نوروفیدبک چیست و چه کاربردی دارد ؟

نوروفیدبک
   

نوروفیدبک چیست؟

نوروفیدبک آموزش مستقیمی از عملکرد مغز است، که به مغز آموزش می دهد تا کارآمدتر عمل کند. در حقیقت، یک روش جدید درمانی مبتنی بر یادگیری می باشد که با اتصال چند الکترود به مغز، به فرد کمک می کند تا امواج ذهنی خود را با آموزش های از پیش برنامه ریزی شده به بهترین حالت ممکن برساند.

در طول زندگی هر شخص، مغز او مدام در حال پردازش فعالیت های غیر ارادی و خودکار است. فعالیت هایی که کاملا درحالت عدم هوشیاری ما انجام می شوند. انسان ها در شرایط طبیعی بدون استفاده از ابزارهای خاص، نمی توانند نسبت به واکنش های فیزیولوژیکی بدن خود اطلاع داشته باشند. این درحالی است که وجود اختلال در عملکرد امواج مغزی انسان، ممکن است باعث بروز نشانه های بیماری شود.

کلمات کلیدی( نوروفیدبک | روش جدید درمانی |تاریخچه نوروفیدبک| راهکار نوروفیدبک | عوارضنوروفیدبک |مشاوره روانشناسی )
زمان مطالعه تخمینی : ۸ دقیقه

نوروفیدبک یک ابزار الکترونیکی است که به ما کمک می کند از آنچه در ذهنمان می گذرد آگاه شویم تا بتوانیم با استفاده از این اطلاعات، برنامه ریزی مناسبی برای مغز خود انجام داده و عملکرد آن را بهبود بخشیم.

در این اقدام مغز را لحظه به لحظه مشاهده می کنیم. اطلاعاتی که گرفته ایم را به خود شخص نشان می دهیم. و سپس فرد مورد آزمایش، بهترین برنامه ممکن را به مغز خود می دهد تا کارایی مغز را بالا ببرد.

نوروفیدبک

تاریخچه نوروفیدبک چیست؟

در سال ۱۹۵۸ یک استاد دانشگاه در شیکاگو به نام جویی کامیا، برای اولین بار از روش نوروفیدبک استفاده کرد و توانست به یک شخص آموزش دهد که امواج مغزی خود را کنترل کند. در این آزمایش کامیا، یک الکترود در نیمکره چپ مغز شخص موردنظر نصب کرد و از او خواست تا حدس بزند که چه زمانی موج آلفا را در ذهنش حس می کند. او این آزمایش را در دو روز روی همان شخص انجام داد که در روز اول ۶۵% موارد را درست حدس زد و روز دوم ۱۰۰% موارد را توانست حدس بزند. البته کامیا آزمایش دیگری را نیز روی این شخص انجام داد و از او خواست که از ورود آلفا به مغز خود جلوگیری کند. در نتیجه، این آزمایش به او ثابت کرد که همه مردم قادر به کنترل امواج ذهنی خود هستند.

کاربردهای درمانی و موارد استفاده از نوروفیدبک چیست؟

کاربردهای درمانی بسیاری برای روش نوروفیدبک نام برده شده که به تعدادی از آن ها اشاره می کنیم:

بیش فعالی کودکان و بزرگسالان: بیش فعالی نوعی اختلال ذهنی است که تعداد زیادی از مزدم دنیا را گرفتار کرده است. مواردی نظیر: بی دقتی، عدم کنترل در رفتار، عدم تمرکز در کارها و … از علائم بیش فعالی است.

عدم کنترل ادرار در بانوان: این مشکل یک مسأله روحی روانی است که می تواند تمامی فعالیت های اجتماعی شخص را تحت تأثیر قرار دهد و او را از نظر روحی تضعیف کند.

اضطراب: رفتارهایی مانند دلواپسی، ترس و احساس هایی غیردلچسب برای اشخاص بدون دلیل خاصی، شامل اضطراب می شود. درمان این مشکل با استفاده از روش نوروفیدبک بسیار اثربخش بوده است.

صرع: بیماری صرع نتیجه انتقال تعداد زیادی نورون از مغز می باشد که درحالت معمول نباید ارسال شوند. نوروفیدبک کمک شایانی به این بیماری می کند.

