اختلال مصرف الکل را بهتر بشناسید

Envy the 5 اختلال مصرف الکل را بهتر بشناسید
   

اختلال مصرف الکل یا الکلیسم همان وابستگی و اعتیاد به مواد الکلی است که باعث ایجاد مشکلات عدیده ای می شود. سابقا تصور متخصصان بر این بود که افراد معتاد به مشروبات الکلی مشکلات و ناهنجاری های شخصیتی دارند اما در حال حاضر محققان بر این باورند که معتادان الکلی به نوعی بیماری مزمن دچار شده اند.

اختلال مصرف الکل ربطی به وضعیت مالی و سن و جنسیت ندارد و هر شخصی از فقیر گرفته تا غنی ، زن گرفته تا مرد، جوان گرفته تا پیر می تواند اختلال مصرف الکل را تجربه کند. دلیل مشخصی برای اختلال مصرف الکل وجود ندارد و به باور متخصصان، عوامل زیست شناختی و ژنتیکی می توانند در این بیماری دخیل باشند.

عواملی مانند شدت استرس و اضطراب افراد، ضعف در مهارت های اجتماعی و خصایص روانشناختی بر شکل گیری اختلال مصرف الکل تاثیر می گذارند.

اختلال مصرف الکل

مصرف بی رویه و بلند مدت مشروبات الکلی تاثیرات عمیقی بر ساختار و عملکرد مغز می گذارد. بخشی از تغییراتی که در ساختار مغز بواسطه اعتیاد به الکل بوجود می آید برای مدت ها بعد از بهبودی و ترک اعتیاد نیز باقی می ماند. گاهی رسانه های اجتماعی فرد معتاد را به گونه ای تصویرسازی می کنند که گویی معتادان افرادی بیکار، گناهکار، مجرم و آواره هستند.

این در حالی است که حقیقت خلاف تصویرسازی رسانه ها است. اکثر نوجوانان، جوانان، میانسالان، تحصیل کرده ها، افراد شاغل، افرادی که خانواده دارند و اصل و نسبشان مشخص است نیز در بین معتادان به چشم می خوردند.

گاهی خانواده فرد بیمار، از بیماری وی بی اطلاع اند. هر چه زمان می گذرد شرایط برای بیمار سخت تر می شود. شناخت دقیق اختلال مصرف الکل و کسب اطلاعات کافی در این زمینه می تواند موجب پیشگیری از اعتیاد به مشروبات الکلی شود. شما می توانید جهت دریافت مشاوره روانشناسی در زمینه اختلال مصرف الکل  با سایت زندگی ما از ساعت ۸ صبح الی ۱۲ شب در تمامی ایام هفته و حتی روز های تعطیل با شماره zendeghima.ir تماس حاصل فرمایید.

نشانه های اختلال مصرف الکل

فرد بیمار یا معتاد به الکل، اعتیادش را نمی پذیرد. او با صراحت عجیبی ادعا می کند که معتاد نیست و به دنبال توجیه اشتباه خود است. احتمال دارد فرد، بیکاری، فوت یکی از عزیزان، یا رد شدن در یک آزمون مهم را دلیلی برای اعتیادش بداند.

پس مدتی فرد وارد مرحله تحمل می شود. مرحله تحمل زمانی شورع می شود که فرد پس احساس می کند به الکل بیشتری نیاز دارد. سپس آن قدر الکل مصرف می کند که این کار برایش تبدیل به عادت می شود. او دیگر بدون مصرف الکل نمی تواند فردی عادی باشد و احتمالا پرخاشگر و عصبی می شود. این مرحله را مرحله ولع می گویند.


مطالب پیشنهادی:

اعتیاد به نیکوتین چه آسیب هایی در پی دارد؟

حذف تنباکو و الکل شرط نجات از بحران

برای رهایی از اعتیاد به گوشی همراه تا به حال مشاوره روانکاوی کرده اید؟


در مرحله بعدی فرد به صورت کاملا ناخودآگاه سمت الکل می رود. او در این مرحله قصد دارد مصرف الکل را کاهش دهد اما تلاشش به ثمر نمی نشیند.

سپس سخت ترین مرحله یعنی “تجربه کردن ضعف های جسمی” بروز می کند. فرد در این مرحله تصمیم می گیرد الکل را کنار بگذارد اما علائمی جسمی در او پدیدار می شود. علائمی مانند: حالت تهوع، سر درد شدید، درد استخوان، استرس و اضطراب مفرط و تعریق شدید. شما می توانید جهت دریافت مشاوره روانشناسی در زمینه اختلال مصرف الکل  با سایت زندگی ما از ساعت ۸ صبح الی ۱۲ شب در تمامی ایام هفته و حتی روز های تعطیل با شماره zendeghima.ir تماس حاصل فرمایید.

