تفسیر نقاشی کودکان چه کمک هایی می کند؟

تفسیر نقاشی کودکان
   

تفسیر نقاشی کودکان می تواند به فرزندان شما کمک بسیاری کند و راهی برای ارتباط با آن ها باشد که در این مقاله بیشتر راجع به آن بحث خواهیم کرد. کودکان معمولا در یک سالگی یک قلم می گیرند و با آن به کاغذ شروع به خط خطی کردن می کنند بدون آن که بتوانند تصویری را خلق کنند. در سن ۱۸ تا ۲۰ ماهگی، آنها موفق به کشف خطوط و نشان دادن تمایل ذاتی برای تأثیر و لذت بردن از کار خود می شوند. مهمترین عامل در ظهور این مورد، خطوط است.

کلمات کلیدی:(تفسیر نقاشی کودکان |تفسیر نقاشی |نقاشی کودکان|تحلیل نقاشی|مشاوره روانشناسی کودک )

مدت زمان مطالعه: ۵ دقیقه

شروع نقاشی کودکان

با گذشت زمان، این خط ها منشاء و معنی بیشتری پیدا می کند و در حدود ۳ سالگی، دیگر فقط مداد برای لذت بردن از حرکت یا فشار دادن روی کاغذ نیست، بلکه با کشیدن تصاویر، سعی می کند تا احساسات درونی خود را مطابق با آن چیزی که در ذهنش است نشان دهد. از سن ۵ تا ۶ سالگی فرزند قدرت و توجه بیشتری به نظارت بر واقعیت خارجی پیدا می کند و از آنجایی که او واژگان بیشتری را آموخته است، می تواند تفاوت بین چیزها را با یکدیگر درک کند؛ بنابراین، نقاشی در این دوران، نقشی است از چیزهایی که برای او مهم است، حتی اگر در واقعیت قابل مشاهده نیست. جهت تفسیر نقاشی کودکان می توانید با مرکز مشاوره مجیب تماس حاصل نمائید و از خدمات ارزشمند آن ها به صورت تلفنی بهره مند شوید.

تفسیر نقاشی کودکان

رمزگشایی و تفسیر نقاشی کودکان

در طول ۴۰ سال گذشته، نقاشی کودکان بخش مهمی از تشخیص پزشک متخصص اطفال است. نقاشی به آنها کمک می کند تا مراحل تکامل کودک را در همان زمان مشاهده کنند و در مورد مشکل احتمالی آگاهی کسب کنند تا در صورت لزوم شروع به درمان نمایند. نمونه ای از تفسیر نقاشی کودکان خورشید سرخ مایل به قرمز از کوه های برفی پوشیده شده است. در گوشه ای از صفحات سفید، پسر مشغول بازی با مادر با لبخند بزرگ بر روی لب خود است (به این معنی است که فرزند شما با بازی کردن با مادر خود خوشحال می شود)

تفسیر نقاشی کودکان از نظر روانشناسی

شاید دیدن بسیاری از نقاشی ها از یک عکس بر روی کاغذ سفید توسط فرزندتان یک تصویر بسیار معمولی و چندان جذاب نباشد، در حالی که طبق کارشناسان اجتماعی و روانشناختی کودک، حتی خط کشیدن کاغذ توسط فرزندان معنی خاصی دارد. آنها در تفسیر نقاشی کودکان نتایج مختلفی به دست آورده اند؛ بنابراین، نقاشی برای کودک نه تنها ابزار بازی است، بلکه ضرورت و نیازی برای بیان یک هستی خوب و برقراری ارتباط با دیگران در جهان اطراف او است. در طراحی کودکان، استفاده از یک رنگ خاص و ظاهر افراد یا اشیاء دارای معانی و علائم است که شناخت آن برای والدین ضروری است زیرا نقاشی چیزی بیشتر از یک نیاز روانی و وسیله ای برای سرگرمی و بازی کودکان است.

در طول ۴۰ سال گذشته، نقاشی کودکان بخش مهمی از تشخیص پزشک متخصص اطفال است. نقاشی به آنها کمک می کند تا مراحل تکامل کودک را در همان زمان مشاهده کنند

تفسیر نقاشی کودکان با خانواده

معمولا کودکان بیشتر دوست دارند که در نقاشی های خود آدمکی را بکشند تا بتوانند تصاویر ذهن خود را از طریق نقاشی به دیگران نشان دهند. آیا تا به حال این تصاویر را دیده اید و به آن توجه کرده اید؟ عجله داشتن و بازتاب دادن بر روی این تصاویر با داشتن جزئیات خاص می تواند کمی ناراحت کننده برای والدین باشد. در تجزیه و تحلیل و تفسیر نقاشی کودکان از خانواده، ما باید دو قسمت از محتوا و چارچوب را در نظر بگیریم که از جمله خط، رنگ و فضا از بقیه مهم تر است.

