روسپیگری چیست؟

روسپیگری
   

روسپیگری چیست و چه تعریفی دارد؟

روسپیگری به معنای تن‌فروشی یا فاحشه‌گری و ارتباط جنسی در قبال دریافت پول است. شرایط قانونی روسپیگری در کشورهای مختلف، از مجازات مرگ تا امری قانونی متغیر است. وضعیت فرهنگی در هر کشور به شکل نامحدودی متفاوت است. این اصطلاح یعنی روسپیگری، برای نشان دادن شخصی که درگیر فعالیت‌ های جنسی غیرعادی است، نظیر بی بند و باری جنسی یا روابط خارج از ازدواج، به کار برده می‌شود.

کلمات کلیدی:(روسپیگری|تن‌فروشی| بی بند و باری جنسی |مشاوره جنسی )
مدت زمان مطالعه: ۸ دقیقه

 

تاریخچه روسپیگری

معشوقه ‌ها و روسپی ‌ها  جزو اقشار فرهیخته در قرن هجدهم فرانسه به حساب می آمدند. در آن زمان بسیاری از مردان سواد خواندن و نوشتن نداشتند. اما زن ‌های روسپی و معشوقه به دلیل هم جواری با درباریان و اشراف‌ زادگان، مجبور بودند علاوه بر یادگیری سواد خواندن و نوشتن، تحصیلات دیگر در رشته هایی نظیر ادبیات، تاریخ، شعر و فلسفه را نیز یاد بگیرند. به همین دلیل آن ها اجازه داشتند در تمام کالج ها و کتابخانه‌ های سلطنتی و درباری حضور پیدا کنند.

 

خشونت در روسپیگری

در بسیاری از موارد روسپیان مورد خشونت جسمی نیز قرار می گیرند. گاهی اوقات این زنان از سوی مشتریان خود دچار ضرب و شتم و آزار جسمی نیز می شوند و در مواردی حتی به قتل می‌رسند. موارد بسیاری از  خشونت علیه روسپیان از سوی غیر مشتریان هم وجود دارد. زیرا هدف از اعمال خشونت و ضرب و شتم می‌تواند دزدیدن پولی باشد که روسپی از درآمد کارش با خود به همراه دارد. اصولا دزدها و خلافکارهایی که اکثر وقت خود را در خیابان ها می گذرانند، با علم به اینکه روسپی ها بعد از کار پول دریافت می کنند، آن ها را زیرنظر گرفته تا در فرصت مناسبی پول هایشان را بدزدند.

 

زنانی که دچار روسپیگری می شوند، چه کسانی هستند؟

به زنی که از راه خود فروشی امرار معاش کند و جز این کار، شغلی ندارد و تحت نظم خاصی به این شغل و کار خود ادامه می‌دهد، روسپی می گویند. این زنان دچار روسپیگری شده اند و بیرون آمدن از این کار برایشان سخت است.

به عبارت دیگر، روسپی زن یا دختری است که برای به دست آوردن پول و برای ارضای میل جنسی مرد، تسلیم او می شود. زن روسپی این کار را نه از روی لذت بلکه برای به دست آوردن پول و درآمد انجام می دهد.

به زنی که از راه خود فروشی امرار معاش کند و جز این کار، شغلی ندارد و تحت نظم خاصی به این شغل و کار خود ادامه می‌دهد، روسپی می گویند. این زنان دچار روسپیگری شده اند و بیرون آمدن از این کار برایشان سخت است.

زنان روسپی عموما دارای اختلالات شخصیتی بوده و بعضی از آن ها حتی همجنس‌گرا هستند. آن ها احساس خصومت و دشمنی خود را نسبت به مرد، با تحقیر او از طریق درگیر کردنش در رابطه‌ای غیر اجتماعی نشان می دهند.

 

روسپیگری

انواع روسپیگری

روسپیگری انواع مختلفی دارد که به توضیح چند نمونه از آن ها می پردازیم:

روسپیگری خیابانی

در روسپیگری خیابانی، روسپی در حالی که در گوشه خیابان قدم می‌زند، درخواست مشتری می‌کند. ایستادن درحال انتظار یا قدم زدن در نیمه شب ها کنار خیابان های پر رفت و آمد، علامت مناسبی برای روسپیگری است. روسپی‌ خانه جایی است که به روسپی ‌ها داده می‌شود و گاهی در شهر های بزرگ جزو مکان های ممنوع می‌باشد. در کشور های آسیای شرقی در برخی آرایشگاه‌ ها و حمام ‌ها خدمات جنسی در ازای گرفتن انعام ارائه می‌شود.

روسپیگری اسکورت

بعضی از روسپیان که به لفظ محترمانه، اسکورت نیز خوانده می‌شوند، مردان توریستی که تنها هستند را در مراکز تاریخی و تفریحی همراهی می‌کنند و باقی کارها در محل اقامت توریست یا در اتاق هتل انجام می‌گیرد (که به آن اوت کال می‌گویند)، یا گاها در محل اقامت روسپی یا اتاق هتلی که توسط روسپی اجاره شده (که این کال نام دارد) انجام می‌شود. این نوع روسپیگری اصولا توسط موسسات اسکورت انجام می‌شود.


درمورد سندرم مدونا(عقده فرشته و فاحشه) بیشتر بخوانید.

ریشه های خیانت زنان و علل آن را کشف کنید.

مقاله رابطه خیانت زنان و بی توجهی مرد به روابط زناشویی را نیز بخوانید.


