راهکارهای مشاوره ای در خصوص غلبه و یا کنترل وابستگی عاطفی زنان

کنترل وابستگی عاطفی
   

کنترل وابستگی از رایج ترین موضوعات مورد بحث در جوامع روانشناسی می باشد. به عنوان مثال با توجه به خدمات مؤسسات ملی در ایالات متحده آمریکا، وابستگی عاطفی در افراد مبتلا به اختلال شخصیت وابسته بسیار دیده می شود.

کلمات کلیدی( کنترل وابستگی | وابستگی عاطفی |نیاز عاطفی|بیماری وابستگی|ز )
زمان مطالعه تخمینی : ۷ دقیقه

یک وضعیت دراز مدت (مزمن) که در آن افراد بیش از حد به دیگران وابسته می شوند تا نیازهای احساسی و فیزیکی خود را برآورده می کنند. طبق اظهار نظر جامعه سلامت روان آمریکا وابستگی یک شرایط عاطفی و رفتاری دانسته می شود که بر توانایی یک فرد برای داشتن یک رابطه سالم و دو طرفه رضایت بخش تأثیر می گذارد.

 

وابستگی عاطفی چیست؟

کنرل وابستگی

وابستگی عاطفی زمانی تعریف می شود که یک زن اجازه می دهد تا دیگران (مثل یک شخص دیگر مهم) احساسات و عواطف او را تحت تأثیر قرار دهد و شادی و غم او به آنها وابسته شود، این امر کنترل کامل دیگران را بر عواطف شخصی زن می دهد.

این یک رفتار و اتفاق ناسالم است و می تواند به صورت منفی اعتماد به نفس را تحت تاثیر قرار دهد، زیرا اعتماد به نفس  شخص به دیگران وابسته است. این وابستگی متفاوت از داشتن رابطه متعادل است، که در آن دو نفر وابستگی متقابل دارند و اجازه می دهند که کمی احساسات یکدیگر را تحت تأثیر قرار دهند.

بر طبق اظهار نظر برخی روانشناسان غیرممکن است در ارتباطی که دیگران را دوست بدارید ولی آن ها کنترل نکنید، اما باید تعادل ایجاد کنید. استقلال کامل به افراد این اجازه را نمی دهد که با دیگران ارتباط برقرار کنند.

وابستگی عاطفی تنها یکی از ویژگی های وابستگی رفتاری است و زمانی رخ می دهد که حضور مداوم و شرایط ایجاد شده توسط حضور آن­ها برای امنیت شخصی ضروری است.

این شرایط ایجاد شده ممکن است در بسیاری از انواع مختلف، مانند توجه نمودن، گوش دادن، تحسین کردن، مشاوره دادن، تایید و زمان صرف شده با هم باشد. در عمل روان درمانی مشاهده می ­شود که تعداد زیادی از افراد از مسائل مربوط به وابستگی عاطفی رنج می بردند.

اکثر این افراد کنترل وابستگی رفتاری خود را ندارند و در روابط شخصی خود، اغلب به نظر می رسد نا امید و بسیار نیازمند هستند. آنها ممکن است ظاهرا بسیار وابسته و مالکیت جو باشند؛ آنها اغلب با شخص بسیار قوی و مستقل درگیر می شوند.

تمرکز اصلی ما در این موضوع بر روی کنترل وابستگی در زنان است، از جمله کنترل وابستگی عاطفی و نیز کنترل وابستگی رفتاری برای متعادل سازی وابستگی زنان می باشد. تمام این موضوعات برمبنای گرایش بیش از حد به شخص یا افراد دیگر و تکیه بر شرایط ناسالم در رابطه است. اما نیز می خواهیم به این موضوع بیشتر فکر کنیم که به تکیه بر چیزهایی فقط احساس خوبی می توان داشت. در ادامه چند راه برای غلبه یا کنترل وابستگی عاطفی بیان می کنیم.


مقاله چگونگی کنترل وابستگی عاطفی زنان و امنیت مالی را هم مطالعه نمایید.

درباره  راهکارهای مشاوره ای در خصوص غلبه و یا کنترل وابستگی عاطفی زنان بیشتر بدانید.

 راهکار های کنترل وابستگی عاطفی

 

راهکار های کنترل وابستگی

 

۱) ارزش خود را بشناسید و به بهبود عزت نفس خود بپردازید،

می توانید از طریق تمرکز بر اندیشه های مثبت در مورد خودتان، تحقق محدودیت ها و دستاوردهای خود، کار کردن در جهت حصول اهداف، کمک به دیگران و انجام کارهایی که باعث احساس بهتر در شما می شود، عزت نفس خود را افزایش دهید. مسئولیت تصمیمات خود را قبول کنید و مطمئن باشید قادر به انجام آنچه برای خودتان بهترین است، هستید (و اگر قادر نباشید، کمک بگیرید).

