باج گیری عاطفی را بیشتر بشناسیم و بهتر بدانیم

مفهوم باج گیری عاطفی 
   

مفهوم باج گیری عاطفی چیست؟ باج گیری عاطفی به معنی تهدید و ایجاد نگرانی از سوی نزدیک ترین عزیزان و یا خانواده است، که در صورت انجام ندادن خواسته ی آن ها تنبیه می شویم ویا مهمجور می شویم..

این باج گیری عاطفی به شکل های گوناگونی می تواند خود را پیش ببرد، بدین صورت “که اگر هر کاری که من نخواهم انجام ندهی، همه حقایق مربوط به زندگی ات را بر ملا می کنم، آبروی تو را می برم و یا میزان پولی در برابر حق السکوت می خواهند”

اما باج گیری عاطفی در بسیاری از شرایط دقیق تر و سخت تر از این حالت ها می شود، یعنی اینکه فرد باج گیر می داند که به او دلبسته، علاقه مند و وابسته هستیم و از همین طریق به درونیات ما، راز های ما و افکار ما راه یافته پس برای محقق کردن خواسته هایش از طریق باج گیری عاطفی به آن ها می رسد.

مثلا اگر شما به مهربانی و بخشندگی اهمیت می دهید و یکی از ویژگی های شماست که به آن می بالید، فرد باج گیز شما را متهم به خودخواهی می کند، که به خواسته های او توجه نکرده اید.

مفهوم باج گیری عاطفی : تشخیص فرد باج گیر

مفهوم باج گیری عاطفی 

همان طور که در بالا هم اشاره شد، روش های باج گیری عاطفی بیشتر در بین دوستان و عزیزان ما اتفاق می افتد و با اشراف کامل بر خصوصیات و ویژگی های ما نقاط ضعف و حساس ما را می یابند و آن را به عنوان سلاحی قدرتمند در جهت رسیدن به خواسته های خود پیش می برند، در ادامه برخی از باج گیری های عاطفی را بیان می کنیم تا با نمونه های آن بهتر آشنا شوید.

 • هر زمان که به خواسته های آن ها توجه نمی کنید، شما را خودخواه و طماع طلقی می کنند
 • ایجاد وعده های فریبنده و دروغین که به هیچ کدام  در هیچ زمانی عمل نمی کنند.
 • هرگز به خواسته ها و درخواست های شما اعتنایی نمی کنند و بهایی نمی دهند.
 • گاه به صورت مستقیم و گاهی به صورت غیر مستقیم به شما نشان می دهند که اگر به خواسته های آن ها اهمیت ندهید، خودکشی می کنند یا دچار افسردگی می شوند.
 • در بیشتر مواقع از عواملی مثل پول و سایر نشانه های قدرتی به شکل یک اسلحه برای رسیدن به خواسته های خود استفاده می کنند

دقت کنید اگر در مورد یکی از موارد بالا، جواب مثبتی دارید،پس شما در دام باج گیری عاطفی قرار داید. برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با مفهوم باج گیری عاطفی  به صورت روزانه از ساعت ۸ صبح الی ۱۲ شب با سایت زندگی ما  با شماره تماس zendeghima.ir  تماس حاصل فرمایید.

مفهوم باج گیری عاطفی : راه های مقابله

واقع بینانه زندگی کنیم

باچ گیری عاطفی تنها مشکل ما نیست، بسیاری از افراد در سراسر جهان به شکل های مختلفی با آن دست به گریبان هستند، برای این کار بهتر است هر کسی چشم های خود را باز کند، تا ببیند در کجای زندگی با فرد باج گیر قرار گرفته، رابطه ی آن ها به چه شکلی است و در خود چه احساس ضعف و کمبودی دارد، که مجبور است برای داشتن توجه ، تن به خواسته ها و باج ها او بدهد.

برای واقع بینانه عمل کردن، نه مشاور و نه هیچ کس دیگر نمی تواند در این مسیر به شما کمک کند، اگر قوه تعقل و منطق را به کار گیرید، پس ضعف های خود را می توانید تا حدودی جبران کنید، ضعف ها که جبران شوند، می توانید برای رابطه خود و فرد باج گیر درست تصمیم بگیرید.

و از این به بعد را می توانید از مشاور برای رهایی از دلبستگی و وابستگی همچنین باج گیری های عاطفی کمک بگیرید.

روش های باج گیری عاطفی بیشتر در بین دوستان و عزیزان ما اتفاق می افتد و با اشراف کامل بر خصوصیات و ویژگی های ما نقاط ضعف و حساس ما را می یابند و آن را به عنوان سلاحی قدرتمند در جهت رسیدن به خواسته های خود پیش می برند،

موقعیت ما کجاست

هر رابطه ای با دو نفر آغاز می شود و با یک نفر رابطه ای شکل نمی گیرد، پس باید آنچه که در مرحله ی قبل گفتیم یعنی واقع بینانه عمل کردن، آغاز کننده مسیر فرار از باج گیری های عاطفی است.

