اثرات اعتیاد به موبایل بر شغل و زندگی شخصی

اثرات اعتیاد به موبایل
   

اثرات اعتیاد به موبایل بر شغل و زندگی شخصی

موبایل یا گوشی همراه با هدف تحول در دنیای ارتباطات و تماس های روزمره ی بشر اختراع شد اما با پیشرفته شدن و اضافه شدن قابلیت های بیشتر به آن نقشی بسیار مهم تر و گسترده تر در زندگی ما پیدا کرده است. این قابلیت های ابزار فناوری باعث ایجاد وابستگی و اعتیاد در میان ما شده است و برای انجام کوچکترین امور خود را به آن نیازمند احساس می کنیم که باعث بروز مشکلاتی در زندگی شخصی و اجتماعی ما شده است. اثرات اعتیاد به موبایل بر کار و امور شخصی باعث شده که در ابعاد مختلفی دچار بحران شده و به لحاظ ذهنی و جسمی آسیب های فراوانی متوجه ما گردد.

کلمات کلیدی:(اثرات اعتیاد به موبایل |نشانه های اعتیاد به موبایل |درمان اعتیاد به موبایل |نشانه های اعتیاد به موبایل |مشاوره روانشناسی)

مدت زمان مطالعه: ۷ دقیقه

اثرات اعتیاد به موبایل

آنچه می خوانید

در این مقاله از اثرات اعتیاد به موبایل بر کار و امور شخصی شما صحبت خواهیم کرد.

عوارض اعتیاد به موبایل بر کار و زندگی شخصی

ما در انجام کارها و امور روزمره ی خود حتماً الویت بندی هایی را در نظر می گیریم. به طور مثال برای یک کارمند زود بیدار شدن و  رفتن به محل کار و انجام امور محوله یک اولویت است یا برای خانم خانه دار رسیدگی به امور منزل و بچه ها مهمترین کار محسوب می شود. برای دانش آموز یا دانشجو در زمان امتحانات درس خواندن و کسب نمره ی قبولی مهمترین وظیفه است. حال تصور کنید به دلیل استفاده و اعتیاد به موبایل چه تغییراتی در الویت بندی افراد در زندگی پیش می آید. بسیاری از امور به هم می ریزد، فرد به دلیل کوتاهی در امور مربوطه دچار تنش در روابط با دیگران می شود و حتی ممکن است موقعیت شغلی، اجتماعی و فردی خود را از دست بدهد.

اثرات اعتیاد به موبایل

اعتیاد به موبایل یک مشکل روانی است که به دلیل نداشتن آگاهی و عدم شناخت صحیح از این تکنولوژی و نداشتن برنامه مناسب برای استفاده از آن اکثر افراد جامعه با آن درگیر هستند. شما دوست عزیزی که این مقاله را مطالعه می کنید اگر به این نتیجه رسیده اید که اعتیاد به موبایل اثرات منفی بر کار و زندگی شخصی شما گذاشته است، درنگ نکیند و قبل از اینکه دچار مشکلات بزرگتری شوید برای درمان آن با مرکز مشاوره روانشناسی تلفنی مجیب تماس بگیرید. بدین منظور شماره zendeghima.ir از ساعت ۸ صبح الی ۱۲ شب  در تمام ایام هفته و روزهای تعطیل بدون نیاز به مراجعه ی حضوری یا گرفتن وقت قبلی آماده ی همراهی شما می باشد. مشاوران ما جز بهترین و با تجربه ترین روانشناسان حال حاضر کشور می باشند که آنچه را که طی سالها به عنوان تجربه بدست آورده اند بی دریغ و دلسوزانه در اختیار شما می گذارند.


حتماً این مقالات هم برای شما سودمند خواهند بود:

 

 فرد به دلیل اعتیاد به موبایل دچار یک وابستگی غیر ارادی شده و نیاز مبرم به این دارد که مدام گوشی خود را چک نماید که مبادا تماسی، پیامی یا اتفاق جدیدی در دنیا را از دست دهد. در نتیجه به منظور لحظه ای بررسی کردن گوشی چنان در این دنیای مجازی غرق شده که از سایر کارهای مهم خود باز می ماند.

