موبایل در همنشینی های خانوادگی را حذف کنید.

موبایل در همنشینی های خانوادگی
   

موبایل در همنشینی های خانوادگی را حذف کنید.

با گسترش تکنولوژی و ابزار های فناوری و ارتباطات روابط انسان ها هم دچار تحول شده است. در گذشته افراد بیشتر با یکدیگر در ارتباط بودند و شب نشینی ها و رفت و آمدها بیشتر بود. روابط میان اعضای یک خانواده هم پر رنگ تر بود و بیشتر با یکدیگر به گفتگو می پرداختند. اما با ورود موبایل این روابط کمرنگ شد و شکل دیگری به خود گرفت. با گسترش استفاده موبایل در همنشینی های خانوادگی ، تاثیر آن  را به وضوح میتوان دید. موبایل فرصت گفتگو میان اعضای خانواده و نزدیکی آنها به یکدیگر را گرفته و فاصله ی میان آنها را روز به روز بیشتر کرده است.

کلمات کلیدی:(اثرات اعتیاد به موبایل |اثرات استفاده موبایل بر روابط خانوادگی|موبایل در همنشینی های خانوادگی )

مدت زمان مطالعه: ۷ دقیقه

موبایل در همنشینی های خانوادگی

آنچه در این مقاله می خوانید

در این مقاله با شما از اثرات موبایل بر روابط خانوادگی خواهیم گفت تا شاید با بیان آن تلنگری به شما زده و شما را به سمت تلاش برای بهبود روابط خود سوق دهیم.

شب نشینی با موبایل 

موبایل در همنشینی های خانوادگی

ما به واسطه ی ارتباط با دیگران و گفتگو با آنها به تکامل و آرامش می رسیم . مطمئناً همه ی ما همیشه حرف هایی برای گفتن داریم که دوست داریم با دیگران در میان بگذاریم. دورهمی ها و شب نشینی های خانوادگی فرصت خوبی برای این گفتگوهاست. متاسفانه در سال های اخیر با توجه به رشد استفاده و اعتیاد به موبایل روابط رو به سردی رفته است و کمتر مجالی برای با هم بودن پیدا می کنیم. موبایل در همنشینی های خانوادگی آنقدر استفاده  می شود چندین جلد کتاب از آنها نوشت که ما در اینجا به مهمترین آنها اشاره خواهیم کرد. 

پیش از آنکه به تاثیر موبایل بر روابط شما بپردازیم باید خاطر نشان کنیم که علت این اثرات منفی اعتیاد به موبایل می باشد نه استفاده ی بهینه و صحیح از آن .از این رو مادامی که شما به این وسیله وابستگی دارید روابط شما همیشه در خطر است. در این شرایط حضور یک مشاور به شما کمک قابل توجهی خواهد کرد.

مرکز روانشناسی تلفنی مجیب با مجموعه ای از کارشناسان حرفه ای و با تجربه از سراسر کشور آماده است تا شما را در حل این مشکل یاری نماید. مشاوران ما با نهایت دلسوزی و بدون محدودیت زمانی همیشه در کنار شما خواهند بود تا به نتیجه ی مطلوب رسیده و مشکلات خود را بر طرف نمایید. شماره ی ثابت zendeghima.ir بدون نیاز به گرفتن صفر یا کد از هر نقطه ای از کشور در اختیار شما می باشد.


این مقالات را حتماً مطالعه نمایید:

مهمترین اثری که موبایل بر روابط خانوادگی ما داشته است گسترش روابط برون خانوادگی و معطوف شدن توجه ما به دیگران و عدم رسیدگی به روابط خانوادگی است.

غرق شدن در دنیای مجازی موبایل موجب شده تا ما چنان سرگرم دنیای غیر واقعی و روابط آن شویم که حضور فیزیکی خود را از عزیزانمان دریغ کرده و از نیازهای آنها غافل شویم. در نتیجه روابط احساسی و عاطفی ما شدیداً به خطر افتاده است.

از  اثرات موبایل بر روابط خانوادگی می توان به کم شدن گفتگو و حرف زدن میان اعضای خانواده اشاره کرد. در جمع های خانوادگی کمتر با اطرافیانمان صحبت کرده و بیشتر وقت خود را با گوشی و چت کردن در آن مشغول هستیم. از این رو منزوی شده و از جمع گریزان می شویم.