۲) دقت داشته باشید که خودتان را کنترل می کنید،

از جمله احساسات، رفتارها و اعمالتان. گاهی اوقات حوادث غیر قابل کنترل در زندگی وجود دارد، اما شما باید بدانید که چه چیزهایی را می توانید کنترل کنید. اجازه ندهید شخص دیگری چگونگی روند زندگی شما را مشخص کند.

۳) گسترش و شناسایی نیازهای عاطفی خود را به شخص دیگری وابسته نکنید.

بر روی ایجاد دوستی های مختلف تمرکز کنید و حتی با یک درمانگر یا روانشناس صحبت کنید.

۴) زندگی خود را در اطراف دیگران برنامه ریزی نکنید.

درک کنید که نیازهای شما مهم هستند و شما باید زندگی خود را کنترل کنید و مستقل باشید. شما می توانید نیازهای دیگران را به خطر بیندازید و این را تشخیص دهید، اما به یاد داشته باشید که باید با خودتان زندگی کنید و نمی خواهید بدبخت باشید.

آگاهی از تمام موارد فوق در مورد کنترل وابستگی عاطفی و کنترل وابستگی رفتاری و به طور کل مشاوره کنترل وابستگی می تواند شما را به سمت استقلال بیشتر و روابط سالم تر بسپارد.


 مقاله برای درمان وابستگی ناسالم به خودتان نزدیک تر شوید،را هم بخوانید.

نتیجه گیری

در موارد شدید وابستگی عاطفی، این رابطه تقریبا به طور کامل مراقبت یک فرد از دیگری است. افسردگی های ناخوشایند ممکن است مکرر یا مستمر روی دهند که ممکن است به میزان قابل ملاحظه ای فرد وابسته قادر به انجام کار یا کار کردن به عنوان یک بزرگ سال مستقل نباشد و به طور کامل وابسته به شخص دیگری باشد که در آن زمان مانند یک نوزاد به نظر می رسد.

تحقیقات نشان داده است چنین افرادی بایستی به سرعت برای حمایت در معرض درمان قرار گیرند. آنها ممکن است تماس های اضطراری مکرری در تعطیلات آخر هفته یا در اواسط شب انجام دهند.

اگر یک درمانگر شخصی دلسوز، باتجربه و نگران نباشد، ممکن است فشار شدیدی برای تسکین عاطفی ایجاد شود و یا اگر به اندازه کافی همدلی و حمایت وجود نداشته باشد، این افراد ممکن است به شدت دچار خشم و یا سرگردانی شوند.

از این رو کنترل وابستگی عاطفی و همچنین کنترل وابستگی رفتاری تحت مشاوره کنترل وابستگی بسیار مهم می باشد که این خدمات را می توان از مرکز مشاوره تخصصی مجیب در تمامی روزهای هفته و حتی ایام تعطیل از ساعت ۸ صبح الی ۱۲ شب از طریق شماره تماس zendeghima.ir دریافت نمود.

راهکارهای مشاوره ای در خصوص غلبه و یا کنترل وابستگی عاطفی در زنان وجود دارد. هنگامی که شادکامی شما بیش از حد به هر فردی، دستاورد یا نتیجه (و یا ترکیبی شکننده از این ها) شروع می شود، ممکن است متوجه شوید که وابسته به احساسات هستید. این یک موضوع آسان و واضح برای مواجهه نیست، و نیز به هیچ عنوان تقصیر شما نیست، اما این چالشی است که حل آن و نیز کنترل وابستگی رفتاری، کنترل وابستگی عاطفی و از سوی دیگر متعادل سازی وابستگی عاطفی در زنان  را به طور کامل تحت تاثیر قرار دهد که ما مرکز مشاوره تخصصی روانشناسی مجیب را برای بررسی این موارد به شما پیشنهاد می کنیم که مشاورینی متخصص در زمینه شناسایی عوامل مهم وابستگی عاطفی و کنترل آن برای حمایت و کمک در کنار شما قرار می دهد و در تمامی روزهای هفته حتی در روزهای تعطیل این امکان را به شما می دهند که مشاورین متخصص را در کنار خود داشته باشید، برای کسب این مشاوره های تخصصی می توانید از ساعت ۸ صبح الی ۱۲ شب از طریق بخش نظرات پست با مشاورین خود در ارتباط باشید.

شجاعت بسیار خوبی بایستی برای یادگیری چگونگی غلبه بر این احساس وابستگی عاطفی به افراد، حوادث یا چیزها باید وجود داشته باشد اما ارزش آن را دارد تا شما بیشتر در کنترل زندگی خود احساس راحتی کنید. به تدریج مستقل شدن همیشه آسان نیست اما با کمک و تجربه متخصصین متبحر سایت زندگی ما می توانید آن را ایجاد و از آن بهره ببرید، از این جهت این موسسه امکان برقراری ارتباط آنلاین با بهترین متخصصین این حوزه را از طریق شماره تماس zendeghima.ir در تمامی روزهای هفته از ساعت ۸ صبح الی ۱۲ شب ایجاد کرده است.

 

برای مطالب جذاب دنیای روانشناسی همیشه مارا دنبال کنید

0
برچسب ها :

دیدگاه شما

بدون دیدگاه