یبوست: این بیماری گاها جنبه روانی دارد که با تشخیص پزشک و درصورت تأیید، می توان از روش نوروفیدبک برای درمان استفاده کرد.

میگرن: میگرن نیز یک بیماری روانی است که به روش نوروفیدبک جواب مثبت داده و بسیاری از اشخاص با این روش به طور کامل درمان شده اند.

فشار خون: این مشکل نیز به صورت کاملا غیرارادی برای اشخاص اتفاق می افتد و با روش نوروفیدبک که فرد می تواند بر جسم و روح خودش تسلط داشته باشد، قابل درمان است.

وسواس، اختلال خواب، اختلال یادگیری، استرس و بسیاری دیگر از موارد را نیز می توان با روش نوروفیدبک درمان یا حداقل بهبود بخشید.

نوروفیدبک

عوارض استفاده از نوروفیدبک چیست؟

در روش نوروفیدبک دستگاهی که به بدن متصل است هیچ اشعه و سیگنالی وارد بدن نمی‌کند. این دستگاه تنها سیگنال‌های مغزی ما را ثبت کرده و برای اینکه بتوانیم آنها را با خواست و اراده خودمان تغییر دهیم در مانیتور به ما نمایش می‌دهد. همچنین، سنسورها و سیم هایی که به بدن و یا سر شخص در روش نوروفیدبک نصب می‌شوند، هیچ مشکل خاصی را برای فرد به وجود نمی آوررند.

راه های درمان از طریق نوروفیدبک چیست؟

درمان از طریق نوروفیدبک در مکان های خاصی انجام می گیرد. مکان موردنظر باید دارای شرایط عملی کردن روش نوروفیدبک باشد. همچنین شخصی که کار آزمایش و درمان را انجام می دهد نیز باید تخصص لازم را در این زمینه داشته باشد. مرکز مشاوره روانشناسی ما، با بهره گیری از متخصص ترین اساتید علم روانشناسی، به درمان بیماران می پردازد. اصول و روش هایی که روانشناسان مرکز مشاوره روانشناسی تلفنی ما به کار می برند، از مدرن ترین و کارآمدترین روش های ممکن در کشور است. آن ها با صبر و حوصله فراوان، شبیه به پدر و مادری دلسوز برای شما وقت می گذارند و پای صحبت هایتان می نشینند. سپس با دانش فراوانی که در تمامی زمینه های علم روانشناسی دارند، به حل مشکل شما می پردازند.

یکی از مزیت های سایت زندگی ما ، تلفنی بودن آن است. شما بدون هیچگونه اتلاف زمانی، بدون اینکه بخواهید در ترافیک های سنگین شهری از خانه خارج شوید، در منزل تلفن را برداشته و با شماره تماس مرکز مشاوره روانشناسی تلفنی تماس گرفته و مشکل خود را حل می کنید. بدون رزرو و وقت قبلی، هر زمان از روز که دوست داشتید، حتی در ایام تعطیل با مرکز مشاوره روانشناسی تلفنی تماس بگیرید. مشاوره آنلاین یکی دیگر از مزیت های مرکز مشاوره ماست. همین درلحظه بودن درمان و مشاوره مراجعین، باعث دلگرمی آن ها شده و حس صمیمیت عجیبی را بین بیمار و مشاور برقرار می کند. مزیت دیگر این مرکز، ارزشی است که ما برای مراجعین خود قائلیم. و آن حق انتخاب بین مشاورین خانم و آقاست. مراجعین براساس مشکلی که دارند می توانند مشاور خانم یا آقا را انتخاب کنند. هزینه مشاوره نیز برای رعایت حال مراجعین، براساس تعرفه سال گذشته نظام روانشناسی و مشاوره کشور می باشد. با ما تماس بگیرید چون: آرامش سهم همه مردم ایران زمین است.

برای دریافت  مشاوره روانشناسی و گفتگو با مشاوران برتر کشور از ساعت ۰۸ صبح الی ۱۲ شب در تمامی روزهای هفته و حتی ایام تعطیل با مرکز مشاوره روانشناسی تلفنی با شماره ۰۲۱۲۸۴۸۹۷۷۶ تماس حاصل فرمایید.

 

 

برای مطالب جذاب دنیای روانشناسی همیشه مارا دنبال کنید

0
برچسب ها :

دیدگاه شما

بدون دیدگاه