بررسی کاربرد و قیمت رزین برای سختی گیر آب

4 هفته پیش
   

بررسی کاربرد و قیمت رزین برای سختی گیر آب یکی از فاکتورهای مهم برای خریداران است.اگر قیمت رزین سختی گیر آب نسبت به کیفیت آن منطقی و مناسب نباشد ارزش خرید ندارد. بسیاری از رزین های سختی گیر کیفیت خوبی ندارند و نمی توانندخروجی نهایی خوبی داشته باشند. یکی از کاربرد های مهم رزین تبادل یونی ، کاربرد رزین سختی گیر در تصفیه آب به همراه قیمت آن است. زیرا این رزین ها بعد از مدتی کارایی خود را از دست می دهند و نیاز است تعویض شوند. از این رو، انتخاب رزین سختی گیر با کیفیت و خوب با هزینه منطقی می تواند شما را از هزینه های بیشتر در امان نگه دارد.

 

قیمت رزین برای سختی گیر آب

 

فاکتورهای بررسی قیمت رزین سختی گیر آب 

 • انتخاب رزین کاتیونی یا آنیونی یا میکس بد
 • انتخاب برند معتبر
 • انتخاب رزین خاص برای تصفیه آب
 • میزان حجم رزین برای خرید
 • میزان عرضه و تقاضا در بازار
 • خرید از تامین کننده یا نماینده
 • انتخاب رزین کاتیونی یا آنیونی یا میکس بد

یکی از پارامترهای مهم در قیمت رزین سختی گیر انتخاب نوع رزین تبادل یونی است. رزین های تبادل یونی به صورت رزین کاتیونی سختی گیر، رزین آنیونی و میکس بد در بازار موجود هستند. هر کدام از این نمونه ها به دلیل نوع ساختار و مقاومت مکانیکی با یکدیگر متفاوت هستند. به همین دلیل، قیمت انواع رزین سختی گیر هم متفاوت است. به عنوان مثال قیمت رزین کاتیونی به دلیل مقاومت بالاتر از قیمت رزین آنیونی کمی بیشتر است. این در حالی است که رزین های میکس بد به دلیل ترکیب بودن از هر دو نمونه قیمت بیشتری نسبت به رزین کاتیونی یا رزین آنیونی دارند.

 • انتخاب برند معتبر

انتخاب برند معتبر در قیمت گذاری نقش مهمی دارد. برندهای معتبر رزین سختی گیر معمولاً قیمت بالاتری دارند. به عنوان مثال قیمت رزین پرولایت انگلیس به دلیل کیفیت بالا نسبت به رزین های چینی بالاتر است. اغلب برندهای معتبر رزین تبادل یونی دارای کیفیت بالایی هستند و طول عمر بالاتری نسبت به رزین های دیگر دارند. به همین دلیل قیمت بیشتری دارند.

 • انتخاب رزین خاص برای تصفیه آب
 • رزین های تبادل یونی دارای کاربردهای مختلف هستند. برخی از کاربردهای مهم رزین تبادل یونی عبارتند از: کاتالیزور، محصولات صنعت الکترونیک، صنعت داروسازی، صنعت غذا، صنعت نیروگاه، صنعت کاغذ و مقوا، صنعت قند و شکر، صنعت پتروشیمی، صنعت نفت و گاز، صنعت فلزات و … می باشد. اما مهم ترین کاربرد رزین سختی گیر در تصفیه آب است. اما ممکن است به دلیل نوع و میزان سختی آب رزین های خاصی نیاز باشند. توجه داشته باشید اگر آلودگی های آب ورودی در سختی گیر زیاد باشد لازم است از رزین های خاص به منظور حذف نمونه های خاص استفاده شود. به عنوان مثال رزین حذف آهن و منگنز، رزین حذف نیترات و … همگی از نمونه های خاص هستند که یک نوع ماده را به صورت انتخابی حذف می کنند. علاوه بر این، مقاومت مکانیکی برخی از رزین های سختی گیر از جمله مقاومت در برابر دما، سایش و مواد شیمیایی ممکن است بالاتر باشد. به همین دلیل، ممکن است قیمت رزین های سختی گیر خاص نسبت به رزین های معمولی بالاتر باشد.
 • میزان حجم رزین برای خرید
 • میزان حجم رزین برای خرید می تواند بر روی قیمت تاثیر مستقیم داشته باشد. زمانیکه شما خرید زیاد یا عمده داشته باشید قطعاً قیمت نسبت به زمانیکه خرید کمتری دارید متفاوت تر است.
 • میزان عرضه و تقاضا در بازار
 • یکی از پارامترهای تعیین کننده بر روی قیمت رزین سختی گیر آب میزان عرضه و تقاضا در بازار است. هر چقدر میزان عرضه کمتر باشد و تقاضا برای رزین بیشتر باشد قیمت بالاتر می رود و بالعکس
 • خرید از تامین کننده یا نماینده
 • همیشه خرید از تامین کننده یا نماینده می تواند این اطمینان را به شما بدهد که محصول اصلی را با قیمت مناسب خریداری می کنید. متاسفانه بازار محصولات تقلبی و چینی بسیار زیاد است. تا جایی که شما برای خرید رزین هیچ تفاوتی از نظر کیسه و محصول مشاهده نمی کنید. اما در زمان استفاده اینتفاوت به خوبی مشخص می شود. از این رو پیشنهاد می شود از تامین کنندگان و نمایندگان اصلی خرید خود را انجام دهید تا متضرر نشود و بتوانید محصول با کیفیت و اصل را با قیمت منطقی بخرید. تا اینجا ما مهم ترین پارامترهای قیمت رزین برای سختی گیر آب را بررسی کردیم. در ادامه قصد داریم انواع کاربردهای رزین سختی گیر برای تصفیه آب را مورد بررسی قرار دهیم.

