تاثیرات وسواس بر روی زندگی فردی و اجتماعی شخص

اختلال وسواس
   

در سال های اخیر شاهد تاثیر وسواس بر روی زندگی فردی و اجتماعی اشخاص هستیم. اختلال وسواس میتواند موجب بروز مشکلات زیادی در زندگی فرد شود. در این مقاله ابتدا به صورت خلاصه به بررسی اختلال وسواس خواهیم پرداخت. سپس مشکلات ایجاد شده در زندگی فردی و اجتماعی فرد مبتلا به وسواس را بررسی خواهیم کرد.

کلمات کلیدی(  وسواس| درمان وسواس | علایم وسواس | بیماری وسواس|مشاوره وسواس|اختلال وسواس)
زمان مطالعه تخمینی : ۸ دقیقه

درکی از اختلال وسواس

وسواس یک اختلال روانی است. در این اختلال، فرد دچار افکار ناخواسته و رفتارهای تکراری می شود. رفتارهای تکراری مانند:

  • شستن دست ها
  • چک کردن چندین مرتبه قفل بودن در
  • نظافت
  • مرتب بودن
  • و …

اگر فرد مبتلا به اختلال وسواس، در مقابل انجام دادن کارها مقاومت کند عموما دچار استرس و ترس میشود. ممکن است بگویید افراد زیادی هستند که در طول روز رفتارهای تکراری را از خود بروز میدهند. اما دقت کنید که این رفتارهای تکراری، زندگی روزمره آن ها را مختل نمیسازد. حتی ممکن است زندگی روزانه افراد را راحت تر و ساختارمند کند. برای افردا مبتلا به اختلال وسواس افکار و رفتارهای ناخواسته ادامه دارد و باعث ایجاد استرس در آنها میشود.

مثالی از اختلال وسواس

اگر بخواهیم مثالی برای درک اختلال وسواس و تاثیر آن در زندگی فرد زد میتوان به شستن دست اشاره کرد.

فرد مبتلا به وسواس ممکن است چندین بار دستهایش را به دلیل استرس از وجود میکروب بشوید.

این در حالی است که ممکن است دست ها تمیز باشند.

اما فرد مبتلا به وسواس به شستن دست ها حتی بعد از تمیزی آنها نیز ادامه میدهد.

اختلال وسواس

تاثیر وسواس بر روی زندگی فردی و اجتماعی چیست؟

اگر بخواهیم تاثیر وسواس بر روی زندگی فرد را بررسی کنیم. دو جنبه وجود دارد. تاثیر وسواس بر روی زندگی فردی و اجتماعی. فرد درگیر اختلال وسواس ساعات زیادی در یک روز را صرف انجام کارهای تکراری میکند. این زمان از دست رفته قطعا بر روی زندگی فردی و اجتماعی فرد تاثیر زیادی دارد. این امر میتواند در عادی ترین حالت تاثیرات منفی بر موفقیت در تحصیل و کار فرد نیز بگذارد.

مهم است که به یاد داشته باشیم پذیرفتن درمان در افراد مبتلا به اختلال وسواس پر اهمیت است. دریافت مشاوره فردی، میتوان تاثیر وسواس روی زندگی فرد را به طرز قابل توجهی کاهش دهد. اختلال وسواس به تنهایی قابل حل نیست و نیاز است که فرد برای حل آن به مشاور مراجعه نماید. تجربه نشان داده است که وجود مشاور برای رهایی از این اختلال حیاتی است.

تاثیر وسواس بر روی زندگی فردی شخص

اما افراد مبتلا به اختلال وسواس چه تاثیرات منفی را در زندگی فردی تجربه میکنند؟ میتوانیم از نمونه تاثیر وسواس بر روی زندگی به موارد زیر اشاره کنیم:

نارضایتی از خود

بیشتر مبتلایان به اختلال وسواس هیچ وقت از خودشان راضی نیستند. در صورتی که از انجام رفتارهای وسواسی سرباز بزنند از خودشان راضی نیستند. حتی زمانی که برای خلاصی از حس استرس به انجام کار نیز تن میدهند از خودشان راضی نیستند.

از دست دادن زمان

افراد مبتلا به اختلال وسواس زمان زیادی را صرف انجام رفتارهای تکراری خود میکنند. این زمان به صورت کلی بدون انجام هیچ گونه کار مفیدی از دست رفته است. از دست دادن زمان میتواند تاثیر زیادی بر کار و موفقیت فرد در تحصیل و زندگی داشته باشد.

