد.زیبایی ظاهری دندان ها در جذابیت کلی چهره افراد نقش چشمگیری دارد و به همین دلیل بسیاری از افرادی که به مطب های دندانپزشکی مراجعه می کنند در صدد رفع رنگ زرد دندان ها و یا لکه ‌های تیره ایجاد شده روی آن ها هستند. متاسفانه برخی از تغییر رنگ ها با مسواک زدن یا روش های ساده و خانگی سفید کردن دندان ها، برطرف نمی شود. بنابراین باید به سراغ روش مطمئن تری رفت. با استفاده از روش حرفه ای سفید کردن دندان ها یا همان بلیچینگ دندان می‌ توان این مشکل را به آسانی و زیر نظر متخصص و با هزینه ای مناسب برطرف نمود. در روش بلیچینگ رنگ دانه های ظاهر شده روی سطح دندان ها را با استفاده از روش ‌های مخصوصی از بین می ‌برند. توجه داشته باشید بلیچینگ ‌دندان تنها می ‌تواند ظاهر دندان های طبیعی را بهبود ببخشد و روکش ها و ایمپلنت های دندانی با استفاده از روش بلیچینگ تغییر رنگ پیدا نمی ‌کنند. در روش بلیچینگ بدون تغییر در ساختار دندان ‌ها و تنها با استفاده از برخی مواد شیمیایی مخصوص دندان ها را سفید و درخشان می کنند.

ارتباط بین بلیچینگ و رنگ دندان ها

 

رفع همه ابهام ها در مورد سفید کردن دندان ها با بلیچینگ

رنگ ‌دندان ها مسئله ‌ای است که تا حد زیادی به ژنتیک وابسته است. به عنوان مثال افراد با پوست تیره تر، دندان‌ هایی تیره تر خواهند داشت. توجه داشته باشید با وجودی که دندان های سیاه پوستان بسیار سفید و درخشان به نظر می رسد، اما اگر یک دندان کشیده شده از یک فرد سیاه پوست را با یک سفید پوست مقایسه کنید، خواهید دید که رنگ دندان سیاه پوستان تیره تر از سفید پوستان است و این درخشندگی دندان های سیاه پوستان به دلیل تضاد رنگ زیاد بین سیاهی پوست و سفیدی دندان آن ها است. عده ای از افراد با دانستن این موضوع در تلاش هستند تا با استفاده از رژ لب های تیره، سفیدی و درخشندگی دندان های خود را افزایش دهند، اما با استفاده از این روش ها نمی توان لکه های تیره ایجاد شده روی سطح دندان ‌ها را برطرف نمود. بنابراین باید به دنبال یافتن روشی برای پوشاندن و یا از بین بردن لکه های تیره از روی دندان ها بود. بلیچینگ دندان روش پر طرفداری است که می تواند برای سفید کردن دندان ها مورد استفاده قرار بگیرد. از جمله مهم ترین دلایل تغییر رنگ دندان ‌ها می‌ توان به ژنتیک، پوسیدگی دندان، استعمال دخانیات نظیر سیگار، مصرف نوشیدنی های رنگی مانند نوشابه، چای و قهوه، مصرف برخی از انواع داروها مانند آنتی بیوتیک ها و فلوراید، کهولت سن و عدم رعایت بهداشت دهان و دندان اشاره کرد. انجام بلیچینگ مانند رنگ کردن مو برای هر فرد نسبت به فرد دیگر متفاوت است و نتایج متفاوتی را نیز به همراه خواهد داشت.

عوارض بلیچینگ دندان چیست؟

از میان روش های لمینت دندان، ونیر کامپوزیت و بلیچینگ برای سفید کردن دندان ها، بلیچینگ محبوب ترین آن ها به شمار می رود. این روش نسبت به سایر روش ها کم هزینه تر است و از ایمنی بیشتری نیز برخوردار است، با این وجود مانند همه روش های درمانی، در کنار مزیت های پر شماری که دارد، معایبی نیز به دنبال دارد. از جمله عوارض نادر این درمان می توان به تحریک لثه ها و افزایش حساسیت دهان و دندان اشاره کرد. این عوارض در صورتی که انجام بلیچینگ تحت نظر افراد غیر متخصص و در کلینیک های غیر حرفه ‌ای انجام شود، بیشتر می شود؛ اما انجام فرآیند بلیچینک دندان نزد بهترین متخصص بلیچینگ نه تنها عوارضی به همراه نخواهد داشت، بلکه لذت یک لبخند زیبا و درخشان را برای شما پدید می آورد. حساسیت دندان ها می‌ تواند به خاطر نوع و کیفیت مواد مورد استفاده برای سفید کردن دندان ها باشد. این مواد همچنین درصورتی که با غلظت مناسب مورد استفاده قرار نگیرند، می توانند موجب تحریک بافت لثه ها نیز بشوند. لازم به ذکر است با توجه به اینکه نتیجه بلیچینگ دندان دائمی نیست و نتایج حاصل از این روش درمانی حدود یک تا دو سال دوام دارد، نحوه انجام مراقبت‌های بهداشتی پس از قرار گرفتن تحت درمان بلیچینگ اهمیت ویژه ای پیدا می کند، زیرا با مراقبت هرچه بیشتر، دوام این درمان نیز افزایش خواهد یافت. به طور کلی درمان بلیچینگ در صورتی که تحت نظر یک متخصص با تجربه و به صورت آفیس بلیچینگ انجام شود، عوارض خاصی به دنبال نخواهد داشت زیرا در کلینیک های حرفه ‌ای از مواد بلیچینگ مخصوصی استفاده شده و مراقبت های لازم پس از انجام بلیچینگ دندان به خوبی به بیمار آموزش داده می ‌شود.

مرجع: doctorkhosravani.com

 

 

برای مطالب جذاب دنیای روانشناسی همیشه مارا دنبال کنید

0
برچسب ها :

دیدگاه شما

بدون دیدگاه