تاثیر عصبانیت بر جسم و روح چگونه است؟

تاثیر عصبانیت بر جسم و روح انسان
   

تاثیر عصبانیت بر جسم و روح انسان بیش از آنچه که فکر کنید، شدید و وخیم است، به حدی که گاهی بیشتر بیماری های جسمی از این همین تاثیر عصبانیت حاصل می شوند.

شاید کمی برای شما تعجب آور باشد ولی باید بدانید، تمامی مشکلات جسمی ابتدا از مشکلات روحی نشات می گیرند، بدین صورت که مکانیسم بدنی دستورات و اعمال خود را سیستم اعصاب مرکزی یعنی مغز و نخاع دریافت می کند، بنابراین مغز مرکز پردازش بسیاری از اطلاعات موجود بدنی است و تحت تاثیر تمامی هورمون های شیمیایی می باشند.

وقتی شما تحت تاثیر خنده و شادی قرار می گیرید، هورمون های شادی بخش مثل سروتونین و دوپامین بیشترین ترشح را به سطح سلول های بدنی می فرستند و شما قاعدتا حال جسمی خوبی هم دارید،اما اگر تحت تاثیر حرص، عصبانیت و مواردی از قبیل غم قرار بگیرید.

هورمون های استرس زا مثل کورتیزول ترشح می شوند و این هورمون ها اثری معکوس نسبت به هورمون های شادی آورنده دارند، ولی می بینید وقتی عصبانی می شوید و یا استرس می گیرید، مشکلات تنگی نفس، افزایش ضربان قلب را تجربه می کنید. اما آنچه که می خواهیم بررسی کنیم، تاثیر عصبانیت بر جسم و روح می باشد، که چه تغییرتی را اعمال می کند و برای پیشگیری چه کار کنیم؟

تاثیر عصبانیت بر جسم و روح انسان : اثرات فیزیکی خشم

تاثیرعصبانیت بر جسم و روح انسان

خشم باعث پاسخ  می شود بدن وارد یک مبارزه با عامل بیرونی شود. بنابراین همه اقدامات خود را به یک باره با ترشح هورمونی به نام کورتیزول سلاح می کند و به جنگ نیروی خارجی می رود.

بنابران بدن وارد یک چرخه کلی می شود، مغز خون را از روده به سمت ماهیچه ها می رساند تا آماده سازی جسمی به خوبی پیش برود،ضربان قلب، فشار خون و تنفس افزایش می یابند، دمای بدن به یکباره بالا می رود و پوست حالتی از تعریق به خود می گیرد و ذهن هوشیار تر و متمرکز تر بر موضوع پیش آمده می شود.برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه تاثیر عصبانیت بر جسم و روح انسان به صورت روزانه از ساعت ۸ صبح الی ۱۲ شب با سایت زندگی ما  با شماره تماسzendeghima.ir  تماس حاصل فرمایید.

مشکلات سلامتی با خشم

تغییرات هورمونی حاصل از  استرس و تغییرات متابولیک مرتبط با خشم مداوم ناشی از کنترل، در نهایت باعث آسیب رساندن به بسیاری از سیستم های مختلف بدن می شود.

تاثیر عصبانیت بر جسم و روح به صورت کوتاه مدت و بلند مدت با خشم غیره منتظر ارتباط دارد.

 • سردرد
 • مشکلات گوارشی، مانند درد شکمی
 • بی خوابی
 • افزایش اضطراب
 • افسردگی
 • فشار خون بالا
 • مشکلات پوستی مانند اگزما
 • حمله قلبی
 • سکته مغزی

تاثیر عصبانیت بر جسم  و روح انسان و نحوه کنترل

 • اگر شما از کنترل خارج شدید، سعی کنید با نشستن یا آب خوردن مسیر رفتای خود را را منحرف کنید.
 • سعی کنید دلایل دقیق جهت اینکه شما را عصبانی کرده،مشخص کنید.
 • هنگامی که مشکل را شناسایی کرده اید، در نظر بگیرید که راه های مختلف برای بهبود وضعیت چه چیز هایی هستند.
 • انجام کارهای فیزیکی مانند راه رفتن ،پیاده روی و یا بازی کردن هر رشته ورزشی یا هر چیزی را الویت قرار دهید.
 • با کسی که به آن اعتماد می کنید در مورد احساساتتان صحبت کنید.

