علت و راه های درمان افسردگی اصلی چیست؟

افسردگی اصلی
   
  1. افسردگی اصلی چیست؟

زمانی که صحبت از بیماری افسردگی می شود، منظور پزشکان درمان بیمارانی است که دچار افسردگی اصلی یا شدید شده اند. شخصی که دچار افسردگی اصلی می باشد، می بایست یک سری علائم خاص را در طول روز و به مدت حداقل دو هفته داشته باشد. علائمی مانند سردرد، مشکلات گوارشی حاد یا مشکلات جنسی.

کلمات کلیدی(افسردگی اصلی| بیماری افسردگی |دلایل افسردگی | تشخیص افسردگی |مشاوره روانشناسی )
زمان مطالعه تخمینی : ۶ دقیقه

راه تشخیص افسردگی اصلی چیست؟

برای تشخیص افسردگی اصلی، اگر علائم اولیه این بیماری را درخود می بینید، باید هرچه سریعتر به پزشک مراجعه کنید. پزشک تنها با معاینه نمی تواند بیماری شما را تشخیص دهد. بلکه با صحبت با شما و بیان علائمی که دارید، پزشک می تواند به وجود یا عدم وجود افسردگی اصلی در شما پی ببرد.

پس از اینکه درمورد علائم و حالات خود با پزشک مشورت کردید، او سوالاتی درمورد نشانه هایی که دارید و سابقه بیماری در خانواده تان از شما می پرسد. سپس ممکن است برای تشخیص بهتر، آزمایشاتی برای شما درنظر بگیرد و یا شما را معاینه جسمی کند.

انواع افسردگی

افسردگی در تمامی اشخاص در ۶ نوع اتفاق می افتد:

اختلال افسردگی اصلی

اختلال افسردگی اصلی زمانی تشخیص داده می‌شود که شخص در طول بیش‌تر ساعات بیداری احساس غمگینی و ناراحتی کند. این نوع افسردگی می‌تواند ارثی و ژنتیکی باشد یا درطول مدت زندگی فرد به وجود بیاید. این نوع، شناخته ‌شده‌ ترین و شایع ترین نوع افسردگی‌ است، و هر ساله ۷ درصد آمریکایی‌ها را گرفتار می کند. اگر علائم و نشانه های افسردگی اصلی اعم از احساسات عمیق غمگین بودن، بی‌ارزشی و حس گناه درمان نشود می‌تواند دائما تشدید شود. هر شخصی ممکن است به افسردگی ‌اصلی مبتلا شود. این بیماری در برخی افراد باعث می شود بیمار چیزی نخورد، نخوابد و حتی به خودکشی فکر کند.

گاهی افسردگی اصلی علاوه بر دلایل ارثی که در اکثر موارد دارد، به تغییرات مواد شیمیایی در مغز مربوط می شود که ارتباط بین سلول های عصبی را با یکدیگر دچار مشکل می‌کند.

افسردگی خویی

این نوع افسردگی کمی شدیدتر از افسردگی‌ اصلی است. زیرا علائم آن مزمن است و بسیار بلندمدت است و درمانش به طول می انجامد.

افسردگی دوقطبی

اختلال افسردگی دو قطبی در ابتدا مانند افسردگی‌ اصلی به نظر می رسد، اما علائم بلندمدت متفاوتی دارد. افسردگی دو قطبی با دست و پا زدن در افسردگی‌ اصلی آغاز می‌شود. اما بعد از مدتی به انرژی بالا و احساس سرخوشی تبدیل می‌شود.

افسردگی سایکوتیک

افسردگی سایکوتیک‌ همان افسردگی اصلی است که شامل نوعی روان‌پریشی می شود. گاهی ارتباط فرد با دنیای واقعی دچار وقفه می شود که این وقفه ‌ها شامل توهم، هذیان و پارانویا می باشد.

افسردگی پس از زایمان

تولد نوزاد همیشه با برانگیخته شدن عواطف قدرتمند و تغییرات هورمونی همراه است، اما بعضی مادرها انتظار افسردگی بعد از زایمان‌ را ندارند. افسردگی‌ پس از زایمان چون شدیدتر و ماندگارتر است، می‌تواند کنار آمدن با نقش جدید مادری را برای یک مادر سخت تر کند.

 

علت و راه های درمان افسردگی اصلی چیست؟

 

افسردگی عاطفی فصلی

افسردگی عاطفی فصلی، نوعی بیماری افسردگی است که با تغییر فصل ارتباط مستقیم دارد. این مشکل هر سال در یک زمان خاص برای هر بیمار اتفاق می افتد و ممکن است زمان اتفاق افتادن این افسردگی برای بیماران مختلف، متفاوت باشد، هرچند معمول ترین زمان آن در ماه‌های فصل زمستان است.

