سندروم سیندرلا

سندروم سیندرلا
   

سندروم سیندرلا، اختلالی میان دختران جوان

اکثر ما در زندگی داستان سیندرلا، دختری که نامادری و خواهرانش او را به اتاق زیر شیروانی می فرستادند و از او به عنوان خدمتکار خانواده کار می کشیدند را شنیده ایم. اما در یک مراسم شبانه، شاهزاده ای نامدار عاشق او می شود و آن ها با هم ازدواج می کنند.

کلمات کلیدی:(سندروم سیندرلا|دختران دارای سندروم| پیشگیری از سندروم سیندرلا |مشاوره روانشناسی)

مدت زمان مطالعه: ۷ دقیقه

دیدن و شنیدن هایی که باعث شکل گرفتن رویا هایی در ذهن دختران جوان می شود، رویاهایی که با واقعیت زندگی فاصله بسیار زیادی دارد و باعث می شود برخی از دختران برای ازدواج، چشم هایشان را ببندند و در ذهنشان منتظر مرد جوانی سوار بر اسب سفید باشند. آیا چنین رویاهایی پایان خوشایندی دارند؟

 

دختران دارای سندروم سیندرلا چه اعتقاداتی دارند

سندروم سیندرلا نشانه‌ فرار از مسئولیت پذیری است. زنان دارای این سندروم فکر می‌کنند وقتی مرد ها هوایشان را دارند، آن ها باید خودشان را از هرگونه مسئولیت مالی، عاطفی و جسمی رها کنند. باور آنان اینگونه است: روزی مردی از راه می‌رسد و هر چیزی را سروسامان می‌دهد و دیگر لازم نیست نگران چیزی باشم. آن ها اینگونه می آموزند که تا زمانی که کس دیگری هست تا مسئولیت آن ها را به عهده بگیرد، نیازی به تلاش اضافی ندارند.

با بزرگ شدن این دختران و بزرگ شدن آرزوهای آنان، این تفکر در آن ها ایجاد می شود که برای موفقیت باید مردی حمایت کننده او باشد. زمانی اوضاع بدتر می شود که آن ها فکر می کنند خود به تنهایی نمی توانند موفق شوند. پس این مسأله را در سرنوشت خود می بینند که برای موفقیت، همیشه باید یک مرد حضور داشته باشد.

بنابراین، دختران مبتلا به سندروم سیندرلا به دلیل عدم شناخت توانمندی های خودشان، فاقد اعتماد به نفس مناسب برای استقلال طلبی هستند و تنها راه رسیدن به خوشبختی را حضور مردی در زندگی شان می بینند که برای پیش بردن امور خود به او نیاز دارند.

اگر شما به این سندرم مبتلا هستید و یا برخی از علایم آن را در خود یا اطرافیانتان مشاهده می کنید، برای کسب آگاهی بیشتر در این باره از طریق تلفن ثابت و بدون گرفتن کد یا صفر با شماره ی zendeghima.ir از سراسر ایران تماس حاصل فرمایید.

 

سندروم سیندرلا

علت به وجود آمدن سندروم سیندرلا

بزرگترین عاملی که در سندروم سیندرلا دخیل است شیوه تربیتی والدین است. دختر همیشه در خانه تشویق می شود که مودب، خوب و ساکت باشد. در نتیجه کودک به شرط رعایت این موارد جایزه می گیرد. از طرفی محدودیت های زیادی برای دختران گذاشته می شود. هر شیطنتی در دنیای کودکی، والدین را نگران می کند. بنابراین محدودیت را بیشتر و بیشتر می کنند.

با بزرگ شدن این دختران و بزرگ شدن آرزوهای آنان، این تفکر در آن ها ایجاد می شود که برای موفقیت باید مردی حمایت کننده او باشد. زمانی اوضاع بدتر می شود که آن ها فکر می کنند خود به تنهایی نمی توانند موفق شوند. پس این مسأله را در سرنوشت خود می بینند که برای موفقیت، همیشه باید یک مرد حضور داشته باشد.

ما مخالف مودب بودن و ساکت بودن یا حتی شیطنت فرزندان نیستیم. اما زمانی مشکل ساز می شوند که تمام تشویق ها و جوایز را زمانی به کودک بدهیم که ساکت و… باشد. به عبارت دیگر، خودمان انسان های ساکت پرورش می دهیم و انتظار موفقیت های بزرگ را از فرزندمان داریم. ولی به او این تفکر را منتقل می کنیم که نمی تواند به تنهایی موفق باشد و باید زیر سایه ی یک حرکت کند.


درمورد باورهای نادرست در ازدواج و تصورات غلط بیشتر بخوانید.

معایب ازدواج سفید در ایران را کشف کنید.

شاید مطالعه درمورد تاریخچه و فلسفه ازدواج برای شما جذاب باشد.


عواقب ابتلا به سندروم سیندرلا

سندروم سیندرلا زندگی زن‌ ها را در موارد مختلف تحت تأثیر قرار می‌دهد. بخشی از هویت زن ‌ها در عمق وجودشان و در دوران نوزادی و به صورت غریزی بر پایه‌ وابستگی شکل می‌گیرد. این سندروم به نحوی متفاوت، خودآگاه یا ناخودآگاه بر افکار، رفتار و گفتار زن‌ان تأثیر می‌گذارد. این تأثیرگذاری، در رفتارهایی مثل درخواست پول از شوهر برای خرید، بررسی چندباره‌ وظایف با همکاران مرد یا استفاده‌‌ نکردن از جمله ‌های اخباری و قاطع، آشکار می شود.

