والدین واکنش های منطقی را جایگزین واکنش احساسی کنند

واکنش های منطقی جایگزین واکنش احساسی
   

لازم است بدانید که واکنش های منطقی جایگزین واکنش احساسی در مواقعی می شوند که پدر و مادر که بر رفتارهایشان کنترل ندارند و در واقع نمی توانند به درخواست های نامعقول فرزندانشان پاسخ منفی دهند. آنها نمی دانند چگونه به واکنش منطقی واکنش های احساسی نشان ندهند. تربیت و پرورش کودکان به صورت آگاهانه، در واقع کودکان در حال انتقال یک واکنش احساسی والدین به کودکان هستند.

بسیاری از والدین ها از پاسخ دادن به چنین سوالاتی اجتناب می کنند. آیا شما شجاعت دارید که به فرزندتان بگویید نه و در برابر او مقاومت کند؟ آیا برنامه های خود را برای او لغو کردید؟ آیا تا به حال قادر به پاسخ منفی بوده اید؟واقعیت این است که والدینی که نمی توانند احساسات خود را کنترل کنند، از سوی دیگر پاسخ منطقی نیز نمی توانند بدهند و دریافت کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر با مرکز مشاوره مجیب تماس بگیرید.

واکنش های منطقی جایگزین واکنش احساسی

واکنش های منطقی جایگزین واکنش احساسی

لازم به ذکر است که بسیاری از الگوهای آموزشی چند نسلی هستند و عمدا یا ناخودآگاه والدین به نسل بعدی ارائه می دهند. والدین باهوش تلاش می کنند بین خواسته های غیر قابل اجتناب و ایده هایی که در مورد فرزندان خود دارند، تمایز قائل شوند. واکنش های منطقی جایگزین واکنش احساسی به هیچ وجه مفهوم خشونت و ترس و ارعاب نیست، پاسخ منطقی به معنای ثبات در رفتار است و والدین برنامه هایی را که توسط قانون یا دستورالعمل و الگو به فرزند ارائه می شوند را اگر تغییر ندهند، والدینی مقتدر به حساب می آیند.

والدینی که واکنش های منطقی جایگزین واکنش احساسی قرار می دهند، پدر و مادر قوی و قدرتمند، روابط گرمتر، صمیمی تر و قابل اعتماد تر نسبت به والدین دیگر دارند. این والدین همچنین به استقلال و تصمیمات فرزندان خود احترام می گذارند و قوانین و معیارهای مناسب را تعیین می کنند

  • اقتدار والدین

مجازات نباید کلمات ما را به کودک تحمیل کند. بنابراین، والدین باید بر روی کلمات خود ایستادگی کنند و کلمات خود را به راحتی با حواس پرتی و چانه زنی کودک تغییر ندهند و کودک باید بداند که اولین فرد خانواده نیست و فاصله ای با پدر و مادرش دارد که وقتی بزرگ می شود، به آرامی همسطح آنها خواهد شد. بنابراین وقتی واکنش های منطقی جایگزین واکنش احساسی شوند به عنوان مثال والدین محدودیت هایی مانند خوابیدن و یا تماشای برنامه های بزرگسالان یا بستن کمربند و غیره، و غیره را اجرا می کنند.

قدرت به عنوان قدرت خرد (عقل) محسوب می شود و قدرت بدون خرد چیزی جز استبداد و دیکتاتوری نیست. جهت دریافت اطلاعات و مشاوره تلفنی با سایت زندگی ما در این زمینه تماس بگیرید حتی در ایام تعطیل مشاوران پاسخگوی شما هستند.

بررسی واکنش های منطقی جایگزین واکنش احساسی

تاثیر روابط والدین بر فرزندان چیست؟ هر اندازه روابط بین والدین بیشترباشد، کودکان نیز  بیشتر می بینند و درک بیشتر وظایف عاطفی و همکاری را خواهند داشت. وقتی والدین به عنوان یک تیم با عملکرد خوب عمل می کنند، کودکان یاد می گیرند چگونه کارها را انجام دهند.

البته اختلاف نظر میان زوج ها طبیعی است، اما اصلی ترین مسئله این است که والدین با ادب و احترام یکدیگر را داشته باشند، علیرغم اختلاف نظرهایی که با یکدیگر دارند و لازم است که واکنش های منطقی جایگزین واکنش احساسی شود، در نتیجه کودکان یاد می گیرند چگونه مشکلات را با مدیریت مناسب حل کنند.