بروز افسردگی و نداشتن عزت نفس

هر چه فرد زمان بیشتر درگیر اختلال وسواس باشد و از مشاور راهنمایی لازم را نگیرد بیشتر احساس ناتوانی میکند. این احساس در اخر منجر به افسردگی و کاهش عزت نفس در فرد میشود.

داشتن استرس

فرد مبتلا به اختلال وسواس در صورتی که رفتارهای تکرار شونده خود را انجام ندهد دچار استرس شدید میشود.

بیماری های فیزیکی

افراد مبتلا به اختلال وسواس فشار زیادی را متحمل میشوند. زیرا احساس نیاز شدیدی به انجام کارها تکرار شونده خود دارند. نگرانی و استرس از انجام این کارها، باعث ایجاد بیماری های قلبی و زخم میشود. به طور مثال کسی که در شستن دستها وسواس دارد ممکن است چندین بار پیاپی دست های خود را بشوید. که میتواند ضایعات و عفونت های پوستی زیادی را ایجاد کند.

تاثیر وسواس روی زندگی اجتماعی شخص

وسواس نه تنها بر روی زندگی فردی شخص بلکه بر روی روابط اجتماعی اون نیز تاثیرگذار است.

  • مشکلات کاری
  • تحصیلی
  •  روابط اجتماعی
  • روابط خانوادگی
  • و…

از مشکلات اصلی این افراد است. از نمونه های جزئی تر تاثیر وسواس بر روی زندگی اجتماعی شخص میتوان به موارد زیر اشاره نمود.

حس تنهایی و انزوا

تنهایی یکی از اثرات جدی وسواس است. افراد مبتلا به اختلال وسواس تحت فشار زیادی برای انجام رفتارهای تکراری هستند. همچنین زمان زیادی که صرف انجام رفتارهای اجباری میشود نیز خسته کننده است. هر دو فشار و خستگی باعث عدم تمایل فرد به برقراری ارتباط با دیگران میشود. همین امر باعث انزوا در فرد میشود.

انجام رفتار های وسواسی در موقعیت های عمومی

در صورتی بروز رفتارهای وسواسی در خارج از منزل، ممکن است از جانب دیگران تحت اتهام و فشار قرار گیرد.

خشم

افراد مبتلا به وسواس، نوعی خشم را تجربه میکنند. بعضی از افراد ممکن است شخص مبتلا را برای رفتارهایش متهم کنند. این نشان دهنده یکی از عوارض نامطلوب وسواس در زندگی اجتماعی فرد است.

رنجش

خانواده افرادی که مبتلا به وسواس هستند اغلب ناراحتی نسبت به شخص دارند. زیرا که احساس میکنند باید از دوستان و نزدیکان خدا جدا شوند. تا از رفتارهای فرد مبتلا خجالت زده نشوند. این نیاز به پنهان کردن بیماری هم برای خانواده و هم برای فرد باعث رنجش زیادی است.

سخن اخر

همانطور که اشاره شد تاثیر وسواس بر روی زندگی فرد بسیار گسترده است. اما نکته حائز اهمیت با وجود این تاثیرات منفی این است که اختلال وسواس قابل درمان است. افرادی که مبتلا به این بیماری هستند میتوانند زندگی شاد و موفقی را تجربه کنند. اما برای رسیدن به این مهم نیاز است که فرد به مشاور مراجعه نماید.

سایت زندگی ما با سال ها سابقه در زمینه مشاوره فردی توانسته است به افراد زیادی در این زمینه کمک نماید. مشاوران مرکز مشاوره روانشناسی مجیب میتوانند میزان و نوع درمان را برای فرد شرح دهند. مشاوران میتوانند برای شخص راهبردهایی را در نظر گیرند تا تاثیر وسواس روی زندگی فرد کاسته شود. همچنین آرامش به زندگی فرد و خانواده او بازگردانده شود. با مراجعه و یا تماس با متخصصان با تجربه سایت زندگی ما میتوانید اختلال وسواس را در زندگی خود کنترل کنید.

 

برای بهرمندی از خدمات سایت زندگی ما میتوانید:

 در تمامی روزهای هفته حتی ایام تعطیل از ساعت ۸ صبح تا ۱۲ شب.

 با شماره zendeghima.ir تماس حاصل فرمایید.

برای مطالب جذاب دنیای روانشناسی همیشه مارا دنبال کنید

0
برچسب ها :

دیدگاه شما

بدون دیدگاه