چرا مشاوره برای استرس مفید است؟

7 ماه پیش
aa 56 چرا مشاوره برای استرس مفید است؟
   

چکیده : شاید بپرسید چرا مشاوره برای استرس مفید است مگر خودم نمیتونم نگرانی و استرس و مدیریت کنم؟ ایمن ترین راه برای درمان اضطراب و استرس کمک گرفتن از مشاور روانشناس مرتبط است.

 

 

استرس اغلب به عنوان یک پاسخ بدنی به فشارهای زندگی تعریف میشود. اما استرس جنبه های هیجانی و روانی نیز دارد. راه دیگر برای تعریف استرس میتواند یک پاسخ درونی و شرطی به فشارهای خارجی باشد. استرس همیشه بد نیست بلکه یک واکنش طبیعی است و میتواند در انگیزه دادن به ما خوب باشد. اما اگر برای مدت طولانی تحت فشار استرس باشیم، میتواند بر سلامت روانی و جسمی ما تأثیر بگذارد. پاسخ استرس فوری و غیرقابل کنترل است. فردی با سطح استرس بالا ممکن است جنبه های فیزیکی استرس را چندین بار در طول روز تجربه کند. سطوح بالای استرس به طور مداوم میتواند باعث ایجاد شرایطی مانند فشار خون بالا، سکته مغزی، دیابت، درد مزمن و حملات قلبی شود. در ادامه توضیح میدهیم چرا مشاوره برای استرس مفید است؟

چه چیزی باعث استرس می شود؟

دلایل استرس میتواند شامل احساس عدم اطمینان یا تغییر، فشار زیاد، حس عدم کنترل، نگرانی در مورد چیزی یا مسئولیتی باشد که کنار آمدن با آن سخت است. استرس همیشه ناشی از یک رویداد منفی نیست. برخی از تجربیات مثبت زندگی میتوانند به اندازه تجربیات منفی استرس زا باشند. برخی از عوامل استرس زا رایج در زندگی عبارتند از:

  • از دست دادن شغل یا شروع کار جدید
  • طلاق گرفتن یا جدایی
  • ازدواج کردن
  • مورد تبعیض قرار گرفتن
  • تجربه تغییر در وضعیت مالی
  • اخبار منفی
  • بچه دار شدن
  • شروع یا پایان مدرسه و دانشگاه
  • تجربه یک شکست
  • ابتلا به یک بیماری جدی

یک مشاور میتواند به شما کمک کند تا بفهمید چه احساسی دارید تا بتوانید برای غلبه بر استرس خود قدم بردارید.

چه زمانی برای استرس به روانشناس مراجعه کنیم؟

این مهم است که بدانید سطح اولیه استرس شما چقدر است و چقدر با استرس سازگار میشوید. گاهی اوقات، دریافت بازخورد از اطرافیان نزدیک میتواند بینش خوبی در مورد سطح استرس شما ایجاد کند. وقتی شروع به احساس تنش در عضلات، درد فیزیکی، سردرد، تغییرات در میل جنسی، تغییرات در رفتارهایی مانند عادات غذایی، مصرف الکل و نوسانات خلقی، مشکلات خواب، برانگیختگی بیش از حد، اضطراب و افسردگی میکنید، شاید زنگ خطری است که شاید زمان شرکت در مشاوره برای استرس و اضطراب (www.wikiravan.com/stress) رسیده است.

اگر هر یک از این علائم استرس به حدی شدید شود که در فعالیت های عادی زندگی روزمره، مانند رفتن به محل کار و ارتباط با خانواده یا دوستان اختلال ایجاد کند، نشانه آن است که ممکن است نیاز به کمک حرفه ای مشاور روانشناس داشته باشید. در حالی که تجربه استرس در حد اعتدال مضر نیست، استرس شدید، مزمن یا ناتوان کننده میتواند اثرات منفی پایداری بر سلامت جسمی و روانی شما داشته باشد.

فواید مشاوره برای استرس

ممکن است برای شما نیز این سوال باشد که چرا مشاوره برای استرس مفید است؟ یک مشاور می تواند به شما کمک کند تا بفهمید چرا احساس استرس می کنید و راهبردهایی را بیابید که به شما کمک کند یاد بگیرید چگونه با استرس کنار بیایید. آنها همچنین میتوانند به افراد کمک کنند تا به سایر مشکلات روانی که در هنگام مقابله با سطوح بالای استرس در یک دوره زمانی ایجاد شده اند، بپردازند. در ادامه به 5 فایده مشاوره برای استرس و اضطراب میپردازیم.