بسیار معقولانه و منطقی است اگر بگوییم من هم یکی مثل سایر افراد هستم و اعتیاد در کمین همه است

درمان وابستگی به الکل

شاید برای بسیاری از بیماران مبتلای به اختلال مصرف الکل این سوال پیش بیاید که آیا می توان از شر این اختلال خلاص شد؟ آیا راه درمانی برای کنترل این بیماری وجود دارد؟

می توان با قطعیت گفت بله. علی رغم این که اعتیاد به الکل یک بیماری حاد پیش رونده است اما با مجموعه ای از تدابیر و برنامه های ویژه می توان آن را درمان کرد. روند بهبودی و ترک اعتیاد روندی تدریجی است.

فرد بیمار برای ترک اعتیادش می تواند تحت مراقبت یک حامی و روانکاو باشد. در این جا یک نکته را حتما باید در نظر داشت. تاکید می شود که روند درمان روندی یک شبه نیست. حتما دیده اید تبلیغاتی را که می گویند :”ترک اعتیاد طی ۸روز”. این ها چیزی جز دروغ و شوی تبلیغاتی نیست. فرد بیمار، آرام آرام به اختلال مصرف الکل دچار می شود و این رفتار فرد نتیجه زنجیره ای از عوامل و پس زمینه های محیطی و فردی است. اعتیاد به الکل تنها نمودی از اختلالات درونی فرد است.

لذا با مصرف پکیج های گیاهی شاید امکان کاهش علائم اعتیاد وجود داشته باشد اما داروهای گیاهی هیچ گاه اختلالات درونی فرد را برطرف نمی کند. بنابراین تاکید می شود که ترک وابستگی به الکل نیازمند برنامه ای دقیق است.

فرد باید ابتدا اختلالات درونی اش را برطرف کند سپس به سمت ترک الکل حرکت کند. برخی افراد بدون این که اختلالات و مشکلات درونی شان را حل کنند اقدام به ترک الکل می کنند. همین کار باعث می شود فرد پس از مدتی به الکل گرایش پیدا کند و با میل بیشتری الکل مصرف کند.

مقالات پیشنهادی مجیب

سایت زندگی ما اختلال مصرف الکل

اختلال مصرف الکل یا همان اعتیاد به الکل نوعی بیماری عودکننده است و پس از مدتی بر می گردد. برای درمان این بیماری، فرد باید اراده بسیار قوی داشته باشد و زمان و انرژی کافی برای ترک اعتیاد در نظر بگیرد. توصیه می شود مهارت های اجتماعی، از همان سنین نونهالی، به کودکان آموزش داده شود. اگر فردی مهارت های اجتماعی را به خوبی بیاموزد در آینده کمتر در معرض خطا و اشتباه قرار خواهد گرفت.

اختلال مصرف الکل

نکته: این باور به شدت اشتباه و مردود است که بگوییم من هیچ وقت معتاد نمی شوم.

نکته: بسیار معقولانه و منطقی است اگر بگوییم من هم یکی مثل سایر افراد هستم و اعتیاد در کمین همه است.

در انتها توصیه می شود تمام والدین، مهارت های اجتماعی را از سنین پایین به فرزندانشان بیاموزند. در این راه می توان از مشاوران و روانشناسان درخواست کمک کرد.

سایت زندگی ما با کادری متعهد، متخصص و مجرب در زمینه های مختلف از جمله درمان اختلال مصرف به الکل آماده خدمت رسانی به شما بزرگواران می باشد. مزیت های این مرکز شامل، مشاوره تخصصی روانشناسی، مشاوره توسط برترین روانشناسان کشور، امکان تماس در تمام طول روز بدون رزرو و وقت قبلی، مشاوره آنلاین و در لحظه، مشاوره با خانم یا آقا به انتخاب شما، مشاوره بر اساس تعرفه سال گذشته نظام روانشناسی و مشاوره کشور، بدون نیاز به مراجعه حضوری و ترافیک و مشکلات حمل و نقل می شود. همین مزیت های  سایت زندگی ما است که در کنار کادر متخصص آن، این مرکز را از سایر مراکز متمایز می کند.

شما می توانید جهت دریافت مشاوره روانشناسی با برترین متخصصان کشور از ساعت ۸ صبح الی ۱۲ شب در تمامی ایام هفته و حتی روز های تعطیل با شماره ۰۲۱۲۸۴۲۹۷۷۶تماس حاصل فرمایید.

برای مطالب جذاب دنیای روانشناسی همیشه مارا دنبال کنید

0
برچسب ها :

دیدگاه شما

بدون دیدگاه