تاثیر عصبانیت بر جسم و روح انسان : انفجار خشم و سرکوب خشم

انفجار خشم

کنترل خشم در برخی از افراد بسیار کم است و تمایل دارند بر خشم خود غالب شوند و آن را به مرحله انفجار برسانند. خشم خشمگین ممکن است به سوء استفاده یا خشونت فیزیکی منجر شود. فردی که خود را کنترل نمی کند؛ معمولا  اعتماد به نفس پایین تری دارند و همین موضوع باعث دوری خانواده و دوستان از او می شود.زیرا او سعی می کند از طریق عصبانیت و خشم خود وسیله ای برای قدرتمندی خود ابراز کند.

سرکوب خشم

بعضی ها معتقدند که خشم یک احساس ناخوشایند یا بد است و آن را سرکوب می کند. با این حال،سرکوب خشم می تواند، به افسردگی و اضطراب تبدیل شود و برخی هم برای سرکوب خشم خود به اذیت وآزار حیوانات و کودکان رجوع می کنند.برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه تاثیر عصبانیت بر جسم و روح انسان به صورت روزانه از ساعت ۸ صبح الی ۱۲ شب با سایت زندگی ما  با شماره تماسzendeghima.ir  تماس حاصل فرمایید.

تاثیر عصبانیت بر جسم  و روح انسان : حل مشکل

تاثیر عصبانیت بر جسم و روح انسان

 • هنگامی که با کسی بحث دارید، بهتر است که مشکل خود را با او حل کنید نه اینکه صورت مسئله را پاک کنید.
 • سعی کنید به صورت کاملا مسالمت آمیز مشکل را حل کنید، صحبت کنید وسوء تفاهمات را برطرف کنید. پس آرام باشید، مشکل را حل کنید و کاملا صادقانه برخورد کنید.
 • اگر شخص مورد نظر رفتار های خشونت آمیز دارد و یا سوء استفاده می کند بهتر است به صورت غیر حضوری و با برقراری تماس تلفنی این کار را انجام دهید؛ اگر هم می تواند فرد منطقی باشد پس می توانید حضورا و کاملا شفاف مشکلات را حل کنید.
 • در این مسیر می توانید از افراد آگاه و بی طرف کمک بگیرید تا موضوع را بین شما شفاف کند و به درستی حل و فصل نماید.

تاثیر عصبانیت بر جسم و روح انسان : تاثیرات مثبت حل اختلاف

 • این احساس بر موفقیت شما تاثیر می گذارد و شما بیش از پیش احساس مثبت و قوی خواهید داشت.
 • ممکن است احساس آرامش بیشتری داشته باشید، سالم تر و توانا تر باشید تا بتوانید خواب خوبی هم تجربه کنید.
 • شما ممکن است روابط قوی تر را تجربه کنید.
 • شما ممکن است احساسات شادی و خوشحالی را تجربه کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه تاثیر عصبانیت بر جسم و روح انسان به صورت روزانه از ساعت ۸ صبح الی ۱۲ شب با سایت زندگی ما  با شماره تماسzendeghima.ir  تماس حاصل فرمایید.

مقالات پیشنهادی مجیب

مرکز مشاوره تلفنی مجیب

برای مشکلات کوتاه مدت و بلند مدت احساسی از هر نظر بهتر است که فکر چاره کنید، به این دلیل که احساسات به ظاهر چیز مهمی نیستند و خیلی راحت آن ها را دست کم می گیریم و یک دفعه متوجه بیماری های قلبی، روحی، مشکلات گوارشی و یا نخاع می شویم.

همگی بیماری های جسمی تاثیر گرفته از خشم، عصبانیت، افسردگی و استرس های روزمره هستند که راه های مقابله با آن ها را که نمی دانیم و تازه بعد از مغلوب شدن تصور می کنیم  هر چه بوده تمام شده و دیگر خبری از بیماری های روحی نیست در صورتی که آن ها در ذهن ما و روح ما به ادامه کار خود مشغول هستند و بر جسم ما تاثیر می گذارند.

برای همین است که نباید کمک گرفتن از مشاور و روانشناس را دست کم بگیرید و به طور جدی به درمان  بیماری های روحی بپردازید.

مرکز مشاوه مجیب برای درمان تمامی مشکلات روحی و جسمی راه چاره ای اساسی دارد که در این زمینه تجربه کافی در درمان نیز دارد.

برای مشاوره هر روز هفته حتی در تعطیلات از ساعت ۸ صبح الی ۱۲ شب با شماره تماس zendeghima.ir ارتباط برقرار نمایید.

 

برای مطالب جذاب دنیای روانشناسی همیشه مارا دنبال کنید

0
برچسب ها :

دیدگاه شما

بدون دیدگاه