تست روانشناختی ‌NEO و معرفی ۵ عامل اندازه گیری در آن

NEW Psychological Test تست روانشناختی ‌NEO و معرفی ۵ عامل اندازه گیری در آن
   

تست روانشناختی ‌NEO یا آزمون Neo-personality یکی از مهمترین ابزارهای پیش بینی رشد حرفه ای و ویژگی های شخصیتی است. با انجام این آزمون، درجه روان نژندی  N، برون گرا بودن  E، باز بودن به تجربه  O، توافق A وبا وجدان بودن  C، به عنوان عوامل موثر بر شخصیت شناخته می شود. با انجام این آزمایش شما یک نگاه دقیق تر و جامع تر به خود دارید. این آزمون همیشه برای افرادی که در مورد سطح کامل جزئیات دقیق هستند، توصیه می شود.

این پرسشنامه ۶۰ سوال درباره اینکه چگونه احساس می کنید و رفتار شما چگونه است، دارد. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه تست روانشناختی ‌NEO می توانید به صورت روزانه از ساعت ۸ صبح الی ۱۲ شب با سایت زندگی ما تماس حاصل نمائید.

توجه داشته باشید که پاسخ دادن به چنین سوالات نیازمند تفکر طولانی نیست و اولین پاسخ شما احتمالا بهترین پاسخ است. هیچ سوالی را بدون پاسخ نگذارید، آگاه باشید که هدف از این آزمون، بازنگری آزمون NEO ، یکی از جدیدترین پرسشنامه های ارزیابی ساختمان شخصیت بر اساس دیدگاه تحلیل عامل است. این آزمون، بازتابی از پنج عامل اصلی امروز به عنوان یک مدل فراگیر مبتنی بر تحلیل عامل است.

کاربرد آن در ارزیابی شخصیت افراد سالم و همچنین امور بالینی می تواند یکی از مناسب ترین روش های ارزیابی شخصیت باشد. این آزمون یکی از جامع ترین آزمون ها در زمینه ارزیابی شخصیت به علت مطالعات مختلف در گروه های سنی مختلف و در فرهنگ های مختلف است. این تست موضوع تحقیق در ۱۵ سال گذشته در آزمایشات بالینی و بزرگسالان سالم است. شده است.

معرفی ۵ عامل اندازه گیری در NEO

تست روانشناختی ‌NEO

۱٫سراسیمگی (N)

یکی از جنبه های گسترده شخصیت، استحکام عاطفی فرد نسبت به ناسازگاری و نگرانی یا عدم تمرکز است. وجود ویژگی های منفی مانند غم،  خشم، گناه و انسجام دائمی، اساس این شاخص را تشکیل می دهد. از آنجا که هیجان مخرب در انطباق فرد و محیط موثر، برای یک زن و مردی که نمره بالا را از این شاخص به دست آورده است، بیشتر به عقاید غیر منطقی برخوردار است. آنها قدرت کمتری در کنترل ضربه ها دارند و توانایی آنها در پاسخ دادن به دیگران و موقعیت های استرس زا کمتری دارند

۲٫برون گرا (N)

افراد غیرآموزشی معمولا روابط اجتماعی بهتر دارند. آنها به طور کلی با دیگران دوستانه هستند و علاقه مند به شرکت در احزاب هستند. آنها عموما مردم و سخنرانان فعال هستند. آنها به دنبال هیجان و پویایی هستند و امید زیادی برای موفقیت های آینده دارند. در برخی موارد، درونگرایی را می توان با عدم وجود بی نظمی مشخص کرد. حقیقت درونی محافظه کارانه، مستقل و گسسته است. البته، آنها هرگز تنبل، آهسته یا باور نکردنی نیستند. آنها معمولا خجالتی و تنها هستند. ضمنا شما می توانید در این خصوص با سایت زندگی ما نیز مشورت نمائید و از خدمات متخصصان و مشاوران با تجربه بهره مند شوید.

شایع ترین و رایج ترین استفاده از این آزمون شخصیت، اندازه گیری میزان شادی و افسردگی افراد است. در پاسخنامه این آزمون، یک تحلیل کامل از شخصیت شما وجود دارد که می توانید از وجود و شدت افسردگی اطمینان حاصل کنید.

۳٫انعطاف پذیری (O)

اگر میزان انعطاف پذیری افراد بالا باشد، نشان می دهد که یک فرد یک زندگی پر از تجربیات مختلف را دوست دارد و بسیار کنجکاو است تا احساسات درونی و جهان اطرافش را بیابد. این افراد از نظریه های جدید و ارزش های غیر متعارف لذت می برند و احساسات مثبت و منفی بیشتری نسبت به افراد غیر انعطاف پذیر دارند. به طور کلی، این معیار به طور مستقیم به هوش می پردازد، و افراد تحصیل کرده بیشتر در این شاخص نمره به دست می آورند. افرادی که در رفتار و ظاهر محافظه کار هستند معمولا امتیاز کمتری دریافت می کنند. آنها مسائل رایج تر از موارد غیر معمول را دنبال می کنند.

۴٫لذت (A)

این نوع افراد بیگانه اند. آنها احساسات دیگران را نسبت به دیگران متاثر می کنند و به دنبال کمک به آنها هستند و فکر می کنند که دیگران به فکر او هستند. اما فرد بی کفایت یا مخالف، خودخواهانه و دائما مشکوک به دیگران است و می خواهد با دیگران رقابت کند تا اینکه شریک شوند. به نظر می رسد که این معیار بیشتر به ابعاد اجتماعی مثبت و سلامت روان متمرکز است. افرادی که دارای شخصیت دلخواه هستند، عموما محبوب تر از آن هستند. البته، هماهنگ بودن همیشه خوب نیست هیچ یک از دو قطب این شاخص از سطح اجتماعی بالاتر نیستند. علاوه بر این، نمی توان استدلال کرد که تنها یکی از این دو گروه دارای سلامت روان بهتر است. نقاط کاهش در این معیار به طور کلی با اختلال شخصیت، نارسیسیسم و ​​ضد انسجام ارتباط دارد.