بررسی و تفسیر نقاشی کودکان

یکی از اعضای دانشکده علمی مطرح جهان که در یکی از کتابهایش نیز یک فصل را در زمینه تحلیل تصویر خانوادگی در نقاشی کودکان اختصاص داده است گفته است که شخصیت هایی که در نقاشی ارزشمند هستند، از اندازه تصویرشان قابل تشخیص هستند. رنگ زدن یک کودک برای یکی از اعضای خانواده که نشان دهد کم است یا نه می توان نتیجه گرفت که یکی از خواسته های او نبودن آن فرد در خانواده است. برای آگاهی و اطلاعات بیشتر در این زمینه می توانید با زندگی ما تماس حاصل نمائید و در رابطه با آن با متخصصان حاضر در این مرکز مشورت کنید.


مطالب زیر را می توانید در رابطه با کودکان مطالعه نمائید:

تغذیه مناسب کودکان اوتیسم

کنترل خشم کودکان پیش فعال

درمان تیک کودکان


ارزیابی نقاشی کودکان

منطقه طراحی یکی دیگر از جنبه های مهم در توجه در تجزیه و تحلیل محتوای طراحی کودکان است. برای انجام این کار، باید مطمئن شوید که نقاشی در کدام سمت کاغذ کشیده شده است. مشاور خانواده و جامعه شناس در مورد نیاز به آگاهی به تفسیر نقاشی کودکان می گوید، قسمت پایین صفحه غریزه اساسی، صیانت ذات است. بخش فوق نشان می دهد توسعه تخیل و ایده آلیست ها و رویاپردازی و بخش چپ، بازگشت به دوران کودکی و منطقه راست مناسب برای منطقه آینده است. والدین با توجه کم می توانند این نکات را از کار کودکانشان استخراج کنند و از اطلاعات تخصصی و راهنمایی روانشناسان نیز بهره مند شوند (مرکز مشاوره مجیب به صورت تماس تلفنی و آنلاین)

تفسیر خورشید آسمان و زمین

این تصاویر به معنای امنیت، شادی، گرما و قدرت است. خورشید در نقاشی به معنای پدر است. وقتی رابطه کودک با پدر خوب است، کودک خورشید را در حالت درخشش می کشد. در تفسیر نقاشی کودکان آسمان به معنای الهام و خلوص است و زمین به معنای ثبات و امنیت است. خودرو همچنین نشانه ای از قدرت است که در نقاشی پسران دیده می شود.

تفسیر نقاشی کودکان

حیوانات در تفسیر نقاشی کودکان

فرهنگ و شیوه زندگی کودک در خانواده بسیار مهم است. اگر کودک با حیوان مرتبط نباشد، تصویر حیوان در نقاشی آن اهمیت خاصی دارد. تصویر حیوانی در نقاشی از کسانی است که احساس گناه را تجربه کرده اند و جرات بیان آن را ندارند. پرخاشگری در اعضای خانواده در قالب حیوانات وحشی مانند سگ ها، گرگ ها و شیر واقعی بیان می شود.

یادگیری آموزش و نقاشی کودکان

هنگام تماشای نقاشی های فرزندان خود، بسیاری از والدین در تلاش برای از بین بردن نقاط ضعف آن ها هستند و فکر می کنند که اصول صحیح نقاشی را یاد بدهند، در حالی که نقاشی کودک زمانی است که خود را از ممنوعیت و ادراک در جهان آزاد می کند. جهت بادگیری تفسیر نقاشی کودکان اگر احساس می کنید که نقاشی های فرزند شما برای شما کمی نگران کننده است و او چیزهایی را که برای شما ناراحت کننده است را به تصویر می کشد، به جای تصحیح فرزندتان، به خودتان در آینه نگاه کنید شاید مشکل در خودتان باشد.

برای کسب اطلاعات و مشاوره تخصصی تلفنی با برترین مشاوران و روانشناسان کشور با زندگی ما از ساعت ۸ صبح الی ۱۲ شب به صورت همه روزه در تماس باشید حتی در روزهای تعطیل نیز می توانید این کار را انجام دهید. ضمنا جهت مشاوره تخصصی در رابطه با تفسیر نقاشی کودکان هم می توانید با شماره زیر تماس حاصل نمائید. شماره تماس:zendeghima.ir

 

برای مطالب جذاب دنیای روانشناسی همیشه مارا دنبال کنید

0
برچسب ها :

بدون دیدگاه