چگونگی روبرو شدن با واقعیت های تلخ زندگی

روبرویی با واقعیت های تلخ زندگی
   

اتفاق های سخت در زندگی همه انسان ها ممکن است رخ دهد . اتفاقاتی که ممکن است درک و پذیرش آن ها برای انسان سخت باشد. اما انسان برای دریافت آرامش و ادامه زندگی خود مجبور به رویارویی با این واقعیت هاست. و البته که روبرویی با این واقعیت ها ممکن است سخت و تکان دهنده باشد. در این مقاله ما چگونگی روبرویی با واقعیت های تلخ زندگی مان را بررسی خواهیم نمود. اگر شما نیز جز آن دسته از افرادی هستید که نیاز به پذیرش رخ دادهایی که در زندگیتان اتفاق افتاده است را دارید، این مقاله می تواند برای شما مفید باشد.

دامنه گسترده اتفاقات و علائم وجود آن 

واقعیت آن است که شما اتفاقات گذشته را نمی توانید تغییر دهید. شما نمی توانید به گذشته بازگردید و اتفاق هایی که بر روی زندگی شما تاثیر گذاشته اند را تغییر دهید. تنها می توانید از آن ها تجربه کسب کنید و در زندگی خود به کار ببرید. تا در آینده حس حسرت کمتری نسب به زمان حال داشته باشید.

ناتوانی در روبرو شدن با تلخی ها عموما یک بعد پنهان به نام ترس از تغییر یا شکست دارد. اگر  با ترس خود مقابله کنید بیش از نیمی از راه را پیموده اید. در این مرحله باید روراست بودن با خودتان را تمرین کنید.

روبرویی با واقعیت های تلخ زندگی ارزش تلاش کردن را دارد. بسیاری از مراجعانم در این سال ها با علائمی مانند :

 • بیخوابی
 • خستگی
 • کمبود میل جنسی
 • کاهش اعتماد به نفس
 • ناتوانی در اطمینان به دیگران
 • تغییرات شخصیت
 • عدم توانایی در برقراری ارتباط با دیگران
 • و …

بوده اند. که پس از جلسات زیاد صحبت متوجه مشکلات در گذشته و واقعیت های کنار نیامده در آن ها شده ام. تاثیری که این اتفاق ها بر روی زندگی افراد دارد می تواند زیاد باشد. دامنه این اتفاق ها می تواند برای هر فرد منحصر به فرد باشد. از جمله اتفاق های ناگوار می توان به :

 • از دست دادن اعضا نزدیک خانواده مانند والدین، همسر و یا فرزند
 • جدایی در روابط عاطفی
 • آزار جنسی در کودکی
 • جدایی پدر و مادر از یکدیگر
 • خشونت های خانگی
 • خیانت والدین
 • و …

اشاره نمود.

روش های روبرویی با واقعیت های تلخ زندگی

پذیرش و کنار آمدن با این مسائل قطعا نیازمند حضور یک مشاور در کنار شما خواهد بود. اما روش هایی نیز برای روبرو شدن با واقعیت های تلخ زندگی وجود دارد که در اینجا به آنها اشاره خواهیم کرد.

روش های روبرویی با واقعیت های تلخ زندگی : یک – ارزیابی جدی انجام دهید

یک بار مسئله را برای خودتان از ابتدا تا انتها تعریف کنید. عموما افراد برای دیگران مشکلات را تعریف می کنند. ممکن است در این بین شما واقعیت را نگویید. اما زمانی که مسئله را یک بار از ابتدا تا انتها برای خودتان تعریف کنید. به خودتان دروغ نخواهید گفت.

از خودتان سوال بپرسید. گاهی نیازمند هستید که به حقایق درونیان عمیق تر بپردازید تا از احساس خود نسبت به اتفاق ها اگاه شوید.