1- کاهش سطح استرس

ثابت شده است که صرفا شرکت در جلساتی مانند مشاوره روانشناسی سایت ویکی روان یا مجموعه های دیگر سطح استرس را کاهش میدهد. پس از هر جلسه، بیماران می گویند که احساس آرامش بیشتری دارند. بیان افکار و احساسات خود میتواند وزن زیادی را از روی دوش شما بردارد. علاوه بر این، گفتن چیزی که تجربه می‌کنید میتواند به شما این احساس را بدهد که در این راه تنها نیستید. در نهایت، مشاور شما تکنیک هایی را به شما آموزش میدهد که میتواند به شما در مدیریت استرس کمک کند.

2- افزایش خودآگاهی، از فواید مشاوره برای استرس

جلسه مشاوره فضای امنی را برای شما فراهم میکند تا در مورد خود فکر کنید و خودتان را بهتر درک کنید. در درمان، در مورد عواملی که باعث سطوح بالای استرس در شما میشود و نحوه واکنش شما به آن یاد آگاهی کسب میکنید. دانستن این موارد میتواند به شما کمک کند با شرایط بهتر کنار بیایید. این امر میتواند باعث شود که احساس کنترل بیشتری بر شرایط و خودتان داشته باشید.

3- آگاهی از عوامل استرس زا

یک مشاور اضطراب و استرس میتواند به شما در شناسایی عوامل استرس زای اصلی زندگیتان کمک کند. اغلب اوقات، ما از آنچه که باعث ایجاد احساس استرس و ایجاد احساس غرق در ما میشود آگاه نیستیم. مشاوره و روان درمانی میتواند به شناسایی عوامل استرس زا و مشخص کردن مواردی که بیشترین ناراحتی را برای شما ایجاد میکند، کمک کند.

4- ایجاد مکانیسم های مقابله ای و خودمراقبتی

از مزایای مشاوره استرس آنلاین و حضوری این است که مشاوران و درمانگران میتوانند به شما کمک کنند مکانیسم‌های مقابله و فعالیت‌های خودمراقبتی را که به خوبی برای شما کار میکنند شناسایی کنید. خودمراقبتی بخش بسیار مهمی از مدیریت استرس است و یافتن راه‌هایی برای مراجعان در جهت پیاده‌سازی مراقبت از خود در برنامه‌های روزمره‌شان برای مدیریت استرس بسیار مفید خواهد بود.

5- پیشگیری از سایر مشکلات روانی

تجربه استرس شدید برای مدت طولانی می تواند منجر به ایجاد مشکلات روانی شود. به عنوان مثال، افرادی که تحت استرس مزمن هستند در نهایت ممکن است دچار حملات پانیک یا اضطراب شوند. برخی تحریک پذیر میشوند و در نهایت دچار مشکلات مربوط به خشم میشوند.

6- دیدتان بازتر می شود

شنیدن حرف های یک متخصص استرس و اضطراب باعث می شود با زاویه جدیدتری به مشکلات خود نگاه کنید. ما معمولا عادت داریم دنیا را از یک زاویه ببینیم، زاویه ای که به آن عادت کرده ایم. پس چرا مشاوره برای استرس مفید است چون شما را با چیزهایی روبرو می کند که فکر نمیکردین وجود داشته باشد. به همین دلیل افراد از جلسات مشاوره روانشناسی اضطراب و استرس خیلی سریع نتیجه می گیرند.

نتیجه گیری در مورد فواید مشاوره برای استرس

اگر استرس به طور منظم در زندگی شما اختلال ایجاد میکند و احساس میکنید خسته هستید، ممکن است زمان آن فرا رسیده باشد که به دنبال کمک باشید. استرس مزمن در صورت درمان نشدن ممکن است موجب ایجاد یا تشدید برخی شرایط روانی، از جمله اضطراب و افسردگی شود.

استرس کنترل نشده همچنین می تواند عواقب دیگری شامل بیماری های گوارشی، فشار خون بالا، اختلالات خواب و اختلالات متابولیک برای سلامتی شما داشته باشد. چه در حال گذراندن دوران سختی باشید و چه با استرس مزمن دست و پنجه نرم میکنید، مشاوره و درمان میتواند ابزار ارزشمندی برای مدیریت استرس باشد. از شرکت در جلسات مشاوره نترسید و قدم اول را بردارید.

منبع مطلب: همشهری آنلاین

برای مطالب جذاب دنیای روانشناسی همیشه مارا دنبال کنید

0

دیدگاه شما

بدون دیدگاه