۵٫آگاه بودن (C)

گاهی اوقات این معیار گرایش به موفقیت نامیده می شود. فرد دارای خواسته ها و اهداف خاص است. در ابعاد مثبت این شاخص، کسانی که دارای امتیاز بالایی در این زمینه هستند، در ابعاد حرفه ای و علمی موفق تر هستند، و در ابعاد منفی، نمرات بالا به این معنی است که ویژگی های ناسازگار و خسته کننده وجود دارد. کسانی که نمره بالا را در این بعد شخصیت کسب می کنند بسیار دقیق، وسواس انگیز و قابل اعتماد هستند.  برای بدست آوردن اطلاعات بیشتر در زمینه تست روانشناختی ‌NEO با مرکز مشاوره روانشناسی تلفنی مجیب تماس حاصل نمایئد.

آغاز تست روانشناختی ‌NEO

از این رو، مفید بودن آن در هر دو جنبه بالینی و تحقیق مورد بررسی قرار گرفته است NEO PI-R جانشین تست NEO است که توسط McCrey و Costa در سال ۱۹۸۵ توسعه داده شده است. این پرسشنامه پنج کاراکتر اصلی و شش ویژگی در هر عامل، یعنی ۳۰ ویژگی را اندازه گیری می کند. و بر این اساس ارزیابی جامع از شخصیت را فراهم می کند. پرسشنامه دارای دو فرم (S) برای گزارش های شخصی است و شامل ۲۴۰ پرسش پنج نقطه ای کاملا موافق تا کاملا مخالف است که توسط موضوع مورد ارزیابی قرار می گیرد و مناسب برای مردان و زنان در هر سنی است.

فرم دیگری (R) یا تجدید نظر شده است، و بر اساس امتیازات ناظر است. این فرم همچنین دارای ۲۴۰ سوال مشابه است، به جز اینکه با یک اصطلاح شخص ثالث شروع می شود. فرم (R) همچنین می تواند به طور مستقل برای ارزیابی شخصیت و به عنوان مکمل گزارش شخصی فرم (S) و یا روایی استفاده شود.

پرسشنامه همچنین دارای یک فرم کوتاه به نام NEO-FFI است که ۶۰ سوال دارد و برای ارزیابی پنج عامل اصلی شخصیت مورد استفاده قرار می گیرد. اگر زمان آزمون بسیار محدود باشد و اطلاعات کلی درباره شخصیت کافی باشد، این پرسشنامه مورد استفاده قرار خواهد گرفت. از سوی دیگر، اجرای این آزمون موثر و وقت گیر است، مقیاس آن بسیار ارزشمند است و همبستگی بین مقیاس ها بالا است و مهمتر از همه، این آزمون، بر خلاف سایر آزمونهای شخصیت، نقد کمتری دارد.

چگونگی تکمیل تست روانشناختی ‌NEO

تست روانشناختی ‌NEO

در این پرسشنامه، انتظار می رود که در پاسخ به تمام پرسش ها پاسخ داده شود. اگر سوالات بدون پاسخ داده شوند، آزمودنی تشویق می شود که سوالات را تکمیل کند. در مواردی که آزمودنی نمی تواند تصمیم بگیرد که چه پاسخی به یک سوال خاص دهد و یا مفهوم سوال برای او مشخص نباشد، می تواند در چنین مواردی از پاسخ های بی طرف استفاده کند.

اعتبار تست روانشناختی ‌NEO

در حال حاضر آزمون ۵ عاملی NEO در سطح جهان کاربرد دارد و به چک، اسلواکی، عربی، هلندی، فرانسوی، آلمانی، ژاپنی، نروژی، لهستانی و سوئدی ترجمه شده است. پرسشنامه شخصیت NEO-FFI توسط McCrae و Costa روی ۲۰۸ دانش آموز آمریکایی در یک فاصله زمانی سه ماهه اجرا شد و ضریب آن ۰٫۸۳ تا ۰٫۷۵ بود.

مقالات پیشنهادی مجیب

مشاوره مجیب برای تست روانشناختی ‌NEO

شایع ترین و رایج ترین استفاده از این آزمون شخصیت، اندازه گیری میزان شادی و افسردگی افراد است. در پاسخنامه این آزمون، یک تحلیل کامل از شخصیت شما وجود دارد که می توانید از وجود و شدت افسردگی اطمینان حاصل کنید. افسردگی علائمی دارد که شامل غم و اندوه، بی خوابی، بی تفاوتی، خواب آلودگی، لرز و غیره است. رهنمودهای جهانی این اختلال را در یکی از چهار مشکل مشترک در جوامع مختلف قرار داده است. چیزی که ما در مورد آن صحبت می کنیم این است که گاهی اوقات “سردی ذهنی” نامیده می شود. آیا تا به حال اشتهای کمی برای خوردن دارید؟ شما نمیتوانید روی مسائل تمرکز کنید یا با خواب مشکل دارید؟ آیا شما بی احساس هستید؟

برای تماس با کارشناسان متخصص سایت زندگی ما برای تست روانشناختی ‌NEO از طریق تلفن ثابت و بدون گرفتن کد یا صفر با شماره  zendeghima.irاز سراسر ایران تماس بگیرید.

برای مطالب جذاب دنیای روانشناسی همیشه مارا دنبال کنید

0
برچسب ها :

دیدگاه شما

بدون دیدگاه