بیوریتم چیست؟

بیوریتم
   

بیوریتم و کیفیت زندگی! آیا توجه کرده اید که همه ما بعضی روزها شدیدا احساس خستگی و بی رمقی می کنیم و حوصله انجام هیچ کاری را نداریم و بعضی روزهای دیگر به شکل عجیبی احساس شور و نشاط می کنیم و هر کاری را با توان و انگیزه مضاعف انجام می دهیم؟

آیا دقت کرده اید که گاهی برخی موضوعات را در برخی مواقع خیلی راحت یاد می گیریم و در روز یا روزهایی دیگر ساده ترین موضوعات را هم نمی توانیم بفهمیم؟! چرا گاهی حافظه مان به حدی قوی می شود که حتی خودمان متعجب می شویم و برخی مواقع آن قدر کند ذهن می شویم که باز هم برای خودمان قابل باور نیست؟!

در این مقاله موضوع بسیار جذاب و جالب بیوریتم را بررسی خواهیم کرد. به خاطر وجود بیوریتم در سیستم بدنی، همه ما بعضی روزها قدرت و توانایی عجیبی داریم و هر کاری را با نهایت شادابی و نشاط انجام می دهیم و بالعکس بعضی روزها، بدون هیچ دلیل یا علت خاصی کسل، بی رمق و بی حوصله ایم.

بیوریتم باعث می شود بعضی روزها قدرت و توانایی ذهنمان آن قدر زیاد باشد که همه متعجب شوند و بعضی روزها به حدی کند ذهن و تنبل شویم که موجب حیرت همگان شود. شما می توانید جهت دریافت مشاوره روانشناسی با  از ساعت ۸ صبح الی ۱۲ شب در تمامی ایام هفته و حتی روز های تعطیل با شماره zendeghima.ir تماس حاصل فرمایید.

بیوریتم

در واژه نامه آکسفورد، واژه بیوریتم به صورت ذیل تعریف شده است:

هر الگوی مکرری از فعالیت های فیزیکی، احساسی، و ادراکی که بر رفتار انسان اثر می گذارد. متخصصان ایرانی نیز واژه معادلی برای بیوریتم وضع کرده اند و در مواردی دیده شده که به جای بیوریتم از کلمه زیست آهنگ استفاده شده است. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه بیوریتم می توانید به صورت روزانه از ساعت ۸ صبح الی ۱۲ شب با سایت زندگی ما تماس حاصل نمائید.

بیوریتم یا زیست آهنگ، شناسایی رتیم های بدن انسان ها است. در نظریه بیوریتم آمده است که:

بدن انسان شامل ۴ ریتم و چرخه اصلی می شود که این چهار سیکل عبارتند از: سیکل یا دوره عاطفی، سیکل یا دوره عقلانی، سیکل فیزیکال یا جسمانی، و سیکل یا دوره شهودی. هر کدام از دوره های مذکور مدت زمان خاصی به طول می انجامد و در طول زندگی انسان، به صورت دوره ای یا سیکل وار ادامه پیدا می کند.

اگر از دوره های بدنتان آگاه باشید می توانید زندگی بهتری داشته باشید. مثلا اگر بدانید که در ناحیه منفی چرخه عقلانی قرار گرفته اید تصمیم هایتان را جدی نمی گیرید چرا که کارایی عقلی تان در آن دوره مناسب نیست.

هر کدام از دوره ها به صورت تابعی از زمان اگر ترسیم شوند، توابعی سینوسی به دست خواهد آمد که طی هر دوره یک نقطه پیک مثبت یا منفی خواهند داشت.

تفاوت ریتم بدن انسان ها به تاریخ تولدشان مربوط می شود. به عبارت دیگر، زمانی که فردی به دنیا می آید، بنا به دلایلی، هر چهار ریتم مذکور از نقطه مشخصی حرکتشان را شروع کرده اند. به مرور زمان و با گذشت ها سال ها، به خاطر تفاوت در زمان دوره ریتم هاف منحنی های بیوریتمی با همدیگر تداخل پیدا کرده و یکدیگر را قطع می کنند.

این ادعاها باعث شد تحقیقات متعددی بر روی دوره هایی جسمی – روحی انسان در آلمان، آمریکا و ژاپن انجام شود. نتایج تحقیقات و پژوهش ها در مقالات بسیاری منتشر شده است.