علائم افسردگی اصلی چیست؟

از علائم بیماری افسردگی اصلی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • داشتن احساس غم و اندوه فراوان، ناامیدی و گریه
  • از دست دادن علاقه به چیزهایی که قبلا علاقه مند بودید
  • حس گناه و بی ارزشی
  • به فکر مرگ و خودکشی بودن
  • خواب زیاد یا اختلال در خواب
  • کاهش یا افزایش وزن به صورت ناخواسته
  • احساس خستگی مفرط
  • متمرکز نبودن و اختلال در تصمیم گیری ها
  • حس عصبانیت و دلخوری شدید

عوامل به وجود آورنده افسردگی اصلی چیست؟

گاهی افسردگی اصلی علاوه بر دلایل ارثی که در اکثر موارد دارد، به تغییرات مواد شیمیایی در مغز مربوط می شود که ارتباط بین سلول های عصبی را با یکدیگر دچار مشکل می‌کند.

بیماری افسردگی حتی می‌تواند با دغدغه ‌ها و اتفاقات زندگی شما ارتباط داشته باشد، مانند مرگ کسی که دوستش داشته اید، طلاق از همسر خود و یا از دست دادن کار و شغل موردعلاقه تان.

خوردن بعضی داروها، زیاده روی در مصرف دارو یا ابتلا به بیماری های دیگر هم می‌تواند از علل افسردگی اصلی باشد.

نکته آخر این که، همه مردم باید بدانند، ابتلا به افسردگی به دلیل ضعف شخصیت، تنبلی یا بی‌ارادگی نیست و ممکن است به دلایل مختلف برای هر شخصی اتفاق بیفتد.


علائم افسردگی اصلی را کشف کنید.

درمورد رویکردهای جدید درمان افسردگی بیشتر بخوانید.

شاید مطالعه تفاوت افسردگی در زنان و مردان برای شما جالب باشد.


 

 

علت و راه های درمان افسردگی اصلی چیست؟

 

درمان افسردگی اصلی چیست؟

راه های درمان برای بیماری افسردگی اصلی، در مرکز مشاوره روانشناسی تلفنی مجیب، نزد متخصصان و روانشناسان ماست. مشاوران مرکز مشاوره تلفنی مجیب، می توانند انواع افسردگی اصلی را شناسایی کرده و پس از تشخیص، مشکل را درمان کنند. افرادی که دچار افسردگی اصلی شده اند، برای درمان باید با افراد خبره و متخصص در زمینه مشکلشان صحبت و گفتگو داشته باشند. متخصصان سایت زندگی ما با بهره گیری از بهترین متخصصان علم روانشناسی، کمک شایانی را برای بهبود افسردگی اصلی مراجعین می کنند. داشتن حق انتخاب برای مشاوران مرد و زن، از مزیت های مرکز مشاوره تلفنی مجیب است. شما می توانید براساس نوع مشکلی که دارید مشاورهای زن یا مرد سایت زندگی ما را انتخاب کنید. آن ها همانند پدر و مادری دلسوز برای مشکل شما وقت می گذارند و پس از شنیدن صحبت هایتان آرامش را برایتان به ارمغان می آورند. روانشناسان مرکز مشاوره روانشناسی تلفنی مجیب در تمامی طول روز و ایام هفته، حتی در روزهای تعطیل، پاسخگوی تماس های شما عزیزان خواهند بود. با مراجعه به سایت زندگی ما، بدون هیچ اتلاف وقتی، بدون اینکه زمان خود را در ترافیک های سنگین شهری بگذرانید، تلفن را برداشته و در منزل خود با مشاورین ما صحبت می کنید. هزینه مشاوره در مرکز مشاوره تلفنی مجیب، طبق تعرفه سال گذشته نظام روانشناسی و مشاوره کشور است تا ما نهایت تلاش خود را برای رفاه حال شما دوستان کرده باشیم. آرامش سهم همه مردم ایران زمین است. با ما تماس بگیرید تا سهمی در آرامش زندگی تان داشته باشیم.

برای گفتگو با روانشناسان خبره و متخصصان ما از ساعت ۰۸ صبح الی ۱۲ شب در تمامی روزهای هفته و حتی ایام تعطیل با مرکز مشاوره روانشناسی تلفنی مجیب به شماره zendeghima.ir تماس حاصل نمایید.

 

 

برای مطالب جذاب دنیای روانشناسی همیشه مارا دنبال کنید

0
برچسب ها :

دیدگاه شما

بدون دیدگاه