یکی دیگر از مشکلات استفاده از موبایل در جمع بروز رفتارهایی است که ممکن است برای دیگران چندان خوشایند و قابل درک نباشد. ممکن است در حین گفتگو یا رد و بدل کردن پیام با شخصی چنان عصبانی شویم و رفتارهای پرخاشگرانه از خود نشان دهیم که باعث آزردگی خاطر آنها و حتی گاهی منجر به بی احترامی به سایرین و از بین رفتن چهارچوب های خانوادگی شویم.

وقتی تمام توجه ما به موبایلمان است چندان به احوال جویی و گپ و گفت با دیگران مشغول نخواهیم شد و متوجه اتفاقات زندگی آنها نشده و نقش مفیدی برایشان نخواهیم داشت و این باعث ایجاد فاصله و دوری هر چه بیشتر با یکدیگر می شود. این امر سبب شده که دیگر از حضور در جمع لذت نبرده و تنهایی را ترجیح دهیم.

موبایل در همنشینی های خانوادگی

تحیقات نشان می دهد که با توجه به اینکه استفاده از موبایل در میان نوجوانان و جوانان بسیار بیشتر است، انگیزه ی همراهی با خانواده، همنشینی و معاشرت با آنها، صله ی رحم و حتی سفر رفتن به همراه خانواده میان آنها کم شده است. که این زمینه ساز ایجاد تنش های بسیار در روابط میان آنها می شود.

چون دنیای مجازی با واقعیت های زندگی تا حدودی فاصله دارد و بسیار خوش رنگ و لعاب جلوه می کند فرد از حقایق زندگی دور شده و نمی تواند تفکرات و نگرش خود را با آن منطبق سازد. این عدم قدرت تطابق مانع رشد و تکامل ذهنی او شده و در مدیریت مسائل و حل آنها ناتوان می گردد.

وقتی شما به عنوان یک مرد یا زن یا همسر یا فرزند سرگرم موبایل خود به هر دلیلی هستید باعث می شود که فرد مقابل دچار احساس عدم توجه و دوست داشته شدن توسط شما گردد که این صمیمیت روابط شما و دوام آن را به شدت تهدید می کند و منجر به جدایی عاطفی می شود.

متاسفانه استفاده از موبایل تا مرز میزها و سفره های غذا در جمع  خانوادگی رسیده و حتی از آن گذشته است و اعضای خانواده را از لذت خوردن غذا در کنار یکدیگر و گفتگو از اتفاقات روزمره محروم می کند و اینگونه است که شما متوجه نمی شوید که در دنیای درون کسانی که با شما هم خانه هستند چه می گذرد و این فضا را برای ورود افراد غریبه و خطرات ارتباط با آنها فراهم می کند و این از بدترین اثرات موبایل بر روابط خانوادگی می باشد.

از آنجایی که در ارتباط به وسیله موبایل نقش احساسات کم می شود افراد به این روند عادت کرده و کم کم به ربات هایی تبدیل می شوند که فاقد درک احاساسات و ابعاد معنوی زندگی هستند و این برایشان بحران های بسیاری را به همراه دارد. 

در پایان از شما می خواهیم که اگر سردی روابط در فضای خانوادگی خود را به دلیل استفاده ی غیر منطقی از موبایل و اعتیاد به آن می دانید برای حفظ بنیان خانواده خود هر چه سریعتر دست به کار شوید. مسلماً شما بدون موبایل یا گوشی همراه خود می توانید به زندگی ادامه دهید اما برای تحمل زندگی و ادامه ی آن بدون حضور عزیزانتان و جدایی عاطفی از آنها تضمینی وجود نخواهد داشت.

موبایل در همنشینی های خانوادگی

مرکز مشاوره ی روانشناسی تلفنی مجیب آماده است که در زمینه ی بحرانهای خانوادگی و مشکل اعتیاد به موبایل خدمات بی دریغی را ارائه نماید. شماره ی ثابت  zendeghima.ir از ساعت ۸ صبح الی ۱۲ شب همه روزه حتی ایام تعطیل آماده ی همراهی شما می باشد تا بتوایند خانواده ی خود را در برابر از هم پاشیدگی عاطفی نجات داده و گرما و صمیمیت قبل را به کانون خانواده باز گردانید.

برای مطالب جذاب دنیای روانشناسی همیشه مارا دنبال کنید

0
برچسب ها :

دیدگاه شما

بدون دیدگاه