علل و انگیزه روسپیگری چیست؟

علت ها و انگیزه های روسپیگری به دو دسته روانشناسی و عملکردی تقسیم می شوند که ابتدا در مورد این دو دسته توضیح داده و سپس چند مثال از هرکدام برایتان می زنیم:

علل روان‌شناسی روسپیگری

محرومیت های جنسی در از بین بردن بهداشت روانی و ایجاد اضطراب در شخصیت انسان ها، ‌نقش مهمی را ‌ایفا می‌کند. علل و انگیزه ‌های روانشناسی که گروهی از زنان را به روسپیگری می‌کشاند، متعدد و متنوع است. در زیر به چند مورد اشاره می کنیم:

 1. وابستگی شدید دختر به مادر و کمبود روابط محبت‌آمیز با پدر خانواده
 2. عوامل درونی و ذاتی هر شخص مانند تنبلی، عدم مهارت در کار و یا کمی ‌سطح فکر و دانش عمومی
 3. سرکشی یا انتقام جویی از پدر و مادر و شوهر و یا کینه‌توزی نسبت به جامعه
 4. جاه‌ طلبی و ارزش گذاری برای رؤیاهایی مثل شهرت و ثروت و قدرت و عشق به تجمل
 5. عقده روسپیگری، داشتن منش کودکانه و سرد مزاجی از نظر جنسی
 6. قرار گرفته شدن در معرض تجاوز جنسی در دوران کودکی فرد
 7. سرکوب شدید میل جنسی و محدودیت‌های اجتماعی برای ارضای نیازها
 8. بلوغ زودرس نوجوانان و روبه رو شدن با صحنه ‌های تحریک‌آمیز و نداشتن امکان ارضای طبیعی نیازها

علل عملکردی روسپیگری

 1. فقر و گرسنگی: بیش از ۹۰ درصد روسپیان در محیط فقر بزرگ شده ‌اند.
 2. مهاجرت و هجوم به شهر: مهاجرت بی‌رویه جوانان روستایی جویای کار به شهرهای بزرگ، باعث گسترش روسپیگری می‌شود. جوان های مهاجر خود را در شهر آزاد می‌ داند و کنترلی برای خودش نمی‌بیند.
 3. بی‌کاری: جمعیت شهر های بزرگ بالا رفته و وجود جوانان بسیار جویای کار و عدم وجود کار، سن ازدواج را بالا برده و جوانان را با مشکل روبرو ساخته است. این امر می تواند موجب روسپیگری شود.
 4. اعتماد بی‌جا: دخترانی که از خانه پدری ناراضی‌ هستند، مطمئنا دنبال راه‌ فرار از خانه می‌باشند. آن ها تحت تأثیر احساسات زودگذر فریب می‌خورند.
 5. عدم آگاهی: در تحقیقات مشخص شده است که ۳/۸۸ درصد روسپیان بی‌سواد هستند.
 6. تشنه کسب سریع ثروت: امروزه خیلی از دختران جوان خواستار شرایط عالی و لوکس زندگی بدون سختی می باشند. درآمد کارمندی یا تلاش زیاد برای راه اندازی کسب و کار برایشان جالب نیست، به همین خاطر در راه روسپیگری قرار می گیرند. البته گاهی دخترانی از خانواده های ثروتمند نیز جذب این راه می شوند که از دلایل آن می توان به داشتن استقلال مالی از والدین اشاره کرد.

 

روسپیگری

کمک به کاهش روسپیگری در سایت زندگی ما

بهترین راه درمان روسپیگری در زنان و مردان ، ارتباط گرفتن با اشخاص باتجربه و خبره برای مشاوره، در مرکز مشاوره روانشناسی تلفنی مجیب است. روسپیگری مشکلی است که تنها از راه صحبت و مشاوره حل می شود. و اگر این امر توسط شخص ماهر و متخصصی انجام نشود، ممکن است فرد روسپی را دچار مشکلات بیشتری کرده و نتواند او را درمان کند. مرکز مشاوره روانشناسی تلفنی مجیب، با بهره گیری از بهترین و خبره ترین روانشناسان کشور، در تمامی طول روز و ایام هفته، حتی روزهای تعطیل، پاسخگوی تماس های شما مراجعین محترم است. متخصصان سایت زندگی ما، با استفاده از جدیدترین و به روزترین متد های علم روانشناسی، به معاینه و صحبت با بیماران می پردازند و در نهایت پس از تشخیص درست بیماری، مراحل درمان را آغاز می کنند. مشاورین سایت زندگی ما، مانند پدر و مادری دلسوز، برای مراجعین خود وقت گذاشته و با حوصله فراوان پای صحبت های شما مراجعین عزیز می نشینند. آن ها بدون هیچ محدودیت زمانی پاسخگوی شما هستند و مشکلاتتان را با حفظ امنیت کامل، حل می کنند. یکی از مزیت های مرکز مشاوره تلفنی مجیب این است که شما عزیزان، بدون هیچ اتلاف وقتی، بدون اینکه زمان خود را صرف ماندن در ترافیک های سنگین شهری کنید، در منزل خود تلفن را برداشته و با شماره های سایت زندگی ما تماس می گیرید. همچنین می توانید مشاور یا متخصص موردنظرتان را باتوجه به مشکل خود انتخاب کرده و با مشاورین آقا یا خانم صحبت کنید. هزینه مشاوره در سایت زندگی ما، برای رعایت حال شما دوستان گرامی طبق تعرفه سال گذشته نظام روانشناسی و مشاوره کشور می باشد. شعار ما : آرامش سهم همه مردم ایران زمین است.

برای صحبت با مشاورین مرکز ما از ساعت ۰۸ صبح الی ۱۲ شب در تمامی روزهای هفته و حتی ایام تعطیل با مرکز مشاوره روانشناسی تلفنی مجیب به شماره zendeghima.ir تماس حاصل فرمایید.

برای مطالب جذاب دنیای روانشناسی همیشه مارا دنبال کنید

0
برچسب ها :

دیدگاه شما

بدون دیدگاه