باید بدانیم که برای چه چیزی وارد این رابطه شده ایم، از چه چیزی می ترسیم، آیا کمبود محبت داریم، کمبود پول داریم و یا نیاز های جنسی است که ما را وارد رابطه کرده است.

که به هر دلیلی که باشد، ما به آن ها اجازه داده ایم، که به  ضعف ها و حساسیت های ما پی ببرند.

از همه بدتر زمانی است که متوجه شده ایم که حساسیت ما را می دانند و باز هم به روند رابطه و باج گیری از سمت آن ها ادامه می دهیم.

اگرموقعیت خود را از بالای رابطه ببینیم و بسنجیم خواهیم دید که در مهلکه بدی افتاده ایم و نمی توانیم مسیر را بدون او ادامه دهیم.

پس باید ابتدا واقع بینانه برخورد کنیم تا جایگاه خود را بیابیم و تصمیم نهایی را بگیریم، بر روی نیاز و حساسیت خود تمرکز کنید و این ناحیه را تقویت کنید تا به او محتاج نباشید. برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با مفهوم باج گیری عاطفی  به صورت روزانه از ساعت ۸ صبح الی ۱۲ شب با سایت زندگی ما  با شماره تماس zendeghima.ir  تماس حاصل فرمایید.

مفهوم باج گیری عاطفی : حل مسئله به روش صداقت

اگر شما به امر واقعیت و واقع بینانه بودن پی برده اید، پس باید به این موضوع هم پی ببرید که فرد مورد نظر با شما صادق هست یا نه؟ اما چگونه به این موضوع پی بریم

اگر با شما صادق باشد و قصد باج گیری عاطفی نداشته باشد، اینگونه عمل می کند.

 • با صداقت و صراحت در مورد مشکل خود و مشکل رابطه با شما صحبت می کند.
 • حساسیت ها و نگرانی های شما را در مورد موضوعات مرتبط به خود و رابطه را به خوبی می فهمد و درک می کند.
 • مسئولیت مشکلات و حوادث مربوط به رابطه را می فهمد، درک می کند و می پذیرد.

اما اگر بخواهد باج گیری عاطفی کند، چگونه استمفهوم باج گیری عاطفی 

 • شخصیت، خواسته ها و انگیزه هایش را برتر از شما می پندارد.
 • خواسته های شما اهمیت ندارد تازه برعکس آن ها عمل می کند
 • تمام هدفش این است که تحت سلطه او باشید
 • مسئولیت پذیر نیست

باج گیری های عاطفی و مشاور

بسیاری از افرادی که متحمل شده اند، تصورمی کنند که وقتی در این دام افتاده اند، دیگر هیچ کاری  برای رهایی از آن نمی شود انجام داد و مشاور و مشاوره تنها حرف های پوچ و بی اساسی است که برای تبلیغات از آن استفاده می کنند.

در حالی که اگر به این موضوع آگاهی داشته باشند که با مشورت  با یک مشاور چقدر می توانند به خود و رابطه ای که در آن هستند کمک کنند، شاید به جای افسوس خوردن و نگرانی ابتدا به روانشناس مراجعه کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با مفهوم باج گیری عاطفی  به صورت روزانه از ساعت ۸ صبح الی ۱۲ شب با سایت زندگی ما  با شماره تماس zendeghima.ir  تماس حاصل فرمایید.

مقالات پیشنهادی مجیب

مرکزمشاوره تلفنی مجیب

سایت زندگی ما برای حل اختلافات و مشکلات که بین روابط دوستانه، عاشقانه و حتی روابط کاری که در آن باج گیری های عاطفی اتفاق افتاده و فرد را دچار سرخوردگی و تلاطم کرده است، روش های جالب و مفیدی را تا کنون برای اینگونه افراد قرار داده  که نتایج بسیار خوبی را هم در بر داشته است.

برای همین موضوع اگر درگیر روابط غلط و نامساعدی هستید، بسیار خوب است که با شماره تماس  zendeghima.ir با مرکز ارتباط برقرار کنید و خیلی زود مشکل خود را برطرف کنید.

این مرکز در تمامی ایام هفته از ساعت ۸ صبح تا ۱۲ شب حتی روز ها تعطیل اماده پاسخگویی می باشد.

 

برای مطالب جذاب دنیای روانشناسی همیشه مارا دنبال کنید

0
برچسب ها :

دیدگاه شما

بدون دیدگاه