 

17187849574 بررسی کاربرد و قیمت رزین برای سختی گیر آب

 

کاربردهای رزین سختی گیر برای تصفیه آب

رزین های سختی گیر در صنایع مختلف برای تصفیه آب و پسماند کارخانه ها به منظور حذف مواد سمی و مضر مورد استفاده قرار می گیرند. به عنوان مثال برای استفاده از آب های زیر زمینی به منظور کشاورزی یا تهیه آب شرب نیاز است برخی از فلزات سنگین و مواد مضر مانند نیترات، آهن منگنز و بور و موارد دیگر حذف شوند که این مشکل را می توان با استفاده از رزین های تبادل یونی و رزین های سختی گیر حل کرد. یکی دیگر از کاربردهای رزین سختی گیر تصفیه پساب کارخانجات به منظور سالم سازی برای استفاده مجدد و یا رهایی در محیط زیست است. بیشتر کارخانجات دارای پساب سمی و مضر هستند که برای استفاده مجدد از آب در سیستم لازم است این مواد حذف شوند و یا اگر نیاز باشد به چرخه طبیعت برگردند باید ایمن باشند. از کاربردهای دیگر رزین سختی گیر برای بویلر است. دیگ بخار یا بویلر نیازمند آب برای حرارت و گرمادهی است. اما اگر آب ورودی مناسب نباشد می تواند باعث تخریب و آسیب به تجهیزات بویلر و دیگ بخار شود. از این رو، باید قبل از ورود آب سخت به دیگ بخار آن را به آب نرم تبدیل کرد. آب نرم آبی است که فاقد هر گونه رسوب و مواد کلسیم و منزیم است. این امر با استفاده از رزین های سختی گیر یونی و با تبادل یون اتفاق می افتد.  در سیستم های سختی گیر رزین های تبادل یونی با تبادل یون کلسیم و منیزیم با سدیم آب سخت را به آب نرم تبدیل می کنند. 

نکات مهم برای انتخاب بهترین رزین سختی گیر تصفیه آب 

 • بررسی سختی یا tds آب ورودی
 • بررسی اصل یا تقلبی بودن رزین تصفیه آب 
 • بررسی شرایط کارکرد و مقاومت رزین تبادل یونی
 • بررسی کاربرد مورد نظر در سیستم 
 • بررسی طول عمر رزین  
 • بررسی سختی یا tds آب ورودی

یکی از نکات بسیار مهم برای انتخاب بهترین رزین سختی گیر تصفیه آب بررسی سختی یا tds آب ورودی است. هر چقدر این میزان بالاتر باشد باید از رزین های میکس بد و یا رزین های خاص استفاده شود تا نتیجه  و خروجی نهایی قابل قبول باشد. 

بررسی اصل یا تقلبی بودن رزین تصفیه آب 

برای انتخاب بهترین رزین باید اصل یا تقلبی بودن آن را مورد بررسی قرار دهید. زیرا کیفیت در تصفیه آب خوب تاثیر بسزایی دارد. پیشنهاد می شود از افراد و برندهای معتبر خرید کنید.

بررسی شرایط کارکرد و مقاومت رزین تبادل یونی

یکی از اصول خوب کار کردن رزین در نظر گرفتن شرایط عملیات و میزان دما و مقاومت رزین تبادل یونی است. در برخی از فرایندها دما بالاتر است و یا مقاومت مکانیکی رزین باید بسیار بالاتر باشد. به همین دلیل، قبل از انتخاب رزین سختی گیر حتماً باید به این مساله توجه ویزه ای شود و متناسب با دما و سایش رزین مناسب انتخاب شود. زیرا اغلب رزین های معمولی در برابر دمای خاصی مقاوم هستند و پس از ان تغییر شکل و ساختار می دهند و دیگر قابل استفاده و بازیابی نیستند. 

بررسی کاربرد مورد نظر در سیستم 

توجه داشته باشید قبل از خرید رزین سختی گیر کاربردهای سیستم خود را بررسی کنید تا بتوانید بهترین انتخاب را داشته باشید. بهتر است از مشاوره یک متخصص در این زمینه بهره ببرید. 

بررسی طول عمر رزین 

طول عمر برخی از رزین های سختی گیر نسبت به دیگر رزین ها بیشتر است. به بیان ساده تر در صورت نگهداری درست و احیا رزین سختی گیر و بازیابی به موقع برخی از رزین ها را می توان تا سالیان دراز حتی تا 10 سال استفاده کرد. این مساله بسیار مقرون به صرفه است. از این رو، در زمان خرید رزین به طول عمر رزین و نحوه نگهداری توجه داشته باشید. 
 

برای مطالب جذاب دنیای روانشناسی همیشه مارا دنبال کنید

0

دیدگاه شما

بدون دیدگاه