  • والدین با روابط ضعیف

والدینی که به‌دلیل روابط ضعیف‌شان دچار پریشانی، افسردگی و ناراحتی هستند وظایف خود را به عنوان والدین به درستی انجام نمی دهند. به همین دلیل نوجوانان آن ها رفتار خوبی نخواهند داشت. از سوی دیگر، روابط زناشویی مناسب و رفتارهای حمایتی والدین می تواند تأثیر مثبتی بر رشد کودکان داشته باشد. فرزندان مادرانی که از روابط زناشویی و نوع رفتار پدر با فرزندانشان راضی هستند از لحاظ روانشناختی بهتر هستند.

فرزندپروری قاطعانه و مقتدرانه

والدینی که واکنش های منطقی جایگزین واکنش احساسی قرار می دهند، پدر و مادر قوی و قدرتمند، روابط گرمتر، صمیمی تر و قابل اعتماد تر نسبت به والدین دیگر دارند. این والدین همچنین به استقلال و تصمیمات فرزندان خود احترام می گذارند و قوانین و معیارهای مناسب را تعیین می کنند و در موقعیت های لازم هم کاملا محکم هستند و در عین حال، دلایل معقول و قاطعی برای راهنمایی، اعتراض و معیار آنها ارائه می دهند.

سبک فرزندپروری این والدین ها جنایی و مجازاتی نیست و قوانین و استانداردهای خشک و غیرقابل کنترل را تعیین نمی کند. همچنین می توانید جهت دریافت مشاوره تخصصی با سایت زندگی ما تماس حاصل فرمائید و از خدمات بهترین مشاوران کشور به صورت تلفنی و آنلاین استفاده نمائید.

مقالات پیشنهادی مجیب

تاثیر والدین مستبد بر فرزندان

هر دو والدین مستبد و والدین مقتدر هر دو اهداف عالی را برای فرزندان خود می بینند و انتظار دارند رفتار مناسب و شایسته داشته باشند و آنها می خواهند فرزندان خود را کنترل کنند، اما تفاوت عمده این دو نوع پدر و مادر در مورد واکنش های منطقی جایگزین واکنش احساسی نحوه کنترل و نظارت است.

والدین مستبد از فرزندان خود خواسته اند بدون تردید آن ها را اطاعت کنند، در حالیکه والدین قدرتمند و مقتدر دلالت های منطقی و قاطعی برای خواسته های خود دارند و شرایط و نیازهای فرزندان خود را در تصمیم گیری در نظر می گیرند. آنها نظرات و توقعاتشان را می گیرند.

واکنش های منطقی جایگزین واکنش احساسی

  • فرزند پروری قاطع

به طور کلی، واکنش های منطقی جایگزین واکنش احساسی کردن برای فرزندپروری قاطع و مقتدر شیوه­ای برای شناسایی روابط گرم و صمیمی با کودکان است. آنها معمولا احساسات خود را در مورد کار فرزندان خود بیان می کنند و علاوه بر این به کودکان خود فرصت ابراز مشکلات، افکار و احساسات و همکاری با آنها را می دهند. این والدین همچنین خود را بزرگسالان مسئول رشد فرزندان و همچنین منافع شخصی و خصوصیات کودک می دانند. مطالعات نشان داده اند که کودکان این والدین به خوبی پرورش می یابند، خوشحال و شاد هستند، اعتماد به نفس و آموزش های جدید در مهارت ها و آموزش های جدید دارند و پیشرفت زیادی می کنند.

مشترکین و کاربران گرامی همچنین والدین عزیز که می خواهند مشاوره تلفنی از برترین مشاوران و روانشناسان کشور دریافت نمایند می توانند به صورت همه روزه با سایت زندگی ما تماس حاصل نمایند و از خدمات آن ها به صورت آنلاین و تلفنی حتی در ایام تعطیل بهره مند شوند. لازم به ذکر است که برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه واکنش های منطقی جایگزین واکنش احساسی می توانید با شماره زیر بدون زدن صفر و گرفتن کد از ساعت ۸ صبح الی ۱۲ شب تماس حاصل فرمائید. شماره تماس:zendeghima.ir

برای مطالب جذاب دنیای روانشناسی همیشه مارا دنبال کنید

0
برچسب ها :

دیدگاه شما

بدون دیدگاه