والدین بعد از مشاهده نمرات بد فرزندان چه واکنشی نشان دهند؟

واکنش والدین بعد از مشاهده نمرات بد فرزند
   

رفتارهای شما وقتی فرزندانتان نمرات خود را ارائه می دهند چگونه است؟ واکنش والدین بعد از مشاهده نمرات بد فرزند چیست؟ نکات و توصیه مشاوره در این زمینه چیست؟ اگر چه رتبه بندی نمرات دانش آموز را نشان می دهد، اما علاوه بر دانش آموز، والدین و معلمان نیز به نحوی کارنامه را نتیجه عملکرد خود می دانند.

در ضمن، بازخوردها و واکنش های والدین بر عملکرد فرزندشان تأثیر زیادی بر احساسات و عملکرد آینده آن ها خواهد داشت. در اینجا چندین راهنمایی وجود دارد که والدین هنگام مشاهده نمرات بد فرزندان خود باید انجام دهند. همچنین می توانید برای دریافت مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه با مرکز مشاوره روانشناسی تلفنی مجیب تماس حاصل فرمائید و به صورت همه روزه از خدمات آن ها بهره مند شوید.

واکنش والدین بعد از مشاهده نمرات بد فرزند

واکنش والدین بعد از مشاهده نمرات بد فرزند

بهترین کار برای هنگامی که شما یک گزارش از نمرات دانش آموز را می بینید این است که از اهمیت و ارزش آن آگاهی داشته باشید. این فقط یک قطعه کاغذ نیست و نمره آن نیست، این نشان دهنده دانش و تلاش او، نقاط قوت و ضعف فرزند شما است. به یاد داشته باشید، نمرات حرف های زیادی برای گفتن دارند. متأسفانه، برخی از والدین به بی تفاوتی نگاه می کنند و یا حتی ممکن است از فرزندشان نپرسند. این بدترین و مخرب ترین راه پاسخ دادن است زیرا دانش آموز ناراحت می شود و فکر می کند که او را نادیده گرفته اند.

واکنش والدین بعد از مشاهده نمرات بد فرزند باید به نحوی باشد که مقایسه در آن ممنوع شود، نمره خوب همیشه باعث افتخار والدین می شود. این احساس کاملا طبیعی و قابل قبول است.

  • واکنش والدین به نمرات

واکنش والدین بعد از مشاهده نمرات بد فرزند لازم است بدانید، برخی برعکس این کار را انجام می دهند و بیشتر و شدیدتر از فرزندشان واکنش نشان می دهند، این روش برخورد با احساسات بسیار نامطلوب است و مانع تصمیم گیری مناسب و اقدام مناسب والدین نسبت به وضعیت می شود؛ بنابراین سعی کنید خودتان باشید احساسات خود را کنترل کنید. وقتی به دفترچه ی نمرات نگاه می کنید، با دقت نگاه کنید. اگر مشغول انجام کاری هستید، به طور موقت آن را رها کنید. ساکن شوید و با دقت به هر نمره فردی او نگاه کنید.

راه حل و توصیه برای والدین

شما می توانید سابقه کار را در حضور خود دانش آموز و حمایت همسرتان بررسی کنید. واکنش والدین بعد از مشاهده نمرات بد فرزند نباید اینگونه باشد که فقط به نمرات بد او نگاه کنند و خلاصه کل نمرات کار را در یک درس ببینند، شما باید با دقت و به آرامی جلو بروید و به تمام نمرات به دقت و به طور کامل نگاه کنید. این باعث می شود فرزند شما احساس کند که خواندن و ارزیابی کار آن ها برای شما مهم است و شما در مورد او و نتایج او بازتاب خواهید داشت. برای دریافت اطلاعات بیشتر می توانید با سایت زندگی ما تماس حاصل فرمائید و از خدمات آن ها حتی در ایام تعطیل نیز استفاده نمائید.