یکی از اثرات اعتیاد به موبایل بر کار این است که چون فرد نمی تواند نسبت به صدای تماس ها، پیام ها و نوتیفیکیشن های خود بی تفاوت باشد در حین رسیدگی به امور شغلی خود به سراغ گوشی می رود و وقتی با پیام یا گفتگوی ناخوشایندی مواجه شود به هم ریخته و دچار آشفتگی می شود و نمی تواند میان کار و مسائل شخصی خود تفکیک قائل شود. پس تمرکز خود را بر کار از دسته داده و ممکن است از طرف کارفرما مورد بازخواست قرار گیرد.

با استفاده زیاد از موبایل و گوشی همراه قدرت حافظه و تمرکز در افراد کاهش یافته و فرد در به خاطر سپاری و یادآوری و حتی نوشتار مسائل مهم، تحصیلی، مطالعه و مکاتبات دچار مشکل می شود.

هنگامی که فرد می تواند تمام دنیا را در یک ابزار کوچک به نام موبایل رصد کند این امر برایش بسیار جذاب بوده و در برابر آن نمی تواند ارداه ی خود را حفظ نماید . از این رو وقتی سرگرم آن می شود حتی از امور شخصی خود که فبل ها برایش بسیار دلپذیر بوده اند هم باز می ماند. ممکن است در زمان های گذشته به طور مرتب برنامه ورزشی برای خود داشته اما به دلیل نقشی که موبایل برای او دارد این برنامه دچار بی نظمی شده و هر روز کم رنگ و کم رنگ تر شود. یا اینکه نوشتن یا نقاشی کردن یکی از تفریحات مطلوب او بوده  اما با وجود دنیای بی انتهای مجازی دیگر با علاقه و اشتیاق به آنها نپردازد.

اثرات اعتیاد به موبایل بر کار و زندگی فرد به اینجا محدود نشده و گاهاً تا مرز از هم پاشیدگی بنیان خانواده پیش می رود. پدری که سرگرم جستجو در موبایل برای آگاهی از آخرین اخبار روز دنیا هست و فراموش می کند کودک خود را از مدرسه بیاورد یا مادری که ویترین های فروشگاه های مجازی در شبکه های اجتماعی چنان چشمان و حواسش را متوجه خود کرده است که از رسیدگی به امور تربیتی و درسی فرزند خود غافل می شود. نوجوانان و جوانان به دلیل وابستگی به شبکه های اجتماعی از تمرکز و توجه به امور درسی خود دور می مانند و دچار افت تحصیلی می شوند و با والدین خود دچار تنش می گردند. کودکانی هم که مشغول سرگرمی ها و بازی های موبایل می شوند از دنیای کودکی خود و ارتباط با همسالان و روابط اجتماعی باز می مانند و دچار مشکلات بسیار در زندگی فردی و اجتماعی خود می شوند. همه ی این ها نمونه های بارزی از اثرات اعتیاد به موبایل بر زندگی شخصی افراد می باشد.

اثرات اعتیاد به موبایل

شما به عنوان یک کارمند، همکار، کارفرما، همسر، فرزند، مهمتر از همه ی اینها یک انسان در زندگی خود مسئولیت هایی را نسبت به خود و دیگران دارید و روابط شما و چگونگی مسیر زندگیتان به انجام درست این مسئولیت ها وابسته است. اثرات اعتیاد به موبایل بر کار و زندگی شما مسئله ای غیر قابل انکار است و نمی توانید از آن چشم پوشی کنید . قبل از اینکه این اعتیاد ریشه و بنیان زندگی شخصی و اجتماعی شما را نابود کند برای درمان آن اقدام نمایید. مرکز مشاوره تلفنی مجیب هم همانند بسیاری از کلینیک های روانپزشکی با هدف کمک به شما راه اندازی شده است. یکی از امتیازات این مرکز ارائه مشاوره به صورت تلفنی است که شما را از تحمل ترافیک و یا فشار عصبی گفتگوی رو در رو با مشاور در امان می دارد و بهانه ای برای اجتناب از دریافت مشاوره نخواهید داشت. شماره تلفن zendeghima.ir از سراسر کشور بدون نیاز به کد و صفر برای شروع مشاوره و درمان در درسترس شما عزیزان می باشد.

برای مطالب جذاب دنیای روانشناسی همیشه مارا دنبال کنید

0
برچسب ها :

دیدگاه شما

بدون دیدگاه