افزایش جمعیت زنان شاغل، رابطه‌ مستقیمی با حذف باور های کهنه دارد. ۴۲ درصد از زنان شاغل، سرپرست خانوار هستند و کارنکردن نیمی از زنان غیرشاغل، به انتخاب خودشان است. سندروم سیندرلا باعث می‌شود زنان کارکردن بیرون از خانه را گزینه‌ موقتی ببینند و اینکه سرانجام روزی می‌رسد که دیگر نیازی به کارکردن نداشته باشند، چون مردی از آن ها حمایت خواهد کرد.

در نتیجه معیار غرور هر زنی، میزان درآمد همسرش است و اینکه تا چه اندازه موردحمایت اوست؛ انواع ماشین، تعطیلات مهیج، سرزدن به رستوران‌ های مختلف و گران قیمت، امکاناتی که فرزندان دارند و خلاصه هرچیزی که شوهر تأمین می‌کند. سندروم سیندرلا مانع تصمیم گیری مستقل و استقلال زن‌ان می‌شود، گاهی بدون اینکه خودشان متوجه شوند.

برای آگاهی بیشتر درباره ی سندروم سیندرلا از طریق تلفن ثابت و بدون گرفتن کد یا صفر از سراسر ایران و از ساعت ۰۸ صبح الی ۱۲ شب با شماره ی zendeghima.ir تماس حاصل فرمایید.

نحوه پیشگیری و مقابله با سندروم سیندرلا

پیشگیری از سندروم سیندرلا از تربیت فرزندان شروع می شود. تربیت فرزندانی که یاد بگیرند، زنان موجودات چند بعدی هستند که از عهده هر کاری برمی آیند و برای خوشبخت شدن باید به تلاش خودشان تکیه کنند. باید به کودکان بیاموزید که داشتن استقلال ارزشمند است و چنانچه فرصت مستقل شدن پیش بیاید، باید از آن بهره گرفت. دخترها را از کودکی تشویق کنید که مسئولیت پذیر بوده و در مرحله اول به دنبال رفع مشکلات شان بدون وابستگی به شخصی دیگر باشند.

توجه داشته باشید که خوشبخت بودن به معنای داشتن آرامش است نه آسایش. چه بسا زندگی هایی که آسایش زیادی دارند اما دلشان برای داشتن لحظه ای آرامش تنگ شده است. پس با توکل به خدا و چشمانی باز و انتخاب همسری مناسب، به دنبال زندگی موفقی باشید.

 

سندروم سیندرلا

درمان بیماری سندروم سیندرلا در مرکز مشاوره تلفنی مجیب

بهترین راه درمان سندروم سیندرلا، ارتباط گرفتن با اشخاص باتجربه و خبره برای مشاوره، در مرکز مشاوره روانشناسی تلفنی مجیب است. سندروم سیندرلا مشکلی است که تنها از راه صحبت و مشاوره حل می شود. و اگر این امر توسط شخص ماهر و متخصصی انجام نشود، ممکن است فرد را دچار مشکلات بیشتری کرده و نتواند او را درمان کند. مرکز مشاوره روانشناسی تلفنی مجیب، با بهره گیری از بهترین و خبره ترین روانشناسان کشور، در تمامی طول روز و ایام هفته، حتی روزهای تعطیل، پاسخگوی تماس های شما مراجعین محترم است. متخصصان سایت زندگی ما، با استفاده از جدیدترین و به روزترین متد های علم روانشناسی، به معاینه و صحبت با بیماران می پردازند و در نهایت پس از تشخیص درست بیماری، مراحل درمان را آغاز می کنند.

مشاورین سایت زندگی ما، مانند پدر و مادری دلسوز، برای مراجعین خود وقت گذاشته و با حوصله فراوان پای صحبت های شما مراجعین عزیز می نشینند. آن ها بدون هیچ محدودیت زمانی پاسخگوی شما هستند و مشکلاتتان را با حفظ امنیت کامل، حل می کنند. یکی از مزیت های مرکز مشاوره تلفنی مجیب این است که شما عزیزان، بدون هیچ اتلاف وقتی، بدون اینکه زمان خود را صرف ماندن در ترافیک های سنگین شهری کنید، در منزل خود تلفن را برداشته و با شماره های سایت زندگی ما تماس می گیرید. همچنین می توانید مشاور یا متخصص موردنظرتان را باتوجه به مشکل خود انتخاب کرده و با مشاورین آقا یا خانم صحبت کنید. هزینه مشاوره در سایت زندگی ما، برای رعایت حال شما دوستان گرامی طبق تعرفه سال گذشته نظام روانشناسی و مشاوره کشور می باشد. شعار ما : آرامش سهم همه مردم ایران زمین است. با ما تماس بگیرید تا زندگی در محیطی آرام را تجربه کنید.

برای گفت و گو با مشاورین مرکز ما از ساعت ۰۸ صبح الی ۱۲ شب در تمامی روزهای هفته و حتی ایام تعطیل با مرکز مشاوره روانشناسی تلفنی مجیب با شماره zendeghima.ir از طریق تلفن ثابت بدون گرفتن کد یا صفر تماس بگیرید.

برای مطالب جذاب دنیای روانشناسی همیشه مارا دنبال کنید

1
برچسب ها :

دیدگاه شما

یک دیدگاه

  • علی
    5 سال پیش

    توروخدا این گیف های متحرک که بصورت متنی تایپ میشه رو حذف کنید،
    هنگام خوندن صفحاتتون با موبایل یکسره صفحه حرکت میکنه، انگار صفحات وبسایت فقط دارن از چشمت فرار میکنن. نیازی به افکت های عجیب و غریب نیست، همینکه مطالبتون ارزشمنده کافیه