مقایسه با دیگر دانش آموزان ممنوع

واکنش والدین بعد از مشاهده نمرات بد فرزند باید به نحوی باشد که مقایسه در آن ممنوع شود، نمره خوب همیشه باعث افتخار والدین می شود. این احساس کاملا طبیعی و قابل قبول است. اما گاهی اوقات با خانواده و دوستان، والدین کار کودکان خود را با افتخار به دیگران نشان می دهند و از آنها درمورد کار فرزندانشان سوال می کنند. در اینجا، نمرات و کارنامه، ماهیت خود را از دست می دهد و به عنوان وسیله ای برای فخر فروشی و ارضای نیاز در میان بستگان و دوستان تبدیل می شود.

  • نقش نمرات بد

از سوی دیگر، نمره بد تبدیل به یک چکش می شود که به طور مداوم بر سر دانش آموز می کوبند. واکنش والدین بعد از مشاهده نمرات بد فرزند به عنوان مثال بعضی از والدین با کلمات ناسالم مانند: بی عرضه، بی خاصیت، مگه تو از فلانی چی کم داری؟ استفاده می کنند، آنها شروع به مقایسه فرزندشان با دیگران می کنند. اما آیا این نوع برخورد و مقایسه تاکنون باعث پیشرفت دانش آموزان شده است؟ این نوع برخورد و مقایسه تنها موجب احساس خشم و حسادت در کودک می شود که با او مقایسه شده است. برای دریافت مشاوره آنلاین و تلفنی می توانید از طریق خط ثابت با سایت زندگی ما تماس حاصل فرمائید.

واکنش والدین بعد از مشاهده نمرات بد فرزند

نکات واکنش والدین بعد از مشاهده نمرات بد فرزند

در پی مقصر نباشید. از آنجایی که ما آموخته ایم که همیشه تحت فشار مسئولیت هایمان قرار بگیریم و از زیر آن فرار کنیم، امتیاز نمره بد می تواند دلیل خوبی برای سرزنش دیگران باشد. دانش آموز می گوید: معلم درس را توضیح نداد یا کتاب ها بسیار دشوار است یا وقتی که من امتحان داشتم خواهر و برادر کوچکم باعث مزاحمت من شدند. هر دو والدین سعی می کنند طرف دیگر را سرزنش کنند. به عنوان مثال واکنش والدین بعد از مشاهده نمرات بد فرزند، مادران نادیده گرفتن پدر را به عنوان عامل ضعف تحصیلی و نمرات کم فرزند خود در نظر می گیرند و پدران توجه و علاقه مندی افراطی مادران را مطرح می کنند و به قول معروف لوس کردن را عامل شکست فرزندشان می دانند.

مقالات پیشنهادی مجیب
  • دلیل های دیگر

گاهی اوقات آنها در مدرسه و در معلم و امکانات در پی مقصر هستند. این دلیل ها بی ارزش هستند و درد را درمان نمی کنند. در عوض، سعی کنید علت واقعی نمرات پایین او را بیابید؟ برای انجام این کار، می توانید با فرزند خود بنشینید و از او بخواهید علت و دلیل علائم نمرات پایینش را توضیح دهد. اول، همه دلایل فرزندتان را بنویسید و همه چیز را به ذهن و همسرتان بگویید. دلایل واقعی را جستجو کنید و راه حل مناسب را بیابید.

والدین عزیزی که از نمرات بد فرزندان خود دچار سردرگمی شده اند و نمی دانند که چه واکنشی باید نشان دهند می توانند با سایت زندگی ما تماس حاصل فرمایند و از خدمات آن ها به صورت همه روزه از ساعت ۸ صبح الی ۱۲ شب حتی در ایام تعطیل نیز بهره مند شوند. همچنین برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص واکنش والدین بعد از مشاهده نمرات بد فرزند نیز می توانید از طریق تلفن ثابت با این مرکز تماس حاصل نمائید و از مشاوره بهترین مشاوران و روانشناسان کشور به صورت آنلاین و تلفنی بهره مند شوید. شماره تماس:zendeghima.ir

برای مطالب جذاب دنیای روانشناسی همیشه مارا دنبال کنید

0
برچسب ها :

دیدگاه شما

بدون دیدگاه