 • ایا این اتفاق واقعا شما را ناراحت می کند وقتی درباره ان فکر می کنید؟
 • جزئیاتی که باعث ناراحتی شما می شود چه چیزهایی است؟
 • ایا حق با شما بوده است؟
 • چیزهایی که از دست داده اید چه چیزهایی هستند؟
 • آیا بازگشت آن ها را می خواهید؟
 • آیا هنوز قابل دستیابی هستند؟
 • و …

روبرویی با واقعیت های تلخ زندگی

روش های روبرویی با واقعیت های تلخ زندگی : دو – برای مدتی از داستان دور بمانید

با توجه به اینکه مسئله چه چیزی است. ببینید که چه اتفاقی می افتد اگر فقط یک یا چند هفته از آن دور بمانید. به آن فکر نکنید و درباره آن صحبت نکنید. اینکه یک داستان را به طور مکرر برای خود تکرار کنید به صورت منفی بر روی شما تاثیر میگذارد. در واقع شما خودتان را قربانی یک سیکل معیوب کرده اید. احتمالا برای شما کار مشکلی باشد اما حتما سعی کنید که انجامش دهید.

روش های روبرویی با واقعیت های تلخ زندگی : سه – مسئولیت پذیر باشد

اگر مقصر بخشی از داستان هستید، ان را قبول کنید. و مسئولیت اشتباه های خود را بپذیرید. به آن اعتراف کنید و بدانید که قرار نیست تمام انسان ها اشتباه نکنند. انسان با اشتباه هایش تجربه به دست می آورد و بهتر عمل خواهد کرد.

روش های روبرویی با واقعیت های تلخ زندگی : چهار – کنجکاوی ممنوع است

متاسفانه تکنولوژی و رسانه های اجتماعی باعث شده است که اگر سایر افراد درگیر در موضوع شما باشند، شما علاقه به دنبال کردن آن ها باشید. کنجکاوی برای فردی که ناراحتی شما را تحریک می کند نوعی شکنجه است. این موضوع را متوقف کنید. اعتماد به نفس شما را به شدت کاهش خواهد داد.

مقالات پیشنهادی مجیب

روش های روبرویی با واقعیت های تلخ زندگی : پنج – با ترس هایتان روبرو شوید

ناتوانی در روبرو شدن با تلخی ها عموما یک بعد پنهان به نام ترس از تغییر یا شکست دارد. اگر  با ترس خود مقابله کنید بیش از نیمی از راه را پیموده اید. در این مرحله باید روراست بودن با خودتان را تمرین کنید.

روش های روبرویی با واقعیت های تلخ زندگی : شش – خودتان و دیگران را ببخشید

بخشش باعث آزادی روان می شود. اما باید امادگی لازم برای بخشش در شما وجود داشته باشد. احتمالا بخشش خودتان سختتر است اما بدانید شما نیاز دارید که خودنوازی را بیاموزید.

روبرویی با واقعیت های تلخ زندگی

روش های روبرویی با واقعیت های تلخ زندگی : هفت – حال را از دست ندهید

نگذارید گذشته مانع رشد و زندگی کردن در حال حاضر باشد. آینده پیش روی شماست . گذشته غیرقابل تغییر. هوشمندانه آن است که حال که پایه های سازنده اینده شما هستند را به خاطره اتفاق هایی که توان تغییر انها را ندارید، از دست ندهید.

کنار آمدن با مشکلات فردی، قطعا مسئله ای ساده نیست. گاهی پیچیدگی مسئله می تواند انقدر زیاد باشد که حضور مشاوری با تجربه برای کمک اهمیت پیدا کند. قطعا در صورتی که مسئله ای که با آن درگیر هستید، مسئله بزرگی است به مشاور متخصص مراجعه نمایید. چون کلیه گام های ارائه شده در بالا می تواند به تنهایی سخت و طاقت فرسا باشد.

مرکز مشاوره مجیب ارائه دهنده خدمات مشاوره روانشناسی با تجربه ای طولانی است. مشاوران متخصص در زندگی ما از اهمیت حل مشکلات گذشته در زندگی و آینده افراد در جامعه پر تنش امروزی آگاه هستند. آنها به شما کمک می کنند تا با تمرین های زیاد و ریشه یابی مشکل، با واقعیت های تلخ زندگی خود روبرو شوید.

برای بهرمندی از خدمات زندگی ما میتوانید

 در تمامی روزهای هفته حتی ایام تعطیل از ساعت ۸ صبح تا ۱۲ شب

 با شماره zendeghima.ir تماس حاصل فرمایید

 

برای مطالب جذاب دنیای روانشناسی همیشه مارا دنبال کنید

0
برچسب ها :

بدون دیدگاه