لازم به ذکر است که نظریه شارژ و دشارژ متناوب باطری های انرژی روح و جسم انسان، نظریه تازه ای نیست و از گذشته های دور موضوع خالی و پر شدن دوره ای انرژی ها طبیعی امری رایج و بدیهی به حساب می آمده است. نظریه یان و یانگ نیز نظریه ای چینی و ژاپنی است که پدیده بیوریتم را تایید می کند. بیوریتم شکل ریاضی شده و مصور این پدیده عجیب است.

بررسی تاریخی بیوریتم

طی سال های ۱۸۹۷ و ۱۹۱۲ پدیده علمی بیوریتم کشف و به دنیای روانشناسی وارد شد. در آن سال ها بود که دکتر هرمن سوبدا، استاد روانشناسی دانشگاه وین اتریش در پژوهش هایش به این نکته پی برد که حالات جسمی و احساسی بیمارانش به صورت دوره ای است.

او به یافته های بسیار جالبی دست یافت و مدعی شد که چرخه یا دوره تکرار اوج و قعر انرژی های فیزیکی (جسمانی) انسان ها هر ۲۳ روز یک بار تجدید و تکرار می شود. همچنین او اذعان کرد که چرخه یا دوره شارژ و دشارژ نیروی احساسی و روحی – روانی افراد نیز هر ۲۸ روز یک بار تجدید و تکرار می شود.

مقالات پیشنهادی مجیب

تقریبا همزمان با آقای هرمن سوبدا، دکتر ویلهلم فلیس دوست صمیمی روانشناش مشهور آقای زیگموند فروید، در برلین آلمان و بدون این که از تحقیقات همکار اتریشی اش اطلاعی داشته باشد، دوره های ۲۳ و ۲۸ روزه را به اطلاع آقای فروید رساند که با موافقت فروید روبرو شد. پس از مدتی فروید آن نظریه را روی تعدادی نمونه آزمایش کرد. مدتی بعد، پروفسور آلفرد تلتچه، استاد علوم مهندسی به نکته عجیبی پی برد.

او ادعا کرد که قدرت ذهنی و توانایی استدلال دانشجوها و شاگردانش در طول زمان ثابت نیست و از یک دوره زمانی ۳۳ روزه پیروی می کند. این چرخه ها هم در دانشجویان کند ذهن، و هم در دانشجویان متوسط و تیز هوش اتفاق می افتاد. به عبارت دقیق تر، ذهن تمام دانشجوها از یک ریتم ۳۳ روزه تبعیت می کرد و حالت ریتمیک ۳۳ روزه در تمام دانشجویان تکرار می شد.

 

بیوریتم

بیوریتم چه فایده ای دارد؟

اگر از دوره های بدنتان آگاه باشید می توانید زندگی بهتری داشته باشید. مثلا اگر بدانید که در ناحیه منفی چرخه عقلانی قرار گرفته اید تصمیم هایتان را جدی نمی گیرید چرا که کارایی عقلی تان در آن دوره مناسب نیست. یا مثلا اگر بدانید که در ناحیه مثبت دوره فیزیکی قرار دارید کارهای معوقتان را رسیدگی می کنید.

توجه به بیوریتم بسیار مفید است و می تواند کیفیت زندگی افراد را بهبود ببخشد. لذا توصیه می شود که با کمک یک مشاور مطابق بیوریتم بدنتان، برنامه هایتان را تنظیم کنید.

سایت زندگی ما با کادری متعهد، متخصص و مجرب در زمینه های مختلف از جمله ارائه اطلاع سودمند در مورد بیوریتم آماده خدمت رسانی به شما بزرگواران می باشد. مزیت های این مرکز شامل، مشاوره تخصصی روانشناسی، مشاوره توسط برترین روانشناسان کشور، امکان تماس در تمام طول روز بدون رزرو و وقت قبلی، مشاوره آنلاین و در لحظه، مشاوره با خانم یا آقا به انتخاب شما، مشاوره بر اساس تعرفه سال گذشته نظام روانشناسی و مشاوره کشور، بدون نیاز به مراجعه حضوری و ترافیک و مشکلات حمل و نقل می شود. همین مزیت های سایت زندگی ما است که در کنار کادر متخصص آن، این مرکز را از سایر مراکز متمایز می کند.

شما می توانید جهت دریافت مشاوره روانشناسی با برترین متخصصان کشور از ساعت ۸ صبح الی ۱۲ شب در تمامی ایام هفته و حتی روز های تعطیل با شماره ۰۲۱۲۸۴۲۹۷۷۶تماس حاصل فرمایید.

برای مطالب جذاب دنیای روانشناسی همیشه مارا دنبال کنید

0
برچسب ها :

دیدگاه